پرش به محتوا

گمانه زنی ها در مورد انفجار بیروت در جهان عرب ادامه دارد.

عبدالباری عطوان در مطلبی با اشاره انفجار دو روز قبل بیروت آورده است: اگر انفجار فاجعه باری که نیمی از بیروت را ویران کرد و به کشته و زخمی شدن شماری زیادی انجامید، حادثه تصادفی نباشد و حمله سازماندهی شده آنگونه که دونالد ترامپ گفته، باشد؛ آمریکا و رژیم صهیونیستی در ورای آن هستند و مسئولیت آنرا به طور مستقیم یا غیر مستقیم یا از طریق عوامل خود در لبنان دارند.

ژنرالهای مورد اعتماد ترامپ نظریه حمله بودن را تایید کرده اند

وی بیان کرد: ما نظریه توطئه که همواره این دو طرف(اسرائیل و آمریکا) در ورای آن قرار دارند و مثالهای برجسته در عراق در این باره داریم، را بعید نمی دانیم. ترامپ تقریبا تنها کسی بود که در پاسخ درباره ماهیت انفجار از حمله وحشتناک سخن گفت و ژنرالهایی که مورد اعتماد وی هستند، این نظریه را با توجه به ماهیت دود به هوا برخاسته را تایید کرده اند و اینکه حادثه تصادفی باشد را رد کرده اند.

عطوان تاکید کرد: درست است که سخنگویان پنتاگون از گفته های رئیس خود، تبرئه جستند و حرفهای را به مسخره گرفتند؛ اما فکر نمی کنیم که ترامپ همین جوری حرفی بر زبان رانده باشد؛

فکر نمی کنیم که ترامپ همین جوری حرفی بر زبان رانده باشد

زیرا همواره می داند که چه می گوید به ویژه که اینجا بحث از لبنانی است که در معرض فشارهای بی سابقه آمریکا و اسرائیل برای منفجر کردن این کشور از داخل و تهدید امنیت و ثبات آن از طریق شعله ور کردن جنگ داخلی روبرو است.

این تحلیلگر معروف جهان عرب اعلام کرد: به خوبی می دانیم که نتیجه تحقیقات علل این انفجار را مشخص خواهد کرد. تحقیق کنندگان حداقل به بیش از ۱۰ روز اگر نگوییم بیشتر، برای اعلام نتایج قطعی درباره علل انفجار و عوامل دخیل در آن زمان نیاز دارند.

هر احتمالی وارد استوی بیان کرد: هر احتمالی؛ خواه انفجار عمدی که در ورای آن طرف خارجی با همسویی عواملی در داخل لبنان قرار دارند که امنیت و ثبات لبنان را نمی خواهند یا اینکه حادثه تصادفی در نتیجه فساد و اهمال و سوء مدیریت، وارد است؛ اما سئوالی که مطرح است نحوه رسیدن ۲۵۵۰ تُن ماده نیترات آمونیوم با شدت انفجار بالا در بندر بیروت است؟ اگر اطلاعاتی که می گوید این با یک کشتی مولداویایی شش سال قبل آمده است صاحب این محموله کیست و هدفش چه بوده است؟ آیا هدف فرستادن آن برای مخالفان سوری آنگونه که برخی گزارش های تایید نشده می گوید بوده یا هدف انباشت آن در لبنان به منظور بکارگیری آن در اقدامات تروریستی و ساخت بمب بوده است؟

عطوان تاکید کرد: همه در لبنان می دانند که این ماده شیمیایی بسیار خطرناکی است و اسرائیل بیش از ۱۲ هزار تُن از آن را دارد که در بندر حیفا قرار دارد. آیا این محموله از سوی طرف ثالث آمده است و در بندر بیروت با همسویی عوامل داخلی لبنانی انبار شده است تا زمان مناسب فرا برسد؟ آیا طرفهایی که همه خواسته ها و تصمیمات قضایی برای نابودی یا انتقال این مواد به مکان امن را نایده گرفته اند در موضوع با حسن نیت یا سوء نیت دخیل هستند؟

وی در ادامه می نویسد: جواب برخی از این سئوالات یا همه این پرسش ها را نمی دانیم اما آنرا طرح می کنیم تا محققان از آن استفاده کنند. مقامات لبنانی تصمیم خوبی گرفتند که همه مسئولان عالی رتبه در بندر بیروت را تحت بازداشت خانگی قرار دارند و آنها را ممنوع الخروج کردند تا نتیجه تحقیقات روشن شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: