کوبا, رسانه ها

بیش از ۲۰۰ تشکل در ۲۶ کشور جهان خواستار اعطای جایزه صلح نوبل به پزشکان کوبایی شدند.

به گزارش مجله هفته و به نقل از خبرگزاری کوبا ۲۰۰ تشکل و موسسه سیاسی و پزشکی در ۲۶ کشور جهان با امضای سندی خواستار اعطای جایزه صلح نوبل به پزشکان کوبایی که جان خود را در راه تعالی بیماران ویروس کرونا در سرتاسر جهان را به خطر انداخته اند شدند.

در سندی که در کشور فرانسه تهیه شده است بیش از ۲۰۰ تشکل از ۲۶ کشور جهان پلتفرم خواستار اعطای جایزه صلح نوبل سال ۲۰۲۱ میلادی به پزشکان کوبایی شده‌اند

بر اساس گزارش خبرگزاری کوبا تعداد زیادی از اتحادیه های کارگری سازمان های حقوقی تشکل های سیاسی در سرتاسر اروپا آمریکای لاتین و آسیا فراخوان جنبش حمایت از پزشکان کوبایی در فرانسه را لبیک گفته و خواستار اعطای جایزه صلح نوبل به این پزشکان شدند.

از این فراخوان تعداد زیادی از روشنفکران خبرنگاران و حتی ادارات دولتی و شهرداریهای کشورهای اروپایی حمایت گردید در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک هزاران نفر حمایت خود را از این فراخوان اعلام کردند.

بیشترین تشکلهای سیاسی در کشورهای فرانسه هندوراس اسپانیا بیمارستان ایتالیا و سوئیس برزیل و جمهوری دومینیکن حمایت خود را از این فراخوان اعلام کرده‌اند.

این در حالی است که حمایت از این فراخوان در کشورهای دیگر مانند آلمان آرژانتین برزیل کانادا شیلی کوبا دانمارک لبنان اسلواکی یونان ایرلند مکزیک پرو پرتغال بریتانیا رومانی روسیه و تونس نیز قابل توجه بوده است.

پزشکان کوبایی در گذشته بارها در شرایط ناگوار و دشوار قاره های آفریقا و آسیا و آمریکای جنوبی و مرکزی فعالانه در مقابله با ویرانی‌های طوفان های موسمی زلزله و دیگر سوانح طبیعی رشادت و فداکاری خود را نشان دادند.

این فعالیت های انسان دوستانه و جهانی از سوی پزشکان کوبایی در حالی صورت می گیرد که بیش از ۵۰ سال است که این کشور توسط امپریالیسم آمریکا محاصره و تحت شدیدترین تحریم‌های بی‌رحمانه قرار دارد.