رسانه ها

اولیور استون: روسیه در انتخابات آمریکا مداخله نکرده است

«اولیور استون» کارگردان سرشناس هالیوودی و دارنده ۳ جایزه اسکار در پادکست «Awards Chatter» هالیوود ریپورتر گفت: من دروغگو نیستم و نمی توانم با آنچه اکثریت قریب به اتفاق به این تاریخ اعتقاد دارند، موافقت و همراهی کنم.

از زمان انتشار فیلمش «JFK» (جان اف کندی) نزدیک به ۳۰ سال پیش، داستان رسمی ترور «جان اف کندی» و معروف ساختن این عبارت دوپهلوی «به عقب و به سمت چپ» را زیر سؤال برد، الیور استون توسط برخی از افراد به عنوان مهره توطئه کنار گذاشته شده است.

در پادکست «Awards Chatter» هالیوود ریپورتر در مورد چاپ کتاب خاطرات جدید اولیور استون با عنوان « شکار نور: نویسندگی، کارگردانی و نجات جوخه، قطار سریع‌السیر نیمه‌ شب، صورت زخمی، سالوادور، و بازی سینمایی» به بحث و گفتگو می پردازند و استون از صدمه ای که برچسب توطئه نه تنها بر او که بر فیلمهایش زده می گوید.

اولیور استون ۷۳ ساله می گوید: پاک کردن یک برچسب کار ساده ای نیست و همیشه اتفاق می افتد. سیاست فیلمسازی را تحت الشعاع قرار می دهد و من آن را می فهمم اما چکار می توانم بکنم؟ بعضی اوقات سعی می کنم درباره آن سیاسی و دیپلماتیک باشم، اما دروغگو نیستم و نمی توانم با آنچه اکثریت قریب به اتفاق به این تاریخ اعتقاد دارند، موافقت و همراهی کنم.

او در مورد قتل جان اف کندی گفت: باید دست کم دو تیرانداز وجود می داشتند و «(لی هاروی) آزوالت» یکی از آن دو نبود.

مبادا کسی فکر کند که استون در جریان این مساله توافقی نکرده باشد، هرچند که استون در جریان پادکست اصرار داشت که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه که با او وقت خود را صرف ساختن سریال مستند Showtime ۲۰۱۷ با عنوان «مصاحبه های پوتین» کرده، در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا دخالت نکرد تا به پیشبرد انتخابات کمک کند و دونالد ترامپ به قدرت برسد، که البته این ادعا خلاف آنچه است که بسیاری از سازمانهای اطلاعاتی آمریکا نتیجه گرفته اند.

اولیور استون: یا مسیح! شما فکر می کنید همه کشور باید باور کنند که روسیه در دستکاری و کمک به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دست داشته است؟ فکر می کنید همه ما با این نظر موافقیم؟ آیا کسی توانایی مخالفت با این باور را ندارد؟ آیا این یک واقعیت است که اتفاق افتاده است؟

منظور من این است که اگر شما با بسیاری از افراد باهوش در فضای مجازی صحبت می کنید و من به این دلیل که فیلمی در مورد ادوارد اسنودن [«اسنودن ۲۰۱۶»] ساخته ام، آنها به شما خواهند گفت که این هک نبود؟ دزدی بود؟ این یک کار داخلی بود (با اشاره به هک ایمیل های کمیته ملی دموکرات که پیش از کنوانسیون ملی دموکراتیک سال ۲۰۱۶ فاش شدند).

استون ادامه داد: و [بنیانگذار ویکی لیکس که اکنون حبس شده است] «جولیَن آسانژ» از زمان شروع کار حرفش صحیح بوده، او فردی معتبر بوده است. من او را عمیقا تحسین می کنم. گفتن اینکه او با روسها تبانی کرده بود، اینها بخشی از داستانهای احمقانه ای است که برای کشور ما آمریکا اتفاق افتاده است. شما احتمالاً آن را باور دارید چون شما چاره ای جز باور کردن آن ندارید.

هنگامی که در پاسخ گفته شد که جامعه اطلاعاتی ایالات متحده به طور یکسان نتیجه گرفته است که پوتین در انتخابات دخالت کرده استون اعتراض کرد: نه به طور یکسان، نه! گفته اصلی آنها درجه بالایی از اعتماد به نفس یا چیزی شبیه به آن بود و از سه آژانس اطلاعاتی گرفته شده بود، نه از ۱۷ موردی که ادعا می کنند. در واقع، شما می توانید به جامعه اطلاعاتی آمریکا برگردید و در صورت صادق بودن، مخالفان را پیدا خواهید کرد. این به غلط نشان داده شده، من در این مورد با بسیاری از کارشناسان صحبت کرده ام.

نظریه اولیور استون در مورد هک DNC (کمیته ملی دموکرات) : «اف بی آی» کار خودش را انجام نداد! آنها باید سیستم اصلی را بدست می آوردند، تا دوباره آن را به رایانه DNC برگردانند اما آنها این کار را نکردند. آنها آن را به یک شرکت خصوصی به نام «CrowdStrike» دادند، که در فهرست حقوق بگیرانشان بود. بنابر این همه چیز از درون خراب است. باز هم مثل پرونده «جان اف کندی» است. برنامه ریزی نشده بود بلکه بدان شیوه انجام شد. و مطمئناً از داخل انجام شده بود و من آن را «بازنده های. بازنده های زخم خورده می نامم. و به هر حال، من هیچ کاری ندارم. ترامپ کارهایی انجام داده که برای من وحشتناک است.(نظریه «CrowdStrike» بی اعتبار است.)

استون توضیح داد: من در تلاش برای درک هر دو طرف هستم، سعی می کنم ذهن «جولیان آسانژ» را بفهمم، ذهن هر کسی که DNC (کمیته ملی دموکرات) را هک کرده است. چه چیزی هک کرده و چه چیزی را در ذهن خود داشته است؟ شاید این مسئله او را ناراحت کرده باشد که حزب دموکرات او را فروخته باشد. شاید این مسئله او را اذیت کند – سخنان هیلاری کلینتون در مورد «وال استریت» یا DNC که برنی سندرز را تضعیف می کند. شاید او را اذیت کرده باشد و شاید او کارهایی انجام داده تا آنها (اطلاعات) را به آسانژ بدهد، این همان چیزی است که بسیاری از مردم می گویند اتفاق افتاده است. اما آن داستان بی اعتبار شده است. نمی دانم چرا. زیرا این قضیه با موضوع مورد بحث روز برای یک جنگ سرد علیه روسیه همخوانی ندارد که اساسا برای پول بیشتر برای ارتش است و ما این فرصت را سوزانده ایم که حالا هم دارد در مورد چین اتفاق می افتد.

وی افزود: شما از این نوع تفکر پشیمان خواهید شد. این نوع تفکر منجر به جنگ متعارف می شود. جنگ سرد رشد می کند و رشد می کند و رشد می کند، و بنابراین ما آن را به مرز و آستانه وقوع می کشیم زیرا فکر می کنیم ما برتر جهان هستیم. ما می خواهیم کارهایی را به جایی برسانیم که برای مردممان بسیار خطرناک خواهد بود. به همین دلیل است که من مخالف این روند هستم، متوجه می شوید؟ و این مهم است که ما مخالف داریم.

اولیور استون در پاسخ به این سؤال که وی مردم آمریکا را برای رای دادن به چه کسی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ تشویق می کند؟ ترامپ یا معاون رئیس جمهور سابق «جو بایدن»؟ و او در پاسخ گفت: این به عهده آنها است. طرف مقابل ترامپ هم اولویت چندانی برایم ندارد او هم مشکلات خودش را دارد.

ویلیام الیور استون زاده ۱۵ سپتامبر ۱۹۴۶، کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده آمریکایی است.

او به واسطه کارگردانی سری فیلم‌هایی که در مورد جنگ ویتنام ساخته شده بود به شهرت رسید و تاکنون سه بار موفق به دریافت جایزه اسکار شده‌است.

در سال ۱۹۶۵ استون به عنوان یک معلم زبان انگلیسی در سایگون پایتخت ویتنام جنوبی مشغول به کار شد. بعد از شش ماه آنجا را ترک کرد و به مکزیک رفت. از همان موقع کار روی داستانش مربوط به جنگ ویتنام را آغاز کرد که بالاخره بعد از یک دهه در سال ۱۹۹۷ به پایان رسید.