پرش به محتوا

جنگ نیابتی نیروهای نظامی اسراییلی بر علیه ایران از خاک افغانستان

به گزارش جواد مرادی خبرنگار آزاد در افغانستان؛ نیروهای اسرائیلی از سال ۲۰۰۴ میلادی به بهانه آموزش نیروهای پلیس و مبارزه با مواد مخدر در افغانستان حضور دارند.

بر اساس این گزارش نیروهای اسرائیلی از سال ۲۰۰۴ میلادی به بهانه آموزش نیروهای پلیس افغانستان و مبارزه با قاچاق مواد مخدر در پایگاه هوایی شیندند استان هرات و پایگاه فراه در غرب افغانستان حضور فعال و گسترده دارند.

این نیروها یک واحد (حدودا ۹۰ نفره) از نیروهای ویژه اسرائیلی به نام “واحد ماتکال” میباشند که تحت پوشش نیروهای سیا به افغانستان اعزام شده اند.
واحد “ماتکال” در دهه ۱۹۶۰ میلادی از بین یهودیان عرب، آفریقایی و آسیایی تشکیل شده است و عمدتا در مناطق آسیایی برای سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی فعالیت می‌کنند.

این نیروها در جریان حملات راکتی طالبان به این پایگاهها تلفاتی نیز متحمل شده اند و در حال حاضر از این پایگاهها خارج شده اند.

استقرار نیروهای اسرائیلی در افغانستان معنایی جز استفاده از خاک این کشور علیه ایران ندارد. ضمن این که تحلیلگران افغانستانی حضور آنها را به جهت کمک به سازمان سیا در انتقال نیروهای داعش از سوریه به افغانستان نیز می‌دانند.

طبق گزارش درگیریهای طالبان و نیروهای امنیتی در غرب افغانستان از اوایل تیرماه سال ۹۶ تا اواسط سال ۹۷ اوج گرفت و در تاریخ ۲۴ بهمن ۹۶ طالبان حملات موشکی سنگینی به پایگاه ناتو در فراه انجام داد که بنابر اظهارات “ذبیح الله مجاهد” سخنگوی طالبان، طی آن حملات موشکی، ۹ نفر از اعضای ناتو (نظامیان ایتالیایی) کشته و ۱۴ نفر زخمی شدند.
همچنین در اردیبهشت ماه سال ۹۷ رسانه های افغانستان مدعی حمایت پهپادی و موشکی ایران از طالبان و بعدها دستگیری یکی از نیروهای سپاه قدس در افغانستان شدند که در آن زمان تکذیب شد. جالب تر آنکه مقامات وقت وزارت دفاع و شورای امنیت ملی افغانستان (طارق شاه بهرامی و معصوم استانکزی) در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۹۷ جنگ مناطق غربی افغانستان را جنگ آب عنوان می‌کردند و دلیل حمایت ایران از طالبان را دستیابی به منابع آب افغانستان عنوان می‌کردند. دریغ از اینکه اسرائیل در فراه و هرات علیه ایران فعالیت های استخباراتی و نظامی دارد و آب بهانه است.


جواد مرادی خبرنگار آزاد در افغانستان

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: