پرش به محتوا

همسر پمپئو در وزارت خارجه آمریکا چه میکند؟

‌نفوذ همسر پمپئو بر تصميمات وزير خارجه آمريكا
«سوزان» دستيار مرموز وزارت خارجه

اخراج یک بازرس فدرال از وزارت خارجه ایالات متحده که در حال تحقیق درباره مایک پمپئو، وزیر خارجه دولت دونالد ترامپ بود، توجه رسانه‌ها را به فردی جلب کرد که با وجود ایفای نقشی پررنگ در این وزارتخانه، هیچ سمتی در دولت در وزارت خارجه آمریکا چه میکنند ندارد؛ «سوزان پمپئو»، همسر وزیر خارجه آمریکا. شاید اگر شیوع ویروس کرونا و جنجال‌ها و تبعات سیاسی و اقتصادی مربوط به آن نبود، امروز رسانه‌ها و کنگره با دقت بیشتری ذره‌بین خود را بر عملکرد مایک پمپئو در وزارت خارجه آمریکا تنظیم می‌کردند. نمایندگان کنگره می‌گویند این بازرس کل در حال تحقیق روی شکایت‌هایی مبنی‌بر سوء‌استفاده مایک پمپئو از یک گماشته سیاسی برای انجام کارهای شخصی او و همسرش بود. یکی از موارد شکایت، سفرهای متعددی بود که مایک پمپئو با هواپیمای دولتی همراه سوزان پمپئو، همسرش رفته که سمتی در دولت ایالات متحده ندارد. نقش سوزان پمپئو اما به این موارد جزئی ختم نمی‌شود. به‌تازگی نشریه پوليتیکو تحقیقی درباره همسر مایک پمپئو انجام داده و به افشاگری درباره نقش او در نقض اصول اخلاقی و کاری و سوءاستفاده از بودجه و اموال دولتی پرداخته است.
براساس تحقیقات و گفت‌وگوهای صورت‌گرفته از سوی پولیتیکو، ماجرای حضور مرموز سوزان پمپئو در کنار مایک به دو سال اخیر و در وزارت خارجه محدود نمی‌شود. تعدادی از نمایندگان کنگره می‌گویند زمانی که مایک پمپئو نماینده کنگره بود، دفتری اختصاصی به همسرش که هیچ سمتی نداشت، اختصاص داده بود. این روند حتی در زمان ریاست پمپئو بر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) هم ادامه داشت.
ورود سوزان به سیا و آزادی عملی که مایک پمپئو به همسرش در مهم‌ترین آژانس اطلاعاتی داد، مقدمه‌ای بود بر افزایش نفوذ. سوزان، همسر مایک پمپئو در مقر فرماندهی سیا دفتری جداگانه داشت و دستیاری غیررسمی هم همواره در خدمت او بود. دخالت سوزان در اقدامات شوهرش برای تأمین منافع شخصی به اندازه‌ای بود که در زمان انتصاب مایک پمپئو به‌عنوان وزیر خارجه، مقام‌های سیا مکاتبات و تماس‌هایی درباره نقش سوزان در این سازمان و ارائه جزئیات دوره حضور او با وزارت خارجه انجام داده بودند.
دستیار پمپئو
در ماه‌های اخیر و پس از ماجرای اخراج جنجالی بازرس فدرال از وزارت خارجه به دستور ترامپ، فعالیت‌های شخصی و اقتصادی پمپئو و همسرش بیش از گذشته زیر ذره‌بین رسانه‌ها قرار گرفته اما هر دو بارها ادعا کرده‌اند که هیچ سوء‌استفاده‌ای از بودجه وزارت خارجه انجام نداده‌اند. پمپئو حتی در پاسخ به مکاتبات نشریه پولیتیکو درباره نقش همسرش در وزارت خارجه، او را «یکی از بهترین دستیاران در وزارت خارجه» خوانده و «دیدگاه‌های جنسیت‌زده و منسوخ» مدیران این نشریه را مورد انتقاد قرار داد. شاید در نگاه اول نقش‌آفرینی همسران ارشدترین دیپلمات آمریکایی در زمان تصدی وزارت خارجه امری غیرمعمول به نظر نرسد اما نگاهی به دهه‌های اخیر نشان می‌دهد که میزان نفوذ و نقش‌آفرینی سوزان پمپئو در وزارت خارجه آمریکا در دو سال اخیر بی‌سابقه و نگران‌کننده بوده است. «کاندولیزا رایس» وزیر خارجه سابق آمریكا ازدواج نکرده بود. «ترزا»، همسر جان کری، وزیر خارجه سابق این كشور نیز دارای مشکلات سلامتی بود و چندان خود را درگیر مسئولیت‌های همسرش نمی‌کرد. «آلما» همسر «کالین پاول» تقریبا مانند دیگر همسران سیاست‌مداران ارشد نقشی بسیار کم‌رنگ داشت و در مناسبت‌های خاص حضور می‌یافت. تنها شاید بتوان به دوره حضور هیلاری کلینتون در وزارت خارجه آمریکا اشاره کرد که همسرش بیل کلینتون، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده بود و سعی داشت نقش منشی را برای هیلاری ایفا کند. اما هیچ‌کدام قابل مقایسه با نقش پررنگ سوزان پمپئو در وزارت خارجه نیست.
کلکسیون سوءاستفاده از بودجه
پولیتیکو در تحقیق خود توانسته به اطلاعات و مدارکی درباره اقدامات و نقش سوزان در وزارت خارجه، سیا و کنگره (سه نهادی که مایک پمپئو در آنها حضور داشته) دست پیدا کند. یکی از دستیاران کنگره پمپئو در دوره نمایندگی او در کنگره درباره زیرسؤال‌بردن اصول اخلاقی و سوءاستفاده سوزان پمپئو از پول مالیات‌دهندگان می‌گوید: «روزی که قرار بود هزینه حمل‌ونقل یک بسته شخصی مربوط به سوزان از سوی دفتر پرداخت شود، ایمیلی در اعتراض به این کار غیر‌اخلاقی به او فرستادم. پاسخ او عجیب بود. سوزان نوشت: شما ایمیل با برچسب فوری برای من ارسال می‌کنید که چنین موضوع مضحک و بی‌ارزشی را به من متذکر شوید؟ اینجا تمام کارها باید با استانداردهای حرفه‌ای، کارایی و روحیه بالا انجام شود. باید بیشترین حمایت از نماینده کنگره انجام شود تا او بهتر بتواند به آمریکا خدمت کند».
مشورت در تصمیمات مهم
سوزان در دوره حضور همسرش در سیا در ابتدای ریاست‌جمهوری ترامپ نقشی مؤثر در تشکیل هیئت مشاوران خارجی پمپئو داشت و نفوذ سوزان بر این هیئت باعث شد تا او در تمام سفر‌های خارجی همراه مایک باشد و نقش دستیار نزدیک او را ایفا کند و درباره تصمیمات مهم سیاست خارجی با هم مشورت کنند. این اقدام در شرایطی صورت می‌گیرد که سوزان کمترین تخصص و تجربه‌ای در حوزه دیپلماسی و حتی سیاسی ندارد. به نوشته پوليتیکو، تنها در یکی از برنامه‌های انتخاباتی مایک پمپئو در سال 2016 برای نمایندگی کنگره، یکی از دستیاران دولتی در ایالت کانزاس برای مدت زمانی نامعلوم و بدون دستمزد وظیفه نگهداری از سگ سوزان را بر عهده داشت. دستیار دیگر هم به این نشریه گفته است در مدت زمانی که خانواده پمپئو خانه نبودند، وظیفه داشت تا هر روز روزنامه‌ها را داخل منزل آنها ببرد.
همچنین روزهای یکشنبه یک کارمند کنگره مجبور بود تمام‌وقت در خدمت همسر مایک پمپئو باشد تا او کارهای شخصی‌اش را انجام دهد. به گفته این کارمند «از نگاه خانواده پمپئو، مأموران امینتی و دیپلماتیک چیزی جز راننده اوبر نیستند». بر اساس گزارش پوليتیکو، هزینه‌های هنگفت دکوراسیون دفتر کار سوزان که بر اساس خواسته او باید مطابق دکوراسیون یکی از ثروتمندان ایالت ایلینوی اجرا می‌شد هم از بودجه دولتی پرداخت شد. اقدامات سوزان پمپئو در وزارت خارجه در مقایسه با اقدامات قبلی این خانواده سروصدای بیشتری به پا کرده است. یکی از برنامه‌های سوزان پمپئو که انتقادهای زیادی در میان کارمندان این وزارتخانه برانگیخت، سازماندهی مراسمی بود با عنوان «ميهمانی مدیسون». در این ضیافت تعداد زیادی از افراد متمول و بانفوذ واشنگتن به دعوت وزارت خارجه و با بودجه این نهاد به تبلیغ و معرفی برنامه‌های خود و لابی برای انجام پروژه‌های خود می‌پردازند. همسر وزیر خارجه آمریکا همچنین در سپتامبر گذشته و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل همسران تعدادی از مقام‌های خارجی از جمله مصر، الجزایر و آذربایجان را با بودجه وزارت خارجه آمریکا به ضیافتی دعوت کرد که هزینه غذای هر نفر در این مراسم پرهزینه هزارو 28 دلار بود.

شرق

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: