کوبا, تیتر, سرمقاله, سرتیتر

فراگیرترین و شايسته‌ترین نیرو در منطقه


دانیل اورتگا ساودرا، رییس‌جمهور نیکاراگوئه حمله اخیر به کنسولگری ونزوئلا را در بوگوتا، کلمبیا، که کنوانسیون وین پیرامون روابط دیپلماتیک را نقض می‌کند و بر تجاوزگری دولت ایوان دوکه می‌افزاید، محکوم نمود. نیکولاس مادورو: «همایش یک نیروی بزرگ دمکراتیک‌کننده، پيشاهنگ بوده است، نیرویی که اکثر

احزاب، جنبش‌ها را در وسیع‌ترین، فراگیرترین و شايسته‌ترین نهاد ۳۰ سال گذشتۀ آمریکای لاتین و کارائیب گرد می‌آورد.» میگوئل دیاز- کانل برمودز: «کوبا به راه مستقل و حاکمیت خود، تحت رهبری مردم ادامه خواهد داد. هیچ همه‌گیری، هیچ محاصرۀ اقتصادی، هیچ فشار امپریالیستی راه ما را تغییر نخواهد داد.»

 منبع: گرانما

تارنگاشت عدالت


میگوئل دیاز- کانل برمودز، نیکولاس مادورو و دانیل اورتگا ساودرا، رؤسای جمهور کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه دیروز به مناسبت ۳۰-مین سالگرد همایش سائو پائولو در یک نشست مجازی رهبران شرکت کردند.

نشست که به وسیله مونیکا والنته دبیر اجرایی جنبش اداره می‌شد، در روزی برگزار گردید که آمریکای ما و جهان ۶۶-مین سالگرد تولد فرمانده هوگو چاوز فریاس را، در زمانی که کره زمین غرق در نبرد کووید-۱۹ است، به یاد می‌آورد.

دانیل اورتگا ساودرا، رییس‌جمهور نیکاراگوئه حمله اخیر به کنسولگری ونزوئلا را در بوگوتا، کلمبیا، که کنوانسیون وین پیرامون روابط دیپلماتیک را نقض می‌کند و بر تجاوزگری دولت ایوان دوکه می‌افزاید، محکوم نمود.وی همبستگی ملت خود را با مردم کوبا «که بیش از ۶۰ سال در مقابل تجاوزات بی‌شمار، و محاصره اقتصادی ناعادلانه به وسیله ایالات متحده مقامت نموده اند»، ابراز کرد.

وی به تلاش‌های یکپارچگی منطقه‌ایی مورد حمایت همایش سائو پائولو در سازمان‌هایی مانند «جامعۀ دولت‌های آمریکای لاتین و کارائیب» (CELAC) و «گزینه بولیواری برای خلق‌های آمریکای ما- توافق‌نامه تجاری خلق‌ها» (ALBA-TCP) اشاره نمود.

نیکولاس مادورو، رییس‌‌جمهور ونزوئلا گفت: «ما در استمرار تاریخی آمریکای لاتین و کارائیب قرار داریم. ما امروز ۳۰ سال از همایش سائو پائولو را جشن می‌گیریم. »

وی خاطرنشان کرد که این ۲۸ ژوئیه ۶۶-مین سالگرد تولد فرماندۀ ابدی ما هوگو چاوز فریاس است و به مثابۀ بزرگذاشت یک ویديو از بخشی از سخنرانی‌ها و لحظات تکان‌هندۀ زندگی رهبر ونزوئلا را ارايه نمود.

مادورو افزود: «همایش یک نیروی بزرگ دمکراتیک‌کننده، پيشاهنگ بوده است، نیرویی که اکثر احزاب، جنبش‌ها را در وسیع‌ترین، فراگیرترین و شايسته‌ترین نهاد ۳۰ سال گذشتۀ آمریکای لاتین و کارائیب گرد می‌آورد.»

وی در پایان تأکید نمود که این نهاد هماهنگ‌کننده باید تقویت شود همایش سائو پائولو «زنده‌تر از گذشته است.»

میگوئل دیاز- کانل برمودز رییس‌جهمور کوبا از اعضای همایش به خاطر همبستگی آن‌ها با کوبا تشکر نمود و گفت: «کوبا به راه مستقل و حاکمیت خود، تحت رهبری مردم ادامه خواهد داد. هیچ همه‌گیری، هیچ محاصرۀ اقتصادی، هیچ فشار امپریالیستی راه ما را تغییر نخواهد داد.»

«نیروهای سیاسی در همایش سائو پائولو، ما شما را، همراه با جنبش‌های اجتماعی و مردمی و روشنفکران چپ، به بسیج در اتحاد برای رویاوریی با چالش‌های جدید فرا‌می‌خوانیم. »

«استقلال حقیقی، قطعی ما به ماهیت، توان و درستی مبارزات کنونی ما وابسته است.»

«ما همراه با همایش سائو پائولو، در کمک به اتحاد و یکپارچگی آمریکای لاتین و کارائیب ادامه خواهیم داد.»

«تاریخ به دست مردم ساخته می‌شود، حتا اگر دیگران آن‌را بنویسند. مادام‌که زنجیرهایی که باید شکسته شوند، دیوارهایی که باید از میان برداشته شوند، خواری‌هایی که باید با آن‌ها مبارزه شود وجود دارند، هیچ امپراتوری نمی‌تواند حُکم به پایان آن بدهد.»

«برای زندگی و استقلال خلق‌های ما؛ برای میراث پیشینیان ما، که به ما آموختند حتا در دشوارترین شرایط همیشه ممکن بود، همیشه ممکن است و همیشه ممکن خواهد بود؛ برای نسل‌های جدیدی که همان‌طور که مادورو گفت به مبارزه استمرار می‌بخشند؛ برای اتحاد ضدامپریالیستی که هم تاکتیک و هم استراتژی پیروزی است: ما مبارزه خواهیم کرد، ما زندگی خواهیم کرد و ما پیروز خواهیم شد!»