پرش به محتوا

بازتاب قرار داد 25 ساله بین ایران و چین در رسانه‌های آمریکا

بازتاب قرار داد 25 ساله بین ایران و چین در رسانه‌های آمریکا

تلاش آمریکا برای عقیم کردن  این توافق

 کاخ‌ سفید می‌گوید چنین قراردادی عملی نخواهد شد؟

بالا گرفتن تنش میان واشنگتن و چین   اعتبار  و نفوذ پکن  را در خاورمیانه  بشدت افزایش داده  و بنفع چین تمام شده است . سلطه ده ها ساله آمریکا و غرب برای چپاول و غارت نفت و گاز منطقه  و اجبار کشورهای منطقه برای خرید اسلحه بسیار گران قیمت آمریکا و شرکای غربی  دراین  منطقه  جان مردم  را به لب رسانده است .

  با آغاز مذاکرات ایران و چین در مورد باز سازی زیر ساختهای ایران   انگیزه تقریبا تمامی کشورهای خاورمیانه را برای نو سازی این کشو رها و زیر ساختهای آنها از جمله ارتباط راه آهن و اتوبان که همه این کشورها را بنحوی از طریق طرح جاده ابریشم  بهم متصل میکند که از یک طرف به خلیج فارس وصل میشود و از شمال به دریای خزر و کشورهای شمالی همسایه که به اروپا متصل هستند .

  این طرح علاوه بربالا بردن  جایگاه مرکزی ایران بعنوان قدرت اقتصادی و سیاسی  در منطقه موقعیت خاورمیانه ثروتمند را  بعنوان یک نیروی اقتصادی سازنده  پای دار و جایگاه آن با جمعیت بالای پانصد میلیون نفر در خاورمیانه  طرح کوچکی نیست که کشورهای منطقه خواهان اجرای آن نباشند  مضافا به اینکه همه کشورهای همسایه ایران روابط  اقتصادی و فرهنگی خوبی  با چین  و تا حدودی با ایران دارند   تا اینجای قضیه اوضاع خوب پیش رفته و گرایش همه جانبه برای همکاری منطقه ای  فراهم شده است . آمریکا که از ابتدا مخالفت خودش را با آن  اعلام کرده بود حالا متوجه شده است که قافیه را باخته و خاورمیانه بدون شرکت آمریکا هم به این طرح 25 ساله خواهد پیوست که اتفاقا سردمدار آن ایران است .

 با جدی شدن این طرح عظیم  و تغییر دهنده تمامی خاورمیانه  تیم  تخریب کن  پمپئو ،وزیر امور خارجه برایان هوک مسئول امور ایران در وزارت امور خارجه این کشور و کیت کراچ  معاون اقتصادی  و محیط زیست  که هردوی آنها از طرفداران دونالد ترامپ هستند  ضمن آنکه روزنامه راست وابسته به دولت واشنگتون پست  و دیگر جناحهای راست وابسته به تیم ترامپ از جمله مجله فوربس ، سی، بی ،اس  نیوز   بنگاه های  سخن پراکنی تیم راست  ترامپ  بقول خودشان تحلیل گران اوضاع ایران و خاورمیانه   در تلاش برای جهت دادن نیروی بزرگ خاورمیانه بسمت خود  فعالیت میکنند .

  البته همه آنها شدیدا بر علیه  ایران و چین  جبهه  دارند. این  تیم بسیار راست در واقع مشاوران و برنامه ریزان  تیم بسیار  مذهبی جناح افراطی  ترامپ  پمپئو هستند .  فعلا برنامه آنها تلاش بر متوقف کردن این طرح عظیم است که سرنوشت خاورمیانه به آن بستگی دارد  چون میتواند منافع مشترک خاورمیانه را  نمایندگیکند . خاورمیانه متاسفا نه از زمان جنگ ایران و عراق  نتوانسته  بر اساس منافع مشترک یک جبهه  دفاع از منافع مشترک را بدلیل تضادهای فراوان در منطقه بر خلاف اتحادیه اروپا  سازمان بدهند تا امنیت جمعی منطقه را تنظیم و تثبیت کنند.  

جالب است که حالا غرب  و آمریکا  سردمدار  شعار نه شرقی و نه غربی شده  چون دیگر دستانش تا حدودی از منطقه و منافع موجود در آن کوتاه شده است و شعار نه شرقی و نه غربی هم دستمایه منتقدانی قرار گرفته که می‌ گویند  همکاری ایران ، روسیه و چین  آرمان‌های انقلاب اسلامی  را زیر پا گذاشته است .

سرتیتر اخبارجناح راست غرب  در سراسر جهان بر این مبنا   با توصیه تیم سوپر راست دفتر پمپئو قرار دارد که  توافق و ا تحاد بزرگ بین سه کشور  ایران چین و روسیه چالشی جدی  برای آمریکا و غرب است. چیزی که مجموعه اغراب را نگران کرده ابعاد این طرح است که  این طرح را چینی ها و روسها  اجرایی خواهند کرد که هردو در زمینه ساخت و ساز طرحهای بزرگ خبره این کارند  نمونه های  ساختار عظیم چین در سر تاسر چین ده میلیون کیلومتر مربعی وروسیه  تقریبا به همین وسعت  است که در عمل اجرا شده اند .

  تمام اروپا و آمریکا اگر چه در اثر کم کاری در مبارزه با کرونا تقریبا از دور خارج شده اند و امکان اینکه به این زودی کمر راست کنند و جود ندارد شالوده همه کشورهای غربی تقریبا پاشیده است  و پی روی اروپا از آمریکا اروپا را هم  از نظر اقتصادی کاملا فلج کرده است . اگر چه این اواخری با هزینه ای که برای مبارزه با کرونا تحمل کرده اند تا حدودی چشم باز کرده اند و شرایط اسف بار آمریکا را شاهدند که به چه روزی افتاده است.

آیا چین توان و ظرفیت سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیارد دلاری در صنایع زیربنایی ایران را دارد؟

چین در ۱۵ سا ل گذشته بیش از  ۲۷ میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری کرده است

برایان هوک وال استریت ژورنال درباره نیت چین از سرمایه‌ گذاری کلان در ایران گمانه ‌زنی کرده و نوشته از نظر او و کیث کراچر قرارداد ۲۵ ساله پکن با تهران را در راستای رویای چین برای تبدیل شدن به ابرقدرت برتر جهان ارزیابی میکند ..این دو مقام  راستگرای افراطی وزارت خارجه آمریکا پس از تشریح دلایل خود مبنی بر قرارداد ۲۵ ساله ایران وچین و همچنین مقاصد پنهان دولت های دو کشور از آن، اظهار خوشبینی کرده‌اند که اقدامات کاخ ‌سفید از زمان خروج از برجام و همچنین بازبینی بازار جهانی از معامله کردن با پکن و ماندن در بازار چین، موانع جدی بر سر عملی شدن این قرارداد میشود. برایان هوک و کیث کراچر روز ۲۰ ژوئیه طی یادداشتی که در نشریه معتبر وال استریت ژورنال منتشر شد، در حقیقت پاسخی از سوی دستگاه دیپلماسی دولت دونالد ترامپ به انتقادهای بی ‌شماری است که در چند هفته اخیر از ایران، چین و روسیه را ناشی از سیاست‌های رئیس جمهوری آمریکا دانسته‌اند

روز گذشته، ۲۱ ژوئیه، شورای سردبیری واشنگتن پست در یادداشتی مفصل نوشت: «سیاست ترامپ شکست خورد مگر در سوق دادن ایران به سوی چین.»

شورای سردبیری واشنگتن پست در این سرمقاله نوشته که معتقد است سیاست فشار حداکثری دولت آقای ترامپ نه باعث جلوگیری از سیاست تهاجمی ایران در منطقه خاورمیانه شده و نه سقوط حکومت این کشور منجر شده، بلکه حالا ممکن است این سیاست ضربه شدیدی را به منافع ایالات متحده  و غرب هم وارد کند؛ ایران هم تمایل یافته برای همکاری  اقتصادی به سوی چین گرایش پیدا کند چین  با ظرفیت اقتصادی و پیشرفتهای  همه جانبه تکنیکی موقعیت تعیین کننده در جهان امروز و صد البته  در خاورمیانه پیدا کرده است ..

آمریکا از نفتا، برجام، معاهده پاریس و معاهده تجاری ترنس پا سفیک خارج شده. با متحدان خود و چین وارد جنگ تجاری و تعرفه‌ای شده، از ناتو فاصله گرفته و به دنبال توافقات دو جانبه فعلا سر  گردان  است. این در حالی است که بقیه جهان در حال ادامه توافقات چند جانبه خود هستند و بدون آمریکا به کار خود ادامه می‌دهند. ژاپن در سال ۲۰۱۸ با اتحادیه اروپا توافق تجاری امضاء کرد تا یک بلوک تجاری شکل بگیرد. پیمان تجاری اقیانوس آرام بدون آمریکا به کار خود ادامه داده و چین نقش پررنگ ‌تری پیدا کرده و توانسته با کشورهای آمریکای لاتین بیشتر روابط تجاری ایجاد کند.

کمپانی‌های چینی بزرگترین سرمایه‌گذاران در قاره آفریقا ، آسیا وآ مریکای لاتین هستند. پکن ۱۴۰ میلیارد دلار در آمریکای لاتین سرمایه‌ گذاری کرده و در سراسر آسیا و اروپا هم به دنبال احیای جاده ابریشم است  با نامی جدید یک راه و یک کمربند. چین به نحوی استراتژیک در صنایع مهمی چون نیروگاه‌های برق، جاده‌ها و پل‌ها و منابع طبیعی سرمایه‌گذاری مشترک میکند .
مدیریت  بسیار بد  آمریکا در مورد گسترش ویروس کرونا کمر آمریکا را برای مدتها شاید تا ده ها سال د یگر  شکسته نگه دارد کرونا عامل بسیار مهمی بوده که ترامپ بیسواد آنر جدی نگرفت  و هنوز هم در گیر آن است و معلوم نیست کی اوضاع  به حالت عادی باز گردد. آمریکا بر خلاف سایر کشورها دیگر در نهادهای چند ملیتی و همکاری‌های چند جانبه برای مقابله با کرونا حضور ندارد. از سازمان جهانی بهداشت که خارج شده و در کنفرانس جهانی واکسیناسیون هم شرکت نکرده . اعضای اتحادیه اروپا بسته یک تریلیون یورویی برای کمک به اقتصاد حوزه یورو تخصیص داده اند  و چین گفته آماده عرضه جهانی واکسن کرونایی است که در حال ساخت در این کشور است.

چین  همچنین ۲ میلیارد دلار به کشورهایی که از این همه‌ گیری ( ویروس کرونا) بیشترین آسیب را دیده‌اند از طریق سازمان جهانی بهداشت  کمک کرده است در این میان جایگاه چین به عنوان یک قدرت برتر و متمایل به حضور در صحنه  جهانی کاملا بر جسته است . وهمکاری با ایران  و خاورمیانه با  قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین  با سرمایه بالای چهارصد میلیارد دلاری ضربه دیگری به اقتدار آمریکا و نقش این کشور در خاورمیانه و جهان باید ارزیابی کرد .
 مهدی ضمیری  (25.07.2020)

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: