تیتر۱, سياسی

با آمدن الیوت آدامز شانس مزدوری سلطنت‌طلبان برای آمریکا بیشتر شد

سلطنت طلبان و به ویژه شخص رضا پهلوی از دیرباز رابطه نزدیکی با الیوت آدامز جانشین برایان هوک دارد.


برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران رفت تا الیوت آبرامز جایش را بگیرد؛ استناد به ایران‌ستیز بودن هوک به معنای اعتدالگرا بودن آبرامز نیست؛ دستکم هر دو ضد برجام، قائل به فشار حداکثری، تحریم و براندازی هستند اما در یک مورد، تفاوت بسیار مهم دارند؛ در ماهیت مخالفان براندازی که هر کدام از این دو رویشان حساب کرده اند.

برایان هوک آخرین سرباز جا مانده از ارتش جان بولتون

از زمانی که ترامپ در توئیت خود نوشت: «شب گذشته به جان بولتون خبر دادم که دیگر به خدمات او در کاخ سفید نیازی نیست. من و سایرین در دولت با پیشنهادات او قویاً مخالف بودیم و از همین رو از او خواستم که استعفا دهد»، برایان هوک به جمع کردن چمدان هایش از کاخ سفید فکر می کرد.

درست است که او خود، یکی از گزینه های جدی جانشینی جان بولتون بود، اما هر چه باشد، هوک پیش از پیوستن به دولت ترامپ، شبکه ای از کهنه کاران جمهوریخواه حوزه سیاست خارجی را دستچین و گروهی تحت عنوان «ابتکار جان هی» راه اندازی کرد که بنا به گفته خود، به دنبال مقابله با «تفکرات انزواجویانه در دو حزب بزرگ سیاسی» آمریکا بودند و اعضای این گروه، به تمام کاندیداهای جمهوریخواه کمک و مشاوره ارائه دادند به جز دو نفر: «رند پال و دونالد ترامپ».

وبسایت دست راستی «دیلی‌وایر» نیز او را از مخالفان انتخاب دونالد ترامپ به ریاست‌جمهوری دانسته است.

درست است که برایان هوک در زمان ریاست «رکس تیلرسون» به وزارت خارجه ملحق شد و عده ای هوک را دنباله رو و شاگرد تیلرسون، وزیر خارجه برکنار شده ترامپ می دانند، اما هر چه باشد او مشاور جان بولتون است (زمانی که بولتون سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد بود). اگر تیلرسون، هوک را با وزارت خارجه آمریکا آشنا کرده باشد، پای هوک به اعتبار جان بولتون به کاخ سفید باز شد و هوک بعد از بولتون در کاخ سفید بیشتر به کودک بدون قیّم و یتیمی سرگردان در اتاق های متعدد کاخ سفید و به جای «باز»، به کبوتری ناهمخوان میان گروه موسوم به «شاهین های ضد ایران» شبیه بود.

کناره‌گیری جان بولتون و اکنون برایان هوک، برخی را به این صرافت انداخت که ترامپ احساس کرده از سوی تیم بولتون همچنان محاصره شده است؛ بنابر این به فکر تغییر ترکیب تیم افتاده است. این تحلیل دور از واقعیت نیست. تردیدی در این نیست که ترامپ با وجود این ادعا که خواهان براندازی در ایران نیست، شدیداً مشتاق به براندازی است اما شاید از اینکه بولتون و هوک هر دو به دلایل ارتباط سیاسی و مالی با سازمان مجاهدین خلق مشهور بودند.

بولتون چیز پنهانی درباره میزان صمیمیت خود با مجاهدین خلق نداشت اما با وجود ادعای مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا درباره ممنوعیت دیدار اعضای دولت آمریکا و ارتباط با اعضای مجاهدین خلق، دیلی بیست فاش کرد: برایان هوک فرستاده ویژه ترامپ در امور ایران با رابرت جی جوزف مقام سابق وزارت خارجه آمریکا و نماینده فعلی گروه مجاهدین خلق در روز ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ دیدار کرده‌ است. این دیدار چند روز پس از ترور سلیمانی و ابومهدی المهندس انجام شد.

نه هوک و نه وزارت خارجه آمریکا در مورد این دیدار هیچ توضیحی ندادند.

ترامپ بر اساس لابیگری مسیح علی نژاد و باقیمانده‌های در استخدام وزارت خارجه از جنبش سبز و سلطنت طلبان مطمئن است که سازمان مجاهدین خلق نمی تواند برگ برنده براندازی در ایران باشد.

از ترامپ انتظار نمی رفت اپوزیسیون ایران را بشناسد و کارگروه اقدام علیه ایران را با شناخت کامل، راهبری کند اما خیلی زود متوجه شد که روابط صمیمانه بولتون با مجاهدین خلق، هیچ نسبتی با سوگند عدم تمایل به براندازی ندارد. معنایش این نیست که ترامپ خواهان براندازی نیست؛ بالعکس، بولتون به قدری عیان با مجاهدین خلق ایران دمخور بود که نمی شد این رابطه را پنهان نگاه داشت.

حضور او منطق و توجیهی در کاخ سفید نداشت و هیچ نسبتی هم با ادعای مذاکره با ایران هم نمی توانست داشته باشد. برایان هوک نیز عمده توجه مجاهدین خلق را به خود جلب کرده بود؛ هر چه باشد هوک، همراه و شاگرد بولتون بود و واقعیت این است که برایان هوک بعد از برکناری بولتون تنها مانده بود.

ابتدا جان بولتون و بعد سرباز تنها مانده اش در دولت ترامپ یعنی برایان هوک؛ هر دو کنار رفتند. هر دو حامی مجاهدین خلق و گل سرسبد گزارش ها و گردهمایی های سازمان مجاهدین خلق بودند. یادگاری دولت آمریکا روی دیوار منافقین جواب نداد.

حالا آبرامز با کوله‌باری از چهار دهه تجربه جنایت‌های بی بدیل در آمریکای لاتین به نسبت هوک، سکان تحریم‌ها یعنی گرسنگی بیکاری و مرگ هزاران ایرانی به دلیل نبود دارو را در دست گرفته است، آبرامز به شکل سنتی دارای روابطی با اپوزیسیون غیر واقعی اما ظاهری سلطنت طلبان در آمریکا و لوس آنجلس دارد روزنامه لوبلاگ در این زمینه او زمینی اسنادی را منتشر کرده است.

لوبلاگ در گزارشی بعد از تشریح وضع مجاهدین خلق به عنوان اپوزیسیون «جعلی» و گروهی تروریستی و تابع مثلث «دونالد ترامپ، محمد بن سلمان و بنیامین نتانیاهو»، به وضع نابسامان سلطنت طلبان با عنوان دیگر تشکیلات «اپوزیسیون جعلی» می پردازد.

لوبلاگ در این گزارش می نویسد: سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) رضا پهلوی را تأمین مالی می کند. او روابطی طولانی با لابی صهیونیستی در آمریکا دارد؛ شامل رابطه با «شلدون آدلسون» مافیائی میلیاردر جمهوری خواهی و دیوانه که گفته است آمریکا باید ایران را بمباران اتمی کند. رضا پهلوی همچنین از اسرائیل برای آنچه «برقراری دموکراسی در ایران» می خواند، طلب کمک کرده است. (سطور مشخص شده با رنگ قرمز در تصویر زیر)

لوبلاگ سپس به چرخش یکباره و حمایت ناگهانی رسانه هایی مانند صدای آمریکا و رادیو فردا به ویژه مصاحبه های «ستاره درخشش» اشاره می کند که در حال ترسیم چهره «رهبر اپوزیسیون» از رضا پهلوی هستند. (مشخص شده با رنگ آبی در تصویر زیر)

لوبلاگ ارتباط الیوت آبرامز و مایکل لدین دو چهره ضد ایرانی را نیز با تشکیلات رضا پهلوی از همین رهگذر روشن می کند و می نویسد که این دو سیاست ترامپ را درباره ایران تأیید و پشتیبانی می کنند. (مشخص شده با رنگ فسفری در تصویر زیر)

لوبلاگ چنین نتیجه می گیرد که آبرامز روی اپوزیسیونی واهی به سرکردگی رضا پهلوی در ایران حساب کرده؛ کسی که از سازمان سیا پول می گیرد، با معتقدان به ضرورت بمباران اتمی ایران دوستی دارد و با اسرائیل قرار است در ایران دموکراسی سازی کند!

بولتون بارها در گردهمایی ها و جلسات سازمان مجاهدین خلق حضور یافت و حتی از آنها پول می گرفت و اکنون این الیوت آبرامز است که به گواهی خود سلطنت طلبان در جلسات و سخنرانی های رضا پهلوی حاضر می شود. آبرامز روی جریانی حساب کرده که لیدرش از سیا پول و از اسرائیل مشورت می گیرد (حتی به نزدیکی و همکاری با اسرائیل افتخار می کند) و با همه اینها امیدوار است که مردم ایران را به خود جذب کند و رضا پهلوی و تشکیلاتش به آبرامز تکیه کرده؛ کسی که به «مهندس جنگ عراق» معروف است و برایش اشغال خونبار کشورها مایه افتخار است.

آبرامز که در زمان حاضر نماینده فعلی آمریکا در امور ونزوئلاست، در حالی جانشین هوک شده که چند روز پیش در جلسه استماعی در سنای آمریکا گفت که همچنان روی برنامه براندازی «نیکولاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا «سخت کار می‌کند».

وی با حفظ سمت قرار است مسؤول گروه اقدام علیه ایران باشد و کارزار فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا علیه ایران را ادامه دهد.

آبرامز اکنون به طور همزمان مسؤول دو ابتکار مهم در سیاست خارجی ترامپ شده که هیچ کدام از آنها به پیروزی قابل توجهی که کاخ سفید انتظارش را داشت، منجر نشده است؛ یک جنگ‌طلب بدنام و حامی جوخه‌های ترور در آمریکای لاتین است که کارنامه سیاهی در دروغگویی و اقدامات جنایتکارانه در قبال کشورها از گواتمالا گرفته تا عراق، دارد.

«استفن مایلز» مدیر اجرایی گروه ضدجنگ «پیروزی بدون جنگ» می‌گوید: دوره کاری آبرامز در قبال السالوادور، گواتمالا، نیکاراگوئه و پاناما مملو از بدترین وسوسه‌هایی است که سیاست خارجی آمریکا به خود دیده است، یعنی جنگ‌طلبی، نقض گسترده حقوق بشر و حمایت از رژیم‌های خودکامه.

نماینده ویژه جدید ترامپ، قرار است فرمانده سربازان براندازی در ایران باشد تا دیگر نه دموکراسی و دموکراسی سازی اعتباری داشته باشد نه حاملان و مدعیان آن از فرمانده تا سرباز؛ از الیوت آبرامز تا رضا پهلوی.


مامور جدید ایجاد آشوب و گرسنگی برای براندازی در ایران کیست؟


آبرامز که در زمان حاضر نماینده فعلی آمریکا در امور ونزوئلاست، در حالی جانشین هوک شده که چند روز پیش در جلسه استماعی در سنای آمریکا گفت که همچنان روی برنامه براندازی «نیکولاس مادورو» رییس جمهوری ونزوئلا «سخت کار می‌کند».
وی با حفظ سمت قرار است مسؤول گروه اقدام علیه ایران باشد و کارزار فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا علیه ایران را ادامه دهد.
فارن پالیسی در این باره نوشت: آبرامز اکنون به طور همزمان مسؤول دو ابتکار مهم در سیاست خارجی ترامپ شده که هیچ کدام از آنها به پیروزی قابل توجهی که کاخ سفید انتظارش را داشت، منجر نشده است.


کارنامه آبرامز
الیوت آبرامز یک ضد کمونیست و جنگ‌طلب بدنام و حامی جوخه‌های ترور در آمریکای لاتین است که کارنامه سیاهی در دروغگویی و اقدامات جنایتکارانه در قبال کشورها از گواتمالا گرفته تا عراق، دارد.
«استفن مایلز» مدیر اجرایی گروه ضدجنگ «پیروزی بدون جنگ» می‌گوید: دوره کاری آبرامز در قبال السالوادور، گواتمالا، نیکاراگوئه و پاناما مملو است از بدترین وسوسه‌هایی که سیاست خارجی آمریکا به خود دیده است؛ یعنی جنگ‌طلبی، نقض گسترده حقوق بشر و حمایت از رژیم‌های خودکامه.
تحلیلگران معتقدند که وی همچون سایر منصوبان ترامپ برای سمت جدیدش مناسب نیست و با ادامه سیاست‌های شکست‌خورده، همچنان به منافع آمریکا لطمه می‌زند و فقط در زمینه ایجاد هرج و مرج، موفقیت کسب می‌کند.
گروه ضدجنگ «کدپینک» نیز زنگ هشدار را در مورد انتصاب آبرامز به صدا درآورد و در بیانیه‌ای اعلام کرد: او در دهه ۱۹۸۰ از سرکوب خشونت‌بار بومیان «مایا» توسط ژنرال «افراین ریوس مونت» حمایت کرد. این اقدام به قدری بی‌رحمانه بود که سازمان ملل از آن به عنوان نسل‌کشی نام برده است.
او ادعا کرده است که ارتش السالوادر مسؤول کشتار سال ۱۹۹۱ در روستای «ال موزوته» نیست اما واقعیت این است که این کشتار را گروهی رقم زدند که توسط آمریکا آموزش دیده بودند. این گروه بیش از ۵۰۰ غیرنظامی را به قتل رساند و حتی گلوی کودکان را نیز برید.
آبرامز نه تنها این کشتار را انکار کرد، بلکه بر حمایت از دولت وقت السالوادور تأکید داشت و در سال ۱۹۹۴ در مصاحبه‌ای مدعی شد که سابقه آمریکا در السالوادور یکی از درخشان‌ترین دستاوردهاست.

وی در سال ۱۹۹۱ اعتراف کرد که از ارائه اطلاعات به کنگره در مورد دخالتش در پرونده موسوم به «ایران-کنترا» دروغ گفته است.

الیوت آدامز در ماجرای ایران کنترا که توسط دولت آمریکا سازماندهی شده نقش اصلی را داشته و مسئول سازماندهی مخالفان دست راستی مسلح و تروریست های نیکاراگوئه ‌ای علیه دولت چپگرایی ارتگا بود.

او همچنین یکی از افراد ضدفلسطینی است و بشدت از اسرائیل حمایت می‌کند. وی در دولت جورج بوش رییس جمهوری پیشین آمریکا معاون شورای امنیت ملی بود و تلاش زیادی کرد تا از مذاکرات صلح در خاورمیانه جلوگیری کند. این مقام آمریکایی بارها از فشار واشنگتن بر رژیم اسرائیل جلوگیری کرد تا این رژیم بتواند به شهرک‌سازی‌ها ادامه دهد.
آبرامز در سال ۲۰۱۵ از دعوت «جان بینر» رییس وقت مجلس نمایندگان آمریکا از بنیامین نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره حمایت کرد. این در حالی است که دعوت از نتانیاهو بدون تأیید «باراک اوباما» رییس جمهوری پیشین آمریکا انجام شد.
آبرامز سال‌ها تلاش کرد تا آمریکا را برای حمله به عراق ترغیب کند. او در سال ۱۹۹۸ نامه‌ای به «بیل کلینتون» رییس جمهوری وقت آمریکا نوشت و از او خواست تا صدام حسین را سرنگون کند.
وی سپس با تأکید بر رویکرد جنگ‌طلبانه خود از تلاش‌ها برای سرنگونی «معمر قذافی» رهبر مردمی پیشین لیبی حمایت کرد.
او از مخالفان برجام است و تقلای فراوانی کرد تا مانع از انجام مذاکرات و حصول توافق شود.
این سیاستمدار نومحافظه‌کار در رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۶ میلادی آمریکا یکی از منتقدان ترامپ بود و حتی گفته می‌شد که ترامپ در سال ۲۰۱۷ به دلیل انتقادهای آبرامز از وی، پیشنهاد معاون وزیر خارجه برای او را رد کرده بود.
اما در نهایت، ترامپ وی را مسؤول پرونده ونزوئلا کرد؛ با این حال، همان گونه که از ابتدا معلوم بود، پروژه او برای براندازی در ونزوئلا به نتیجه نرسید .


منابع لوبلاگ، ایرنا و ویکی پدیای آلمانی