رسانه ها

چین: سیاستبازان کثیف آمریکایی و اینترنت پاک

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریكا 5 اگوست/ 17 امرداد به وقت محلی به بهانه تضمین امنیت ملی آمریکا، برنامه ای به عنوان «اینترنت پاک» را آشکارا به منظور از بین بردن تاثیرات شرکت های چینی بر حوزه های اپراتورها، فروشگاه های اپلیکیشن ها، برنامه های کاربردی تلفن همراه، خدمات ابری و كابل های شبکه، اعلام کرد. فردای همین روز، رییس جمهور آمریکا حكم اجرایی را به منظور اعمال محدودیت ها برای رسانه های اجتماعی چینی امضا كرد. امروز در قرن بیست و یکم، پمپئو و سیاستبازان مشابه او هنوز قصد دارند با ایجاد «پرده فنی آهنی»، چین را از دنیای اطلاعات خارج کنند و یک جدایی کامل از چین را تحقق بخشند که این قصد بسیار شرورانه آن ها مورد انتقادات گسترده قرار گرفته است.

اگرچه برخی از دیوانگان سیاسی در واشنگتن خودسرانه به بهانه امنیت ملی علیه شرکت هایچینی اتهام زنی کرده اند، اما آن ها به جز تکرار دروغ های یکنواخت خود، نمی توانند هیچ شواهد واقعی ارایه دهند. برنامه به اصطلاح «اینترنت پاک» که پمپئو برای پیش بردن آن تلاش زیادی می کند، خود پاک نیست بلکه یک برنامه کثیف سیاسی به منظور آزار و اذیت شرکت های چینی در حوزه فناوری اطلاعاتی است.

در واقع دقیقا این ایالات متحده است که در جاسوسی سایبری به اوج رسیده و «دست سیاه» سایبری خود را در هر گوشه دنیا، از جمله متحدانش گسترش داده است که این اقدامش پس از لو رفتن، بسیار آمریکا را بدنام کرده است. سال 2013 میلادی، ده سال شنود مکالمات تلفنی صدر اعظم آلمان توسط آمریکا لو رفت؛ 2018 میلادی، آمریکا به شبکه روسیه حمله سایبری کرد و باعث فلج چندروزه پایگاه های خبرگزاری فدرال روسیه شد؛ ماه سپتامبر همان سال، رییس جمهور آمریکا حکمی مربوط به «راهبرد سایبری» آن کشور را امضا کرد که طبق آن، ارتش آمریكا اجازه دارد تا آزادانه تسلیحات پیشرفته سایبری را مستقر كند و عملیات سایبری تهاجمی انجام دهد. تعداد زیادی از واقعیت ها این نکته را ثابت كرده است كه آمریكا بزرگ ترین دست سیاه در حملات سایبری را دارد و بزرگ ترین تهدید برای امنیت سایبری دنیا است. مردم می پرسند که سیاستبازان کثیف آمریکایی چه رویی برای صحبت درباره «اینترنت پاک» دارند؟ پمپئو به دلایل زیر سعی می کند تا زیر ساخت های فنی مورد نیاز برای ایجاد ارتباطات میان کشورها را بر هم زده و خودسرانه «جنگ سرد فنی» را تحریک کند.

نخست، حفظ انحصار فنی آمریکا در حوزه فناوری های پیشرفته؛ دوم، تحریف توجه افکار عمومی از بحران های داخلی از جمله شیوع کرونا، اعتراضات ضد نژادپرستی و رکود اقتصادی؛ سوم، دسترسی به قدرت بیشتر با نشان دادن موضع قوی علیه چین.

اما باید گفت در جریان جهانی سازی اقتصاد، این توطئه پمپئو برای خفه کردن شرکت های چینی در حوزه فناوری اطلاعاتی شکست می خورد. دلیلش این است که از یک سو، صنعت اطلاعاتی و مخابراتی چین در زمینه مخابرات نسل 5 (5G) پس از توسعه سریع اکنون در سطح بالایی در جهان قرار گرفته و از سوی دیگر، بازار عظیم چین زمینه گسترده و فرصتهای فراوان برای شرکت های جهان در حوزه فناوری اطلاعاتی فراهم کرده است طوری که آن ها نمی توانند انصراف از این بازار را بپذیرند. بدیهی است که در زمینه فناوری اطلاعات، آمریکا ممکن است بتواند درهای خود را به جهان ببندد اما نمی توانند چین را کاملا از جهان جدا کند.