بخاطر یک مشت دلار!

کاهش ارزهای ملی کشورهای سوریه، لبنان، ایران و ترکیه در برابر دلار آمریکا یک سلاح جامع اقتصادی برای فروپاشی کشورهای مخالف با واشنگتن از جانب آمریکا است. کاهش نرخ ارزهای داخلی ارتباط مستقیمی با تحریم‌های آمریکا دارد که آن را بر مردم این کشورها تحمیل کرده است.

در زمان کنونی دلار به ابزاری برای آمریکا در راستای گرسنگی دادن به ملت‌ها و تحقیر دولت‌ها و همچنین فروپاشی اقتصاد کشورهای مخالف آمریکا تبدیل شده و این امر منجر به واکنش‌هایی شد که فرسایش سیستم مالی جهانی را در برداشت. آمریکا واحد پول خود را ستون فقرات کشورش قرار داده و خواستار ایجاد یک سیستم مالی جهانی مبتنی بر ارزهایی از قبیل یورو، پوند، ین، روبل شد.

نکته قابل توجه این است که هیمنه دلار آمریکا ناشی از 60 درصد از ذخایر جهانی و بیش از 85 درصد از مبادله ارز است؛ همانطور که در گزارشی که توسط «دویچه وله »خبرگزاری آلمان منتشر شد که فرسایش قدرت ارز آمریکا تنها به کشورهای عضو بریکس و جهان سوم منحصر نمی‌شود؛بلکه به قلب اروپا نیز کشیده شده است.

در همین راستا چین بزرگ‌ترین رقیب ایالات متحده در رهبری اقتصاد جهانی است که این کشور درصدد پایان دادن به تسلط دلار بر جهان و رهایی ارزهای جهانی از یک دیکتاتور است. در این گزارش چندین استراتژی یکپارچه چین برای فروپاشی دلار آمریکا آمده است:

1-تقویت پول چین «یوان» و تبدیل آن به یک ارز جهانی و صدور «پترو-یوان» به عنوان رقیب دلار آمریکا.

2- حداکثر خرید از معادن طلا در آمریکای جنوبی و قاره آفریقا که سهم چین از حجم تولید آن سالانه حدود 500 تن است.

3- آماده سازی برای صدور ارزهای دیجیتال به عنوان جایگزینی برای ارزهای کاغذی که تجربه آن در چهار کشور آغاز شد و اولین نتایج آن دلگرم کننده بود.

4-ایجاد باشگاه تجارت جهانی به ارزهای محلی کشورهای عضو مانند روسیه ، هند ، ایران ، ترکیه و برخی کشورهای عضو بریکس و ایجاد بورس اوراق بهادار در شانگهای برای تجارت قراردادهای نفتی در چین با پتروایوان.

5-تأسیس بانک سرمایه‌گذاری آسیا به عنوان عضویت 60 کشور و با سرمایه اولیه 100 میلیارد دلار به منظور جایگزین شدن صندوق بین المللی پول طی 10 سال و در میان کشورهای عضو روسیه ، مصر ، عربستان سعودی ، یونان ، انگلیس.

6- جاده ابریشم که از آسیا از طریق آفریقا تا آمریکای جنوبی می‌گذرد.

شایان ذکر است که چین نمی‌خواهد دلار و نفوذ آن را به طور کامل از بین ببرد؛چرا که این کشور دارای ذخایر عظیم و سرمایه گذاری با ارز آمریکایی به مبلغ سه تریلیون دلار است که بیشتر آن‌ها در اوراق قرضه ایالات متحده سرمایه گذاری شده اند. استراتژی چین در این مرحله محدود کردن ارزش دلار و کاهش قدرت و تسلط آن بر اقتصاد جهانی است و این امر یکی از دلایل اصلی تنش میان ایالات متحده و چین محسوب می‌شود که در این راستا بسیاری از ناظران احتمال آغاز جنگ سرد را پیش بینی کردند.

«استفان روچ » اقتصاددان ارشد سابق در مورگان استنلی ، یکی از بزرگترین موسسات بانکی در ایالات متحده، احتمال فروپاشی دلار آمریکا را در پایان سال جاری یا در آغاز سال آینده دانست و خاطرنشان کرد: ممکن است دلار در برابر یک سبد ارز ، کمتر از حداقل تعیین شده در سال 2021 ، 35 درصد کاهش یابد. روچ تأکید کرد که شدت احساسات سیاسی و تقسیمات محلی در جامعه آمریکا ، از دهه شصت بی سابقه است و عدم مهار بیماری اپیدمی ویروس کرونا ، اعتماد به نفس به ثبات اجتماعی و اقتصادی ایالات متحده دلار را تضعیف می کند.

متاسفانه بیشتر کشورهای عربی به ویژه کشورهای حوزه خلیج‌فارس که ارزهای خود را به دلار آمریکا وابسته کرده اند و ذخایر خود را انباشته می‌کنند، متحمل خسارت‌های بیشتری می‌شوند و کشورهای اتحادیه مغرب (مراکش، الجزایر، تونس، موریتانی و لیبی) که دانش بیشتری در زمینه ذخیره ارزها داشتند و به واسطه نزدیکی با اروپا ارزهای خود را به چندین ارز یورو، ین و استرلینگ وابسته کردند،سود بیشتری را کسب کردند.

این اقدامات دولت چین و روسیه در چارچوب فروپاشی ارزش دلار آمریکا که واشنگتن آن را به عنوان سلاحی برای گرسنگی دادن به ملت سوریه، لبنان، ایران، ترکیه و ونزوئلا و تخریب اقتصاد این کشورهایی که به سیاست‌های آمریکا در حمایت از رژیم اشغالگر صهیونیستی پشت کرده ،استفاده می‌کند، قابل قبول است.

اکنون سیطره جهانی آمریکا از نظر سیاسی،اقتصادی و نظامی برای جهانیان به سرعت در حال فرسایش و سیستم جدید مالی و امنیتی در حال افزایش است و این امر بسیاری از ملت‌های جهان را که از استکبار آمریکا رنج می‌برند ،خوشحال می‌کند.

منبع:رای الیوم نویسنده: عطوان