اخبار
نوشتن دیدگاه

محکومیت اظهارات نژادپرستانه نماینده انگلیس

به نقل از دیلی میل، در پی اظهارات نژادپرستانه نماینده انگلیس علیه مسلمانان و سیاهپوستان و مقصر قلمداد کردن اقلیت‌های قومی و اجتماعات مسلمانان در بحران کرونا در انگلیس، موجی از انتقادات علیه او شکل گرفته است.
یکی از نمایندگان حزب محافظه کار انگلیس به خاطر این ادعا که محدودیت‌های قرنطینه‌ای را عمدتاً سیاهپوستان و اقلیت‌های قومی نقض می‌کنند به نژادپرستی متهم شد.
کریگ ویتاکر که نماینده شهر کالدر والی در یورک‎شر غربی است گفت بخش‌هایی از جامعه ما بیماری کرونا را جدی نمی‌گیرند. او در مصاحبه با رادیو ال بی سی و در پی وضع محدودیت‌های قرنطینه‌ای بر بخش‌های گسترده‌ای از مناطق شمالی کشور که شامل حوزه انتخابیه او نیز می‌باشد این اظهارات را بیان داشت.
زمانی که از او خواسته شد توضیح دهد آیا اظهارات او مربوط به اجتماع مسلمانان است یا خیر، در پاسخ گفت: «البته. اگر به مناطقی نگاه کنید که در آن شاهد افزایش آمار مبتلایان هستیم، عمدتاً این اجتماعات سیاهپوستان و اقلیت‌های قومی هستند که این بیماری را به اندازه کافی جدی نگرفته اند.»
وی ضمن اذعان به این مسئله که اظهارات او ممکن است جنجال آفرین شوند گفت: «من رهبران محلی را به چالش کشیده ام و از آن‌ها پرسیده ام چه کاری برای این مناطق باید انجام دهیم تا این دسته از مردم بدانند این یک مشکل بسیار جدی است.»
ویتاکر افزود: «تا زمانی که مردم این مسئله را جدی نگیرند، نمی‌توانیم از شر آن خلاص شویم. فقط بحث اجتماع آسیایی‌ها در منطقه ما نیست، بلکه خانواده‌هایی که چندین گروه را در خود جای داده اند نیز مسئله ساز هستند.»
وی در ادامه گفت: «زمانی که چندین خانواده در یک جا زندگی می‌کنند، فقط بحث اجتماع آسیایی‌ها مطرح نیست، بلکه بحث حجم خانواده مطرح است.»
مارشا دکودوا، سخنگوی برنامه «برابری های» حزب کارگر گفت اظهارات ویتاکر «شرم آور و نژادپرستی آشکار» است.
وی افزود آقای ویتاکر درست همان افرادی را مقصر می‌داند که زندگی و معیشت شان بیشترین تأثیر را از کرونا پذیرفته است. وی از بوریس جانسون خواست این اظهارات را محکوم کرده و اقدام کند.
سخنگوی شورای مسلمانان انگلیس نیز گفت: «این نوعی سپر بلا کردن شرم آور اقلیت هاست. این اظهارنظر‌ها کاملاً غیرقابل قبول است و آقای ویتاکر باید عذرخواهی کند.»
در یک کنفرانس خبری از نخست وزیر سوال شد آیا با اظهارات آقای ویتاکر موافق است یا خیر. اما جانسون تصمیم گرفت از همکارش انتقاد نکند.
جانسون گفت: «به همه ما در دولت بستگی دارد که اطمینان یابیم همه مردم در سراسر کشور این پیام را به شکل رسا و گویا بشنوند و مطمئن شوند که همه از دستورالعمل‌ها تبعیت می‌کنند.»
محمد اشرف طاهر نوشعی، یکی از رهبران اجتماع در برادفورد از اقدامات قرنطینه‌ای جدید دفاع کرد و گفت: «متأسفانه، افرادی در درون اجتماع ما هستند که ویروس کرونا را به اندازه کافی جدی نگرفته اند.»
وی افزود بسیاری از مردم در رویداد‌هایی که در خانه یکدیگر برگزار می‌کنند شرکت می‌کنند و اصلاً به فکر خود و دیگران نیستند.
این جنجال در حالی شکل گرفته که داده‌های رسمی نشان می‌دهد آسیایی‌ها یا شهروندان انگلیسی آسیایی تبار حدود یک سوم مبتلایان به کرونا را طی یک هفته منتهی به روز ۲۶ ژوئیه تشکیل می‌دهند.
آمار‌های سلامت عمومی انگلیس نشان می‌دهد هزار و ۳۶۹ نفر از مبتلایان به کرونا در انگلیس (۳۷ درصد) شهروندان آسیایی یا انگلیسی‌های آسیایی تبار هستند.
سفیدپوستان ۵۳ درصد، سیاهپوستان انگلیسی، انگلیسی‌های آفریقایی تبار، کارائیب تبار حدود ۵ درصد را تشکیل می‌دهند.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.