سياسی, سرتیتر

حزب الله چگونه انتقام خواهد گرفت: آیا جنگ ممکن است؟


توسط: الیاس جی مگنایر @ejmalrai

ترجمه: شیرین هاشمی


یوسی کوهن رییس کل موساد در اوج تنش ها بین اسراییل و حزب الله به حزب الله هشدار داد که “آرامش مرزی را در لبنان بهم نزنید”.

این هشدار پس از حمله هوایی اسراییل به فرودگاه و اطراف شهر دمشق که منجر به کشته شدن یکی از رزمندگان حزب الله الله شد صورت گرفت.

رسانه های اسراییل نگران پاسخ نظامی حزب الله هستند و ارزیابی آنها این است که این اتفاق قطعاً خواهد افتاد ولی مطمین نیستند چگونه ‌وچه زمانی این حمله صورت خواهد گرفت. رسانه‌ها از این حرکت می‌کند که حتی احتمال ورود بستنی یک جنگ گسترده نیز میرود

فرماندهی نظامی اسراییل تصمیم گرفته تیپ جولانی را به مرز شمالی اسراییل با لبنان برای جلوگیری از پاسخ احتمالی حزب الله ارسال نمایند. مشابه این عمل در سال ۲۰۰۶ میلادی نیز توسط اسرائیل صورت گرفت اما نتیجه ای به نفع اسرائیل نداشت و منجر به حمله حزب الله به ارتش اسرائیل و به اسارت گرفتن چندین سرباز اسرائیلی شد.

هیچ شکی نیست که اسراییل نیاز به استفاده از تمام امکانات دفاعی خود را دارد به دلیل اینکه امکان دارد که حزب الله از خط مرز عبور کند. حقیقتا اسراییل کاملا سخنان دبیر کل حزب الله سید حسن نصر الله را باور می‌کند زمانی که نصر الله هشدار داد که کشتن هر عضو حزب الله در لبنان یا سوریه بدون پاسخ نمیماند: به‌گفته‌ سید نصرالله “اسراییل مقصر شهادت هر رزمنده در سوریه یا لبنان شناخته خواهد شد. ما از حق‌ پاسخ دادن خودمان نخواهیم گذشت”.

رهبر حزب الله لازم ندارد که قصد خود را به اسراییل اعلام کند،با توجه به وجود بحران اقتصادی در لبنان و با بررسی تمامی امکانات نظامی و در نظر گرفتن اصل بازدارندگی اقدام خواهد کرد.

به گفته محور مقاومت در مرزهای بین لبنان و اسراییل هزاران رزمندگان نیروهای عملیات ویژه آماده جنگ با اسراییل همیشه وجود دارد حتی زمانی که لبنان در شرایط وخیم داخلی به سر میبرد. ولی اسراییل هم با بحران داخلی در گیر است، تظاهرات سراسری در خواست کناره گیری نتانیاهو‌به دلیل سوء مدیریت در مسئله مبارزه با ویروس کرونا در داخل کشور و ناتوانی دولت اسرائیل برای مقابله با پیامدهای اقتصادی آن هستند به علاوه تعداد مبتلان به ویروس کرونا در بین نیروهای نظامی اسرائیلی در حال افزایش است و اکثر تحلیلگران عقیده دارند که اسراییل توانایی جنگیدن و پیروزی بر علیه حزب الله را ندارد.

افسران بلندپایه اسرائیلی نیز نظرات مشابهی را امسال در این مورد منتشر کرده‌اند چنین جنگی می‌تواند اصلاحات اسرائیل را چندین دهه به عقب بیندازد.این یک واقعیت است که اسرائیل جایگاه قدرتمند نظامی را که از سال ۱۹۴۸ به بعد داشته است از دست داده است.