پرش به محتوا

تردید های بجا در مورد اتفاقی بودن انفجار بیروت – امیر حسین پازوکی

امیر حسین پازوکی

در حالیکه انفجار عظیم در بندر بیروت خسارات عظیمی به بار آورده است و عملاً دولت لبنان را که قبل از این انفجار در وضعیت اقتصادی نامناسبی قرار داشت با مشکل بزرگتری روبرو کرده است.
دولت فعلی لبنان وارث سال ها فساد دولت های دست راستی هوادار مثلث آمریکا، فرانسه عربستان می باشد و در ماه های اخیر نیز زیر فشار فزاینده تظاهرات مهندسی شده توسط بخش ثروتمند و اقشار میانی جامعه که گرایش غرب گرایانه و ضد حزب الله لبنان دارند قرار دارد.
دولت فعلی می بایست همزمان برای رفع مشکلات معیشتی مردم دست به رفرم های اقتصادی و اجتماعی بزند و از سویی دیگر با پدیده انتشار ویروس کرونا و مقابله با آن دست و پنجه نرم کند.
در این وانفسای بدبختی، آمریکا و اسرائیل با آگاهی از وضعیت وخیم لبنان از چند ماه پیش به بهانه مبارزه با تروریسم حزب الله لبنان را که یک تشکیلات سیاسی – نظامی رسمی در کشور بوده و در پارلمان این کشور نیز نمایندگانی دارد و در دولت های فعلی و قبلی لبنان همواره نقشی بازی کرده است را مورد تحریم های شدید خود قرار داده و عملاً به بهانه مقابله با حزب الله جریان انتقال ارز از خارج به لبنان را که یکی از مهمترین منابع در آمد دولت لبنان می باشد را سد کرده است.
در عین حال آمریکا و اسرائیل با حمایت متحدان اروپایی خود تلاش در در ایجاد چند دستگی و اختلاف در بین نیروهای داخلی لبنان کرده تا بتوانند مقاومت داخلی در برابر تحریم‌های سنگین آمریکا را کاهش دهند.
این همبستگی در برابر دولت جدید لبنان با هدف دور کردن حزب الله از قدرت سیاسی لبنان و محاصره نیروهای طرفدار ایران در منطقه می باشد.
با وجود آنکه انفجار بیروت احتمال بسیار بالا به خاطر سهل انگاری و اهمال در بکار بردن قوانین انتفاع حریق و جلوگیری از انبار مواد منفجره در بندر لبنان صورت گرفته است اما مقدمات این انفجار گمانه زنی ها در مورد این که این انفجار اتفاقی بوده است را زیر سوال می‌برد.
با وجود آن که سالها از توقیف و انبار مواد منفجره در بندر لبنان می گذرد و این امر در دولت های قبلی از جمله دولت حریری اتفاق افتاده است، رسانه ها و مطبوعات غربی سعی دارند این اهمال و کم کاری را به گردن دولت فعلی لبنان بیندازد.
در حالی که وقوع این انفجار میلیاردها دلار به اقتصاد و زندگی مردم لبنان آسیب زده است هیچ یک از دولت های غربی خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه لبنان نمیباشد، این به این معنی است که کمک های کشورهای غربی به لبنان در محدوده کمک های انسانی و نه کمک مستقیم برای به راه انداختن اقتصاد این کشور برای مقابله با بحران می باشد.
این یک گروگانگیری علنی است اگر آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها در این انفجار دست نداشته اند حداقل می‌توانند با برداشتن تحریم های غیر انسانی به وضعیت ناگوار لبنان کمک کنند. این در حالی است که این کشورها کوچک‌ترین علاقه‌ای در این جهت از خود نشان نمی دهند برعکس کشورهای اروپایی آمادگی فوری خود را برای کمک های انسانی اعلام کرده اند بسیاری از این کمک ها تنها در محدوده شناسایی قربانیان و خارج کردن افراد از زیر آوار می ماند.
به عکس نشانه های واضح و آشکار ای مشاهده می شود که نشان می دهد اروپایی ها که در اینجا نمایندگی آمریکا را هم به عهده دارند و در رأس آن فرانسه به عنوان مستعمره چی سابق لبنان سعی دارند پیامی را از سوی آمریکا به لبنان منتقل کند که اگر از این وضعیت غیر قابل تحمل برای مردم میخواهید خارج بشوید باید حزب الله لبنان را از قدرت سیاسی و نظامی خود محروم کنید در غیر این صورت این انفجار مانند ضربه بزرگی به اقتصاد شما خواهد بود که هرگز از لطمات آن رهایی نخواهید یافت.

عملا این انفجار تاثیرات تحریم را مانند کاتالیزاتور ای تسریع بخشیده است. آمریکا و اسرائیل تحمل به کار گیری طولانی تحریم ها و تضعیف اقتصاد و دامن زدن به نارضایتی در لبنان را ندارد و به نظر آنها تهدید حزب‌الله و ایران برای اسرائیل تهدیدی بسیار جدی و عاجل است که نمی‌توان برای مقابله با آن به امید کوثر افتادن تحریم‌های دراز مدت نشست، به ویژه اینکه ایران به عنوان حامی اصلی حزب الله لبنان تجربه طولانی در مقابله با تحریم های شدید و کشنده را داشته و می‌تواند با همکاری روسیه و چین این تحریم‌ها را تسکین ببخشند و تاثیر برنامه بلندمدت تحریم ها علیه لبنان را کاهش دهد.
در نتیجه آنکه ضربه‌ای هولناک مانند این انفجار اگر واقعاً اتفاقی بوده است مانند کمک غیبی است برای جلو بردن نقشه های آمریکا و متحدانش یعنی تمام کشورهای اروپایی، اسرائیل و عربستان و امارات متحده عربی.
اگر هم نقشه ای در کار بوده که این انفجار صورت بگیرد نتیجه مشابه برای محور امپریالیستی ببارآورده.
دولت لبنان تا قبل از این فاجعه در شرایطی قرار نداشت که بتواند بودجه لازم برای گذران زندگی عادی مردم خود را فراهم کند، در عین حال نباید مشکلاتی مانند حضور پناهندگان سوریه ای، مقابله با شیوع بیماری کرونا فراموش شود، به این مشکلات مشکل مقابله با تاثیر این انفجار در اقتصاد و جامعه لبنان نیز اضافه شده است.
با توجه به وضعیت تحریم های گسترده و شرایط بد اقتصادی ایران و محدود شدن فروش نفت ایران تنها به چند کشور معدود، پایین آمدن شدید درآمد نفتی این کشور ایران در شرایطی نیست که بتواند از دولت فعلی لبنان و رئیس جمهور آن حمایت اقتصادی کند.
کشورهای دیگر عربی مانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی نیز حاضر به حمایت از دولت فعلی لبنان نبوده و ترجیح می دهند که وضعیت دشوار و ناگوار اقتصادی لبنان منجر به ناآرامی های داخلی در این کشور شده و در نهایت دولت فعلی را سرنگون کرده و جریان المستقبل در لبنان را دوباره بر سریر قدرت بنشاند.
سیاست آمریکای اسرائیلی و اروپا نه تنها تغییر دولت فعلی بلکه تسلیم نیروهای سیاسی و نظامی حزب الله لبنان می باشد این به این معنی است که خواسته‌های آمریکا و اسرائیل که از طریق کانال اروپا و فرانسه به لبنان دیکته می شود جمع کردن بساط حزب الله لبنان در این کشور خواهد بود و تا زمانی که این امر اتفاق نیفتد دولت‌های لبنان نمی تواند روی حمایت مالی غرب و اروپا حسابی جدی باز کنند.
این فشارها در شرایطی صورت می‌گیرد که اهرمهای تحریم های بیشتر و ایجاد بی ثباتی در لبنان و دامن زدن به اعتراضات و مخالفت های خشونت آمیز در داخل کشور به شکل موازی همچنان از سوی جریان‌های نزدیک به امپریالیسم در لبنان تعقیب می شود.
بی جهت نیست که بسیاری از صاحب نظران مستقل عرب که منطقه را به خوبی می شناسند به اظهارات اخیر ترامپ که «این انفجار بر اساس نقشه قبلی صورت گرفته است» و یا اظهارات ضد و نقیض ژنرال‌های نزدیک و دور به ترامپ با دیده شک و تردید نگاه کرده، آنها احتمال وجود یک طرح و برنامه ی مهندسی شده با توجه به سواستفاده آمریکا و اسرائیل از اهمال و بی کفایتی دولت لبنان را بعید نمی دانند.
با توجه تحولات اخیر در قطب بندی جهان و سمت گیری دسته بندی وهاب بین المللی بسوی دو یا چند قطبی شدن جهان، تنها شانس نیروهای مترقی و یا وطن پرست لبنانی دست شستن از امید بستن به حمایت‌های اروپا و کشورهای فئودالی عربی و گام هدفمند به سوی شرق می باشد.
تنها کشورهایی که می توانند در این شرایط ویژه و بسیار بحرانی لبنان را از وضعیت ناگوار فعلی و افتادن به دام های مالی و اقتصادی بانک جهانی و غرب باز دارند چین و روسیه می‌باشند.
متاسفانه نیروهای چپگرا و کمونیست لبنانی در شرایطی قرار ندارند که بتوانند در کنار دیگر نیروهای محور مقاومت در مقابل این فشار ایستادگی کنند و در نتیجه میدان مبارزه تنها به نیروهای محور مقاومت آنهم بخش اسلامی آن سپرده شده است.
کمونیست ها و چپ گرایان لبنانی به خصوص حزب کمونیست لبنان می بایست با چشم باز حرکات و رفتار نیروهای دست راستی و نزدیک به غرب و عربستان سعودی را رصد کرده و اجازه ندهند که آنان از اعتراضات به حق مردم لبنان در جهت نابودی این کشور و تسلیم کردن آن در مقابل اسرائیل و غارت منابع طبیعی از جمله منابع تازه کشف شده نفت و گاز در دریای مدیترانه سوء استفاده کنند و گام های جدی در جهت ایجاد یک جبهه متحد با نیروهای محور مقاومت برداشته تا مانع گرایش یکسویه اسلامی این محور گردند.


به نقل از لوریان لو ژوق، امانوئل ماکرون که به دنبال انفجارهای روز سه‌شنبه بندر بیروت، ساعتی پیش وارد این شهر شد؛ در پیامی توئیتری نوشت: لبنان تنها نیست.

وی همچنین حین عزیمت به محل حادثه، در اظهاراتی گفت: لبنان با بحران سیاسی و اقتصادی روبه‌روست و نیاز به کمک فوری دارد و من برای ارائه کمک‌های فرانسوی، اروپایی و بین‌المللی به لبنان تلاش می‌کنم.

این در حالی است که وی مدعی شد: اگر اصلاحات لازم انجام نشود، رنج لبنان ادامه پیدا خواهد کرد. امروزه، اولویت کمک‎ رسانی و حمایت از مردم لبنان آن هم بدون هیچ قید و شرطی است؛ اما سال‎ها است که اصلاحات یک خواسته ضروری تلقی می‎شود و چنانچه این اصلاحات محقق نشود؛ لبنان به غرق شدن ادامه خواهد داد. اکنون فرصت گفتگوی صادقانه فراهم شده و نمی‎توانیم بدون گفتگوی صادقانه کاری از پیش ببریم.

رئیس‌جمهور فرانسه افزود: می‌دانیم که بحران در لبنان بزرگ است و این بحران قبل از هر چیز، سیاسی و اخلاقی است که قربانی آن ملت لبنان هستند.

ماکرون ضمن اعلام اینکه قربانیان فرانسوی نیز در انفجار بیروت حضور دارند، افزود: پاریس طرح‌هایی برای پشتیبانی از عملیات نجات دارد.

 این اظهار نظر ماکرون مبنی بر اینکه تا مادامی که اصلاحات مورد نظر(البته غرب) انجام نشود رنج لبنانی ها ادامه پیدا خواهد کرد؛ در واقع در راستای سیاست مداخله جویانه و رفتارهای از سر غرور و به شکل تحقیر آمیز مقامات فرانسوی علیه لبنانی هاست. قبلا هم شاهد رفتار تحقیرآمیز «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه در سفرش به لبنان بودیم. لودریان سفری سه روزه به لبنان را ۲۲ تا ۲۴ ژوئیه انجام داد. وی در اظهارنظری غیردیپلماتیک در این سفر گفت: «اوضاع لبنان بسیار خطرناک است. باید اصلاحاتی اجرا شود. این پیامی است که من حامل آن هستم و این خواسته جامعه بین الملل است.» 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: