کوبا, تیتر, تاریخی, سرتیتر

من قول دادم به کوبا و به فیدل وفادار بمانم


«من قول دادم» اثر گروه «لاچی و یاسل» در بزرگداشت فرمانده فیدل رهبر تاریخی انقلاب کوبا

ترجمه و زیرنویس: مهدی شیخی

انتشار به مناسبت ۲۶ ژوئیه

کانال تلگرامی همبستگی با کوبا


موزیک‌ویدیوی «من قول دادم» توسط گروه «لاچی و یاسل» درواقع برای بزرگداشت مقام فرمانده فقید کوبا ساخته شده و حاوی نکاتی‌ست که خواندن آن درک متن شعر را راحت‌تر می‌کند.

دانیل اورتگا رئیس‌جمهور نیکاراگوئه که در بین مردم کوبا نیز محبوب است در مراسم بزرگداشت کاسترو حاضر بود.

خوزه مارتی که در این شعر از او نام برده می‌شود شاعر و انقلابی معروف کوبایی‌ست.

جملهٔ «مردمی که جوانی‌شان را از دست دادند» درواقع اشاره دارد به مردم کوبا که سال‌ها مورد سوءقصد آمریکایی‌ها قرار گرفتند و از اقدامات خرابکارانه نظیر سوزاندن زمین‌های زراعی و… رنج بردند. 

جملهٔ «هزاران دانش‌آموز و دانشجو فریاد می‌زنند زنده باد فیدل» اشاره دارد به ریشه‌کن‌کردن بی‌سوادی در نظام آموزشی کوبا پس از انقلاب و ارائهٔ بورسیه به میلیون‌ها دانشجو از سراسر جهان جهت تحصیل در کوبا.

جملهٔ «حتی اگر از صحنهٔ جغرافیا ناپدید شود» اشاره به تهدید اتمی کوبا توسط آمریکا دارد؛ که همان موقع کاسترو در جواب گفته بود:

نابود شدن بهتر از تسلیم شدن است؛ البته بدانند قبل از این‌که بخواهند ما را نابود کنند غرق در خون خواهند شد.

خیرون همان منطقه‌ای‌ست که یادآور شکست مفتضحانهٔ مداخلهٔ نظامی آمریکا از سربازان فرمانده کاسترو و چه‌گوارا است.

جملهٔ «کوبا اعلام همبستگی می‌کند گرچه او را تنها می‌گذارند» کنایه‌ای‌ست به کشورهایی که پس از اِعمال تحریم‌های آمریکا، به‌یکباره کوبا را تنها  گذاشتند و باعث فشار اقتصادی شدید در آن دوره شدند.

جملهٔ «کوبا یعنی دکتر و پزشک و استاد و معلم» اشاره دارد به رشد و توسعهٔ علم و کمک‌های پزشکی و سوادآموزی کوبا به دوردست‌ترین نقاط دنیا؛ که مثال بارز آن را در دوران شیوع کووید-۱۹ شاهدیم.

جملهٔ «کوبا یعنی کسانی که در آنگولا کشته شدند» اشاره دارد به عملیات نظامی برون‌مرزی کوبا در دههٔ هفتاد میلادی که در طی آن آنگولا از استعمار پرتغال آزاد شد و سپس باعث آزادی نلسون ماندلا و استقلال نامیبیا شد که تحت استعمار رژیم نژادپرست آپارتاید آفریقای جنوبی قرار داشت.

«وطن یا مرگ» شعار انقلابی معروفی بود که فرمانده ارنستو چه‌گوارا در پایان اغلب سخنرانی‌هایش می‌گفت.

«ادای احترام به پنج برادر» اشاره دارد به پنج کوبایی بی‌گناه که در سال ۱۹۹۹ در میامی به جرم آنچه ‹عملیات تروریستی› برچسب خورد راهی زندان شدند و سال‌ها در زندان بودند و برخی‌شان به اعدام محکوم شدند؛ اما با مساعی دولت و ملت کوبا در جلب همبستگی بین‌المللی، همگی آزاد شدند.

@CubaSolidarity

کانال تلگرامی همبستگی با کوبا

۱ دیدگاه

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.