پرش به محتوا

ادعای تازه حزب دموكرات آمريكا: به برجام باز مي‌گرديم و سياست تغيير نظام را پايان مي‌دهيم

حزب دموکرات آمریکا از پیش نویس سند برنامه جامع خود در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که بازگشت به برجام و لزوم مذاکره با ایران درباره برنامه موشکی را از اولویت‌های این حزب بر شمرده است، رونمایی کرد.

روزنامه واشنگتن پست بخش‌هایی از پیش نویس سند برنامه حزب دموکرات که گفته می‌شود سندی 80 صفحه‌ای است را منتشر کرد که گفته می شود این پیش‌نویس، نقشه راه حزب دموکرات در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا است.این سند ابعاد مختلف سیاست حزب دموکرات را شامل می‌شود که در بخش عمده آن به موضوع ایران پرداخته است. در این سند آمده است که در صورت پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات، آمریکا قصد بازگشت و البته بازسازی توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام را دارد. دموکرات‌ها در عین حال با حمایت از برجام خواستار مذاکرات جامع برای تمدید محدودیت‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران شده‌اند. دموکرات‌ها در این سند خواستار مذاکرات با ایران برای حل موضوعاتی که به زعم خود، تهدیدات ایران می‌دانند، هستند که یکی از این موضوعات برنامه موشکی ایران است. همچنین در بخشی از این سند گفته شده که آمریکا نباید به دنبال تغییر حکومت در کشورهای دیگر باشد و واشنگتن در ارتباط با ایران هم باید سیاست تغییر نظام را به عنوان یکی از اهداف خود کنار بگذارد. دموکرات‌ها گفته‌اند حرکت پرشتاب دولت ترامپ به سمت جنگ با ایران را متوقف خواهند کرد و در مواجهه با ایران بر خلاف رویه دولت ترامپ به دیپلماسی هسته‌ای، گفتگوهای منطقه‌ای و کاهش تنش اولویت می‌دهند.

این سند می‌گوید بازگشت به برجام می‌تواند درها را برای تلاش‌های دیپلماتیک سازنده باز کند تا سایر مشکلات با ایران نیز حل شود. در خصوص جنگ یمن نیز اعضای حزب دموکرات در سند خود تاکید کرده‌اند که مصمم به پایان دادن جنگ یمن هستند؛ جنگی که در سال ۲۰۱۵ با کمک دولت دموکرات باراک اوباما و معاونش جو بایدن آغاز شد.در این سند آمده است: دموکرات‌ها قصد دارند به حمایت از ائتلاف سعودی در یمن پایان داده و بدین ترتیب به پایان جنگ در یمن کمک کنند زیرا این جنگ مسبب بدترین بحران انسانی دنیاست و تهدیدات را برای منطقه و منافع ما افزایش می‌دهد. حزب دموکرات در برنامه سال ۲۰۲۰خود تاکید کرده که از حضور نظامی کوچک، محدود و متمرکز در عراق به منظور جلوگیری از بازگشت مجدد گروه داعش به این کشور حمایت می‌کند.سند حزب دموکرات همچنین بر ادامه سیاست مقابله با داعش در سوریه تاکید می‌کند اما اشاره‌ای به این موضوع نمی‌کند که آیا موافق ادامه حضور نظامی آمریکا در خاک سوریه است یا نه.

در برنامه حزب دموکرات آمده است: ما همچنان در کنار کردهای سوریه و سایر شرکای مهم در این جنگ می‌مانیم. در خصوص رژیم صهیونیستی هم با وجود آنکه حزب دموکرات از سال ۲۰۱۶بدین سو به سمت سیاست‌های چپگرایانه چرخش داشته است اما برنامه این حزب در قبال اسرائیل تغییر چندانی نکرده و این حزب همچنان بر دفاع از امنیت اسرائيل تاکید و جنبش تحریم کالاهای اسرائیلی را محکوم کرد.در این سند آمده است: ما مخالف هرگونه تلاش برای سلب مشروعیت از اسرائيل هستیم، چه این تلاش‌ها در سازمان ملل باشد چه از طریق حرکت‌هایی مثل بایکوت و تحریم کالاهای اسرائیلی. حزب دموکرات در برنامه سال ۲۰۲۰ خود همچنین بر تعهد برای بستن زندان گوانتانامو تاکید کرد. خبر دیگر اینکه مجلس نمایندگان آمریکا با 233 رای موافق در برابر 183 رای مخالف، به طرحی رای داد که بر اساس آن ممنوعیت سفر اعمال شده از سوی دونالد ترامپ، لغو می‌شود.طرح مصوب مجلس نمایندگان آمریکا قدرت و اختیارات ترامپ برای اعمال محدودیت سفر علیه شهروندان برخی کشورها به آمریکا را لغو می‌کند و مانع از تبعیض مذهبی در تصمیمات مربوط به مهاجرت خواهد شد. بر اساس این طرح، وزارت خارجه و وزارت امنیت داخلی آمریکا باید پیش از اعمال هرگونه محدودیت سفر علیه شهروندان خارجی، با کنگره مشورت کنند، در غیر این صورت هرگونه دستور رئیس جمهور لغو خواهد شد. افرادی هم که از این محدودیت‌های غیرقانونی متضرر شوند می‌توانند به دستگاه قضایی آمریکا شکایت کنند.

دستور سرکوب اعتراضات

رئیس جمهور آمریکا برای فرونشاندن اعتراضات ضد دولتی در این کشور، دستور اعزام و استقرار نیروهای گارد مرزی ایالت متحده در شهرهای این کشور را صادر کرد. در مرحله اول قرار است این نیروها در شهر سیاتل واشنگتن مستقر شوند. این دستور با هدف فرونشاندن آتش اعتراضات ضد نژادپرستی که از دو ماه قبل و به دلیل کشته شدن جورج فلوید به دست پلیس آمریکا آغاز شده، صادر شده است. این در حالی است که شهردار سیاتل اعلام کرده استقرار نیروهای گارد مرزی آمریکا در این شهر، نظم عمومی آن را بر هم می زند. اعتراضات علیه نژادپرستی در شهر پورتلند پس از کشته شدن جورج فلوید توسط یکی از ماموران پلیس آغاز شد و از آن زمان تا کنون همچنان ادامه دارد. گزارش‌های تصویری منتشر شده از پورتلند حکایت از گستردگی دامنه این اعتراضات و همچنین ادامه خشونت پلیس علیه معترضان دارد. اعزام واحدهای ویژه پلیس فدرال آمریکا که با دستور دونالد ترامپ صورت گرفته، نه تنها از خشم و اعتراض مردم نکاسته، بلکه به اعتراضات گسترده‌تری در این شهر و دیگر نقاط آمریکا دامن زده است. ً

گزارش‌ها حکایت از نوعی جنگ داخلی در شهر پورتلند دارد. بسیاری از معترضان خواستار برچیدن پلیس یا کاهش بودجه آن شده‌اند. در چنین شرایطی بر اساس نتایج یک نظرسنجی، محبوبیت نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سه ایالت کلیدی این کشور از رئیس‌جمهور آمریکا پیشی گرفت. «جو بایدن» توانست برتری خود بر «دونالد ترامپ» را در سه ایالت کلیدی این کشور افزایش دهد.بر اساس نتایج نظرسنجی انجام شده توسط شبکه «فاکس نیوز»، بایدن در ایالت میشیگان با ۹درصد اختلاف (۴۹به ۴۰) از ترامپ پیشی گرفت که نسبت به نظرسنجی انجام شده در ماه آوریل یک درصد افزایش داشته است. این در حالی است که ۱۱درصد از ساکنان میشیگان هنوز تصمیم قطعی برای انتخاب نامزد مورد نظر خود نگرفته‌اند. در ایالت میشیگان، بیشترین طرفداران بایدن را رنگین‌پوستان، زنان، رأی‌دهندگان مستقل، سنین بالای ۶۵سال و ساکنان حومه شهرها تشکیل دادند. از سوی دیگر در ایالت مینه‌سوتا، بایدن با ۱۳درصد اختلاف از ترامپ پیش افتاده است. در این ایالت، برتری بایدن را زنان، سفیدپوستان دارای تحصیلات دانشگاهی و ساکنیان حومه شهرها تشکیل دادند. در ایالت حساس و کلیدی پنسیلوانیا نیز بایدن با اختلافی ۱۱درصدی از ترامپ پیش افتاده است.

افزایش تنش چین و آمریکا

چین در واکنش به بسته شدن کنسولگری خود در ایالت تگزاس، دستور داد کنسولگری آمریکا در شهر چنگدو تعطیل شود. آمریکا هفته گذشته چین را متهم کرده بود که تلاش می کند از تحقیقات پزشکی و غیره در ایالت تگزاس دزدی کند و به همین دلیل دستور داد کنسولگری چین در شهر هیوستون تعطیل شود. وزارت خارجه چین اقدام واشنگتن را تصمیمی اشتباه خواند و وعده داد پاسخ متقابل را خواهد داد. در بیانیه روز جمعه وزارت خارجه چین درباره تعطیلی کنسولگری آمریکا در شهر چنگدو، آمده است: اقدام صورت گرفته توسط چین یک پاسخ ضروری و مشروع به اقدام غیرموجه ایالات متحده است. گفتنی است آمریکا در در پنج شهر بزرگ چین (شانگهای، چنگدو، شنیانگ، ووهان و گوانگ ژو) کنسولگری دارد. در این راستا سخنگوی وزارت خارجه چین ضمن انتقاد شدید از نفرت‌پراکنی ضد چینی دولت آمریکا اعلام کرد، اعضای سفارت پکن در واشنگتن به مرگ و بمب‌گذاری تهدید شده‌اند. همزمان با شدت گرفتن تنش‌ها بین آمریکا و چین در نتیجه دستور واشنگتن برای تعطیلی کنسولگری پکن در هیوستون، سخنگوی وزارت خارجه چین از تهدید شدن اعضای سفارت این کشور در آمریکا به مرگ خبر داد.

در این حال وزیر خارجه آمریکا با تهدیدآمیز خواندن ارتش چین، از متحدان واشنگتن خواست با اتخاذ رویکردی قاطع‌تر علیه پکن، حزب کمونیست چین را به تغییر رفتار مجبور کنند. در ادامه تنش‌زایی‌های دولت آمریکا با دولت چین به بهانه‌های مختلف، این بار «مایک پمپئو» وزیر خارجه این کشور خواستار رویکردی قاطعانه‌تر و محکم‌تر علیه پکن شد و گفت که واشنگتن و متحدانش باید از روش‌های قاطعانه و خلاقانه‌تری برای فشار آوردن بر حزب کمونیست چین برای تغییر رفتار خود، استفاده کنند. وی حزب کمونیست چین را به شخصیت تخیلی و داستانی «هیولای فرانکنشتاین» تشبیه کرده و اظهار داشت: رئیس‌جمهور ریچارد نیکسون یک بار گفته بود که نگران است با اجازه دادن به حزب کمونیست چین برای تعامل با جهان، یک هیولای فرانکنشتاین درست کند. پمپئو با بیان اینکه ارتش چین قوی‌تر و تهدیدآمیزتر شده است، گفت رویکرد در قبال پکن باید بی‌اعتمادی و راستی‌آزمایی باشد

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: