تاریخی, سرتیتر

ماجرای میدان کیف در مینسک تکرار میشود!

منبع: مورنینگ استار

تارنگاشت عدالت


اعتراضات مخالفان و هواداران لوکاشنکو در مینسک، در حالی‌که اتحادیۀ اروپایی تحریم‌های جدید را بررسی می‌کند


راهپیمایی هواداران رییس‌جمهور لوکاشنکو امروز در میدان استقلال مینسک برگزار شد. هزاران نفر در بخش‌های جداگانۀ پایتخت در حمایت و در مخالفت با رییس‌حمهور راهپیمایی کردند.

هزاران نفر معترض امروز در برابر رادیو-تلویزیون دولتی بلاروس از آن خواستند در ارتباط با تظاهرات جاری، که اتهامات تقلب در انتخابات ریاست جمهوری هفته گذشته به آن جرقه زد، حقیقت را پخش کند.

الکساندر لوکاشنکو در ۹ اوت با حدود ۸۰ درصد آراء، در برابر کمی بیش از ۱۰ درصد آراء سوتلانا تیخانوفسکایا، نامزد اپوزیسیون، پیروز اعلام شد.

اما سوتلانا تیخانوفسکایا ادعا کرد که پیروز واقعی انتخابات او است، و اصرار کرد که تخلفات گسترده وجود داشته و اگر آراء درست شمارش شده بود، او ۵۰ تا ۶۰ درصد آراء را کسب می‌کرد

هواداران اپوزیسیون از این‌که رادیو-تلویزیون دولتی به تظاهرات پوشش نمی‌دهد، خشمگین هستند و گفتند که حدود ۷۰۰۰ نفر در پی رأی‌گیری هفته گذشته بازداشت شده اند و ادعا کردند که بازداشت‌شدگان شکنجه شده اند.

چند روزنامه‌نگار در اعتراض به عدم پوشش استعفاء دادند، و قرار است امروز اعتصاب کنند.

خانم تیخانوفسکایا روز جمعه از تبعید در لیتوانی خواهان یک آخر هفته از «اجتماعات گسترده مسالمت‌آمیز» و انتقال قدرت از آقای لوکاشنکو شد.

وی پس از آن‌که اتحادیۀ اروپایی گفت تحریم‌های مشخص جدیدی را تحت بررسی دارد و انتخابات را «نه آزاد، و نه منصفانه» نامید به بلاروسی‌ها گفت: «در حاشیه نمانید.»

روز شنبه، نخست‌وزیران لتونی، لیتوانی و استونی «نگرانی عمیق خود را از سرکوب خشن… و سرکوب سیاسی اپوزیسون به وسیله مقامات ابراز کردند.» ایالات متحده نیز رأی‌گیری را محکوم کرده است

نخست‌وزیران لتونی، لیتوانی و استونی «نگرانی عمیق خود را از سرکوب خشن… و سرکوب سیاسی اپوزیسون به وسیله مقامات ابراز کردند.» ایالات متحده نیز رأی‌گیری را محکوم کرده است.

اما در حالی‌که مخالفان آقای لوکاشنکو در خیابان‌ها بودند، هواداران او راهپیمایی خود را در پایتخت (مینسک) برگزار کردند.

رییس‌جمهور در سخنرانی برای شرکت‌کنندگان در راهپیمایی قدرت‌های غربی را به تهدید کردن حاکمیت کشور خود متهم کرد، و گفت آن‌ها واحدهای نظامی را در کشورهای همسایه در مرزهای غربی بلاروس متمرکز کرده اند. او پیشنهادات برای برگزاری دوبارۀ انتخابات را محکوم کرد.

او قبلاً پیرامون رزمایش‌های نظامی ناتو که هم‌اکنون در لهستان و لیتوانی در جریان است ابراز نگرانی کرده بود.

آقای لوکاشنگو در روز ‌شنبه گفت که ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه «کمک همه‌جانبه» روسیه را در صورت وقوع تهدیدات نظامی خارجی ارايه نمود.

احزاب کمونیست در روسیه و ایتالیا علیه یک «انقلاب رنگی» دیگر مورد حمایت ایالات متحده، شبیه آن‌هایی که در گرجستان و اوکرائین رخ داد، هشدار داده اند

حزب کمونیست بلاروس از «پیروزی بی‌قیدو‌شرط» آقای لوکاشنکو استقبال کرد، آن‌را نتیجۀ طبیعی رشد اقتصادی جمهوری از زمان به قدرت رسیدن او در سال ۱۹۹۴ نامید.

حزب کمونیست بلاروس «فعالیت خرابکارانه» از سوی «به ویژه آشوب‌گران آموزش دیده، از فاشیست‌های آشکار گرفته تا بزهکاران پیشینه‌دار» را مسؤول ناآرامی‌ها دانست و گفت [موضع] حزب از حمایت حداقل ۱۸ حزب کمونیست برادر برخوردار است.

حزب کمونیست بلاروس هشدار داد که «عوامل خارجی» قصد انجام یک کودتا را در بلاروس دارند. بیانیه کمیتۀ مرکزی حزب می‌گويد: «آشکار است که در صورت پیروزی آن‌ها، کشور با هرج‌ومرج خونین و سقوط عظیم روبه‌رو خواهد شد.»