سياسی, سرتیتر

سرقت از مردم سوریه به وسیله نیروهای کرد


منبع: نیوز کلیک

تارنگاشت عدالت

نیروهای کرد پس از انعقاد معامله نفتی با ایالات متحده به سرقت از مردم سوریه متهم شدند

نیروهای کرد پس از این‌که منطقه نیمه خودمختار معروف به روژاوا هفته گذشته یک معامله نفتی با ایالات متحده امضا کرد امروز به «سرقت مشدد» متهم شدند.

آن حرکت که به وسیله مقامات کرد به مثابۀ یک ضرورت ترسیم شده است، وسیعاً به مثابۀ شاهدی بر حمایت ایالات متحده از برنامه تغییر رژیم در سوریه مورد انتقاد قرار گرفت.

لیندسی گراهام سناتور جمهوری‌خواه اعلام کرد که مظلوم عبدی فرماندۀ «نیروهای دمکراتیک سوریه» پنج‌شنبه گذشته یک معامله با شرکت نفتی «دلتا کِرِسِنت انرژی» امضاء کرد.

این مورد استقبال مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده قرار گرفت، وی گفت این بیش‌تر از آن‌که انتظار می‌رفت طول کشید، اما «اکنون ما در مرحله اجرای آن قرار داریم.»

واشنگتن دیرزمانی است که به دنبال کنترل میدان‌های نفتی سوریه بوده است، این میدان‌ها عمدتاً در بخش شمال-شرق کشور که تحت کنترل نیروهای کرد است، قرار دارند.

ایالات متحده دايماً عزم خود را برای جلوگیری از کنترل سوریه و روسیه بر ذخاير نفتی در حسکه و دیر الزور ابراز کرده است.

پمپئو روز پنج‌شنبه خطاب به کمیته روابط خارجی سنا بر جدیت ایالات متحده برای کنترل نفت سوریه تأکید کرد. او به اعضای کمیته گفت حملات هوایی ایالات متحده در نزدیکی شهر خسم در سال ۲۰۱۸ افرادی را که برای شرکت امنیتی خصوصی روسیه کار می‌کردند، هدف قرار داد.

پمپئو افزود: «من می‌توانم به شما قول بدهم که ۳۰۰ روسی که در سوریه بودند و دست به اقداماتی زدند که آمریکا را تهدید می‌کرد دیگر روی کره زمین نیستند، این را هم درک کنید.»

باور بر این است که از معامله برای اعمال فشار بیش‌تر بر سوریه، که با موج جدیدی از تحریم‌های ایالات متحده برای تضعیف اقتصاد و شعله‌ور کردن شورش علیه رییس‌حمهور بشار الاسد روبه‌رو است، استفاده خواهد شد.

مقامات روژاوا معتقدند که معامله نفتی برای کسب جایگاه بین‌المللی برای منطقۀ نیمه‌مختار ضروری است.

یک سخنگوی «نیروهای دمکراتیک سوریه» گفت: با توجه به این‌که این دولت کردستان را «به رسمیت می‌شناسد، توافق‌نامه از اهمیت سیاسی بزرگی برخوردار است.» وی افزود: «این هم‌چنین نگرانی‌ها پیرامون امکان یک عقب‌نشینی ناگهانی ایالات متحده از شرق فرات را محدود می‌کند.»

اما وزارت امور خارجه سوریه به معامله حمله کرد.

وزارت امور خارجه سوریه در یک بیانیه اعلام کرد: «این توافق‌نامه یک سرقت کامل و مشدد است، و فقط می‌تواند به مثابۀ یک معامله بین سارقینی که می‌دزدند و سارقینی که می‌خرند توصیف شود، و یک حمله به حاکمیت سوریه تلقی می‌شود. »

در بیانیه آمده است: «معامله پوچ و باطل ادامه رویکرد خصمانۀ ایالات متحده نسبت به سوریه است، بدين طريق که ذخاير مردم سوریه را می‌دزدد و  در برابر تلاش‌های دولت سوریه برای بازسازی آن‌چه که با تروریسمی ويران گرديده، سنگ‌اندازی می‌کند، تروريسمی که عمدتاً از جانب خود دولت ایالات متحده حمایت می‌شود.»