رسانه ها

جنبش سبز بلاروس به دستور آمریکا و آلمان به خیابان ریخت

به گزارش خبرگزاری های اروپایی نماینده گروه راستگرای «اسپرینگ۹۶» (به معنای بهار ۹۶) در بلاروس در ادعای غیر قابل اثبات و بدون ارائه سند و مدرک به رویترز گفته اعتراضات و درگیری‌ها بعد از پایان رأی گیری انتخابات ریاست‌‌ جمهوری این کشور، یک کشته و بیش از ۱۲ زخمی بر جا گذاشته است.

به نوشته رویترز، ضربه اتومبیل وَن پلیس به یک معترض موجب کشته شدن وی و در‌گیری‌ بین پلیس و معترضان نیز موجب زخمی شدن تعدادی از این معترضان شده است.

این نماینده راستگرا طرفدار آمریکا و غرب به رویترز گفته: «حداقل ۱۲۰ نفر بازداشت شده‌اند، اما این تنها آمار اولیه است.»

گروه‌های حقوق بشری که مستقیماً توسط سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا سیاحی و کمیسیون‌های حقوق بشری دست راستی اروپایی حمایت می شوند گفته‌اند بیش از یک هزار و ۳۰۰ نفر قبل از برگزاری انتخابات ریاست‌ جمهوری بلاروس بازداشت شده‌اند که چند ناظر مستقل انتخابات و اعضای تیم انتخاباتی «اِسوِتلانا تیخانوف‌ سایا»، رقیب انتخاباتی لوکاشنکو در میان این بازداشت‌شدگان بوده‌اند.

تیخانوف‌ سایا بعد از زندانی شدن همسرش که قصد داشت نامزد این انتخابات شود، خود به عنوان نامزد وارد این انتخابات شد. همسر او یک بلاگر مخالف دولت بلاروس است.

رویترز نوشته سرکوب شدید اعتراضات می‌تواند به تلاش‌های الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور فعلی این کشور برای رفع موانع ارتباط با غرب آسیب بزند و این در حالی است که روابط او با متحد سنتی خود یعنی روسیه نیز با تنش همراه بوده است.

به نوشته رویترز از سال ۱۹۹۵ تاکنون، ناظران خارجی انتخابات آزاد و عادلانه‌ای در بلاروس پیش‌بینی نکرده‌اند.

لوکاشنکو، مدیر یک مزرعه اشتراکی در اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی بوده که از سال ۱۹۹۴ بر این کشور با انتخابات حکومت کرده است، اما سال‌هاست که با تحریم های آمریکا و اروپا دست و پنجه نرم کند و در اعمال قدرت خود با بزرگترین چالش‌ها روبرو بوده به طوری که بخش نسبتاً کوچکی از مردم بلاروس معتقدند زمان آن فرا رسیده که وی از این سمت کناره‌گیری کند.

این در حالی است که رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات بلاروس امروز بر اساس نتایج ابتدایی این انتخابات از پیشتازی ۸۰.۲۳ درصدی لوکاشنکو خبر داد.

اختلاف اروپا و آمریکا با لوکاشنکو محدود به این امر می‌شود که لوکاشنکو بر استقلال روسیه سفید از غرب اصرار داشته حاضر نیست که درهای اقتصاد روسیه سفید را به روی سرمایه‌گذاری‌های غرب باز گذاشته و تصمیمات سیاسی کشور را تابعی از تصمیمات سیاسی آمریکا و اروپای غربی بکند این در حالی است که لوکاشنکو دارای اختلافات دیگری نیز با روسیه و پوتین می باشد اما روسیه از دخالت در امور داخلی روسیه سفید پرهیز می کند روسیه سفید سیاست اقتصادی میانه‌رو سرمایه داری دولتی با کنترل شدید قیمت‌ها را در کشور خود دنبال می‌کند و حکومت سرمایه‌گذاری در روسیه سفید را منوط به انتقال تکنولوژی کرده است.

وزارت کشور بلاروس ضمن تکذیب خبر کشته شدن یک فرد در جریان اعتراضات شب گذشته در مینسک، از دستگیری حدود سه هزار نفر در جریان آشوب‌های روز انتخابات در پایتخت و دیگر شهرهای این کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «نووستی»، وزارت کشور بلاروس ادعای برخی رسانه‌های مبنی بر اینکه یکی از شهروندان بلاروسی در جریان اعتراضات شب گذشته در مینسک کشته شده را تکذیب کرد.

سخنگوی وزارت کشور بلاروس، امروز دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت: «این ادعا صحت ندارد و این آشوب تلفاتی نداشت.»

پیش از این، مرکز حقوق بشر «ویسنا» اعلام کرده بود که در جریان اعتراضاتی که شب گذشته در مینسک اتفاق افتاد، یک نفر کشته شده و ده‌ها نفر زخمی شدند.

انتخابات ریاست جمهوری که روز گذشته (یکشنبه) در بلاروس برگزار شد، در اواخر روز به صحنه اعتراضات گسترده مخالفان «الکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهور فعلی و درگیری‌های جدی بین تظاهرات کنندگان و نیروهای امنیتی در مرکز مینسک تبدیل شد. این درگیری‌ها تقریباً چهار ساعت به طول انجامید.

وزارت کشور بلاروس همچنین در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که در جریان آشوب‌های روز انتخابات در این کشور، حدود 3 هزار نفر در نتیجه این شورش ها بازداشت شدند.

در این سند آمده است: «در شب 9-10 آگوست 2020 ، کانون‌های تجمع شهروندان در حوزه‌های رای گیری و همچنین در میادین مرکزی در 33 شهر کشور ثبت شد. در کل حدود 3 هزار نفر به دلیل شرکت در رویدادهای جمعی غیر قانونی در سراسر کشور بازداشت شدند. از این تعداد ، حدود هزار نفر در مینسک و بیش از دو هزار نفر در دیگر مناطق جمهوری، بازداشت شدند.»

بر اساس آخرین اطلاعات منتشره از سوی کمیته مرکزی انتخابات بلاروس، الکساندر لوکاشنکو 80.23 درصد و «سوتلانا تیخانوفسکایا»، نامزد مخالفان – 9.90 درصد آراء را در انتخابات ریاست جمهوری روز گذشته به دست آوردند. سه نامزد پست ریاست جمهوری، کمتر از 2 درصد آراء را کسب کرده‌اند.

ناظرین اعزامی از کشورهای جامعه مشترک المنافع، انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس را مطابق با قوانین این کشور، ارزیابی کرده‌اند.