کوبا, رسانه ها

ونزوئلا: آمریکا در خرید دارو برای مبتلایان به کرونا مانع تراشی می کند

تداوم تحریم‌های دارویی آمریکا علیه مردم ونزوئلا در بحبوحه شیوع کرونا، با انتقاد دولت این کشور آمریکای لاتین مواجه شد.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه تله سور، «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا دیروز (یکشنبه) سیاست‌های خصمانه دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در ممانعت از خرید دارو توسط کاراکاس با هدف مقابله با شیوع ویروس کرونا در این کشور را محکوم کرد.

مادورو در بیان بی اثر بودن تحریم‌های آمریکا و وجود راههای دور زدن این محدودیت‌ها اعلام کرد: در حالی که این روزها با خرید داروهای موثر و مورد تایید سازمان جهانی بهداشت، نیاز کشور را تامین می‌کنیم اما در بسیاری مواقع برای جلوگیری از اقدامات امپریالیستی آمریکا، این خریدها را علنی نمی‌کنیم.

این مقام ارشد ونزوئلایی با بی ارزش جلوه دادن خصومت واشنگتن با کاراکاس گفت: ونزوئلا بر حمایت دوستانش در جهان حساب می‌کند. دولت مادورو همچنان از حمایت کشورهای چین، روسیه، ایران و کره شمالی به عنوان متحدان استراتژیک خود برخوردار است؛ این کشورها از تحریم‌ها و سیاست‌های آمریکا در قبال ونزوئلا بشدت انتقاد کرده‌ و مادورو را به عنوان رئیس جمهوری قانونی این کشور به رسمیت می شناسند.

تداوم تحریم های یک جانبه کاخ سفید علیه کاراکاس در بحبوحه شیوع گسترده کرونا، واقعیت روشنی از سیاست های امپریالیستی و ضد حقوق بشری در پرونده سیاه آمریکا علیه این کشور است.

بر اساس آخرین اطلاعات وزارت بهداشت ونزوئلا تا کنون بیش از ۱۵ هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند؛ ونزوئلا پس از بولیوی در جایگاه هشتمین کشور درگیر بیماری همه گیر در آمریکای لاتین به عنوان کانون جدید شیوع کرونا قرار دارد.

مادورو همچنین پیرامون موضوع شیوع ویروس کرونا در کشور گفت: ۸۰ تا ۸۵ درصد موارد مثبت کووید-۱۹، از گروه مبتلایان بدون علامت هستند. بر اساس تصمیم گیری دولت ونزوئلا، شرایط قرنطینه و محدودیت‌های سختگیرانه به منظور پیشگیری و کنترل بیماری همه گیر در کاراکاس و شش ایالت دیگر همچنان ادامه خواهد یافت.

ونزوئلا در حالی به مبارزه با شیوع کرونا پرداخته است که تحریم های دارویی آمریکا از یک سو و تحریم های اقتصادی دولت ترامپ از سوی دیگر این کشور آمریکای لاتین را با چالش جدی مواجه کرده است.

اقتصاد ونزوئلا که برپایه صنعت پالایش و صادرات نفتی استوار است با تحریم‌های اخیر کاخ سفید علیه شرکت نفت ونزوئلا، کار برای دولت جهت فروش نفت بسیار دشوار شده است؛ علاوه بر ممنوعیت تجارت اوراق قرضه ونزوئلا، دولت آمریکا واردات کالا به این کشور از جمله غذا و دارو را هم دچار مشکل کرده است؛ مادورو مقصر گرسنگی گسترده و فقدان تامین دارویی را ایالات‌متحده و متحدان مخالف خود عنوان کرده است.

مادورو پیشتر نیز اعلام کرد: ما درحال نبرد سختی علیه تحریم‌های بین‌المللی هستیم که باعث شد در سال ۲۰۱۸ ونزوئلا حداقل ۲۰ میلیارد دلار را از دست بدهد؛ آنها در حال رصد حساب‌های بانکی‌مان و خریدهای خارجی‌مان (از تمام محصولات) هستند؛ این چیزی بیش از محاصره است؛ این آزار و اذیت است.

با گذشت حدود یک ماه از ارسال نفتکش های ایرانی حامل سوخت به ونزوئلا، برخی شهرها شاهد تظاهرات پراکنده ای در اعتراض به کمبود سوخت است. در تازه ترین مورد اعتراضات دیروز یکشنبه در شهر «آراگوا» در شرق ونزوئلا به کشته شدن یک نفر انجامید.

به زعم برخی از تحلیلگران، تحریم‌های اقتصادی کنونی ایالات متحده علیه ونزوئلا با تحریم‌های سال ۱۹۶۲میلادی واشنگتن علیه کوبا قابل مقایسه نیست، چرا که این محرومیت‌ها ناشی از خصومت آمریکا با دولت ونزوئلا و با هدف آسیب به دولت مادورو است، تحریم‌هایی که تاثیر مستقیم بر زندگی عادی شهروندان ونزوئلایی دارد؛ هر دو کشور ونزوئلا و کوبا با گذشت سال ها از اقدامات غیرانسانی آمریکا نشان داده‌اند که ضمن دفاع از حاکمیت، آزادی و استقلال کشور خود در برابر خواسته‌های نامشروع واشنگتن سر خم نخواهند کرد.