سياسی, سرتیتر

اتحاد راهبردی ایران، روسیه و‌ چین در زمانی که امریکا متحدان و جایگاه خود را از دست می‌دهد

الیاس جی مگنیر

ترجمه شیرین هاشمی


در سال ۲۰۰۵ میلادی محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ایران هم عقیده با رهبر جمهوری اسلامی آیت الله خامنه ای برای تقویت روابط ایران روسیه و چین  تلاش کرد

احمدی نژاد نیز مانند رهبر جمهوری اسلامی معتقد بود که نمی‌توان به کشورهای غربی اعتماد کرد .

در سال ۲۰۱۳ زمانی که حسن روحانی به عنوان رییس جمهور برگزیده شد، رهبر جمهوری اسلامی با پیشنهاد روحانی برای مذاکرات هسته‌ای مخالفت نکرد ولی او  هشدار داد که «خوشبین نیستم؛ من فکر نمیکنم [از] این مذاکرات آن نتیجه‌ای را که ملّت ایران انتظار دارد، به‌دست بیاید».

 در سال ۲۰۱۸ دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا رسما‌‌‌‌‌‌ وغیرقانونی و یک جانبه از برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام خارج و بازگشت تحریم‌ها علیه ایران به صورت قبل از برجام را اعلام کرد. علاوه بر این ترامپ سخترین تحریم های اقتصادی و تجاری معروف به فشار حداکثری را آغاز کرد با این هدف که  ایران را تسلیم کند  و به زانو آورد.

 دوسال بعد از این تصمیمات روابط ایران با غرب در پاِئین ترین سطح قرار دارد ایران روابط راهبردی سابق خود را با روسیه و‌چین به روابط عمیق تر و محکم تری تبدیل کرده وتوافقات ۲۵ و بیست ساله مابین چین و روسیه حجم معادل مبادلات این کشورها به چندین میلیارد دلار می رسد.

به دلیل شکست فشار حداکثری امریکا علیه جمهوری اسلامی، ایران با پیروی از خط خامنه ای کمتر آسیب دید و توانست در مقابل فشارها از خود مقاومت نشان دهد ودیگر نیازی به از سرگیری مذاکرات هسته ای در خود نمی بیند.

با وجود خرابکاری اسراییل در سایت هسته ای نطنز برنامه غیر نظامی هسته ای ایران همچنان به سمت جلو می‌رود. بعلاوه امضای توافقنامه برنامه ۲۵ ساله همکاری های مشترک ایران و چین با ارزش ۴۰۰ میلیارد دلار این امکان را به ایران می‌دهد که منتظر نتایج انتخابات در آمریکا نماند و درضمن تن به مذاکرات اجباری برجام جدید با آمریکا ندهد. 

در این حال ایران همچنان بر گسترش روابط روسیه پافشاری کرده و خواستار ایجاد یک جبهه مدت بر علیه تحریم های آمریکا می باشد

مقامات ایرانی میگویند: «در دو سال گذشته آمریکا تعهدات خود را در مورد توافقنامه برجام رعایت نکرده و به جای رفتاری مفید برای جلو بردن این توافقنامه تنها به حرف زدن بسنده کرده است در عین حال کشورهای اروپایی در شرایط نیستند که بتوانند علیه تصمیمات غیر قانونی آمریکا مقاومت کند و حتی توانایی به اجرا گذاشتن سیاست‌های خود را در مورد بانک ها و شرکت های داخلی کشورهای خود را نیز ندارد. سران اروپا منافع ملی اسراییل و امریکا را مهم تر از هر چیز میدانند و به همین دلیل قابل اعتماد نیستند. 

چین و روسیه مستقل از سیاست‌های تحریمی آمریکا عمل کرده و کشورهای دیگر را نیز برای مقابله با این سیاست ها تشویق می کنند. رهبر ایران علی خامنه ای اگر یک تصمیم راهبردی بگیرد این تصمیم توسط دیگر ارگانهای و سران قوا حمایت می شود ایران خواستار روابط با غرب است اما اروپا دیگر گزینه اول اقتصاد ایران نمی باشد»

چین و روسیه تنها کشورهایی نیستند که به تحریم های امریکا توجه نکردند، ترکیه، هندوستان و‌‌ پاکستان هم راضی نبودند که روابط اقتصادی خود را با ایران متوقف کنند.

وزیر امورخارجه ایران جواد ظریف هفته پیش یکی‌از مهم‌ترین سفرهایش را به روسیه انجام دا‌د و به گفته مقام ایرانی  این کشور به یک متحد ثابت تبدیل شده هم در سوریه و‌هم در سازمان ملل مخصوصا در وضعیت فعلی که امریکا تعادل خود را از دست داده است. 

بعد از قرار داد همکاری بین ایران و‌چین یک توافقنامه کامل با روسیه در حال تهیه است که راه ایران را به سازمان همکاری شانگهای باز کند. ایران در حال حاضر کشور ناظر می‌باشد ولی بعد از این می‌تواند به عنوان کشور عضو در این پیمان شرکت کند. با این تصمیمات روابط ایران و روسیه در زمینه های مختلف قویتر و‌محکم ‌تر‌میشود.

ایران مشغول بستن توافقنامه‌های جدید با کشورهای بسیار پر قدرت جهان می باشد که این توافقها در تاریخ جمهوری اسلامی بی سابقه بوده است در عین حال این کشور می بایست بر حفظ استقلال خود پافشاری کند و هشیاری خود را در این زمینه از دست ندهد.

این موفقیت ها برای ایران در حالی صورت میگیرد که امریکا در حال از دست دادن متحدین سنتی خود در سرتاسر جهان می باشد.