رسانه ها

مامور جدید ایجاد آشوب و گرسنگی برای براندازی در ایران کیست؟

آبرامز که در زمان حاضر نماینده فعلی آمریکا در امور ونزوئلاست، در حالی جانشین هوک شده که چند روز پیش در جلسه استماعی در سنای آمریکا گفت که همچنان روی برنامه براندازی «نیکولاس مادورو» رییس جمهوری ونزوئلا «سخت کار می‌کند».
وی با حفظ سمت قرار است مسؤول گروه اقدام علیه ایران باشد و کارزار فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا علیه ایران را ادامه دهد.
فارن پالیسی در این باره نوشت: آبرامز اکنون به طور همزمان مسؤول دو ابتکار مهم در سیاست خارجی ترامپ شده که هیچ کدام از آنها به پیروزی قابل توجهی که کاخ سفید انتظارش را داشت، منجر نشده است.


کارنامه آبرامز
الیوت آبرامز یک ضد کمونیست و جنگ‌طلب بدنام و حامی جوخه‌های ترور در آمریکای لاتین است که کارنامه سیاهی در دروغگویی و اقدامات جنایتکارانه در قبال کشورها از گواتمالا گرفته تا عراق، دارد.
«استفن مایلز» مدیر اجرایی گروه ضدجنگ «پیروزی بدون جنگ» می‌گوید: دوره کاری آبرامز در قبال السالوادور، گواتمالا، نیکاراگوئه و پاناما مملو است از بدترین وسوسه‌هایی که سیاست خارجی آمریکا به خود دیده است؛ یعنی جنگ‌طلبی، نقض گسترده حقوق بشر و حمایت از رژیم‌های خودکامه.
تحلیلگران معتقدند که وی همچون سایر منصوبان ترامپ برای سمت جدیدش مناسب نیست و با ادامه سیاست‌های شکست‌خورده، همچنان به منافع آمریکا لطمه می‌زند و فقط در زمینه ایجاد هرج و مرج، موفقیت کسب می‌کند.
گروه ضدجنگ «کدپینک» نیز زنگ هشدار را در مورد انتصاب آبرامز به صدا درآورد و در بیانیه‌ای اعلام کرد: او در دهه ۱۹۸۰ از سرکوب خشونت‌بار بومیان «مایا» توسط ژنرال «افراین ریوس مونت» حمایت کرد. این اقدام به قدری بی‌رحمانه بود که سازمان ملل از آن به عنوان نسل‌کشی نام برده است.
او ادعا کرده است که ارتش السالوادر مسؤول کشتار سال ۱۹۹۱ در روستای «ال موزوته» نیست اما واقعیت این است که این کشتار را گروهی رقم زدند که توسط آمریکا آموزش دیده بودند. این گروه بیش از ۵۰۰ غیرنظامی را به قتل رساند و حتی گلوی کودکان را نیز برید.
آبرامز نه تنها این کشتار را انکار کرد، بلکه بر حمایت از دولت وقت السالوادور تأکید داشت و در سال ۱۹۹۴ در مصاحبه‌ای مدعی شد که سابقه آمریکا در السالوادور یکی از درخشان‌ترین دستاوردهاست.

وی در سال ۱۹۹۱ اعتراف کرد که از ارائه اطلاعات به کنگره در مورد دخالتش در پرونده موسوم به «ایران-کنترا» دروغ گفته است.

الیوت آدامز در ماجرای ایران کنترا که توسط دولت آمریکا سازماندهی شده نقش اصلی را داشته و مسئول سازماندهی مخالفان دست راستی مسلح و تروریست های نیکاراگوئه ‌ای علیه دولت چپگرایی ارتگا بود.

او همچنین یکی از افراد ضدفلسطینی است و بشدت از اسرائیل حمایت می‌کند. وی در دولت جورج بوش رییس جمهوری پیشین آمریکا معاون شورای امنیت ملی بود و تلاش زیادی کرد تا از مذاکرات صلح در خاورمیانه جلوگیری کند. این مقام آمریکایی بارها از فشار واشنگتن بر رژیم اسرائیل جلوگیری کرد تا این رژیم بتواند به شهرک‌سازی‌ها ادامه دهد.
آبرامز در سال ۲۰۱۵ از دعوت «جان بینر» رییس وقت مجلس نمایندگان آمریکا از بنیامین نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره حمایت کرد. این در حالی است که دعوت از نتانیاهو بدون تأیید «باراک اوباما» رییس جمهوری پیشین آمریکا انجام شد.
آبرامز سال‌ها تلاش کرد تا آمریکا را برای حمله به عراق ترغیب کند. او در سال ۱۹۹۸ نامه‌ای به «بیل کلینتون» رییس جمهوری وقت آمریکا نوشت و از او خواست تا صدام حسین را سرنگون کند.
وی سپس با تأکید بر رویکرد جنگ‌طلبانه خود از تلاش‌ها برای سرنگونی «معمر قذافی» رهبر مردمی پیشین لیبی حمایت کرد.
او از مخالفان برجام است و تقلای فراوانی کرد تا مانع از انجام مذاکرات و حصول توافق شود.
این سیاستمدار نومحافظه‌کار در رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۶ میلادی آمریکا یکی از منتقدان ترامپ بود و حتی گفته می‌شد که ترامپ در سال ۲۰۱۷ به دلیل انتقادهای آبرامز از وی، پیشنهاد معاون وزیر خارجه برای او را رد کرده بود.
اما در نهایت، ترامپ وی را مسؤول پرونده ونزوئلا کرد؛ با این حال، همان گونه که از ابتدا معلوم بود، پروژه او برای براندازی در ونزوئلا به نتیجه نرسید .