گوناگون, سرتیتر

حزب الله: دلیل اصلی تمام‌ دردسر‌های‌ لبنان ‌و خاورمیانه


توسط: الیاس جی مگنایر @ejmalrai

ترجمه: شیرین هاشمی

حزب الله در شرایط فعلی به بانی بیشتر مشکلات امپراتوری امریکا تبدیل شده است و در عین حال بیشتر برنامه ها و‌نقشه‌هایی  را که واشنگتن و تل اویو برای لبنان و خاور میانه دارند به هم میزند. حتی با سنگین‌ترین تحریم‌ها علیه لبنان هم حزب الله اجازه نمیدهد که این کشور را به زانو بیاورند و آن را بازیچه اسراییل کنند. حزب الله بی تجربه در مقابل توطئه های امریکا و اسراییل نیست و یکباره آنها را شکست نداده، آنها توانسته اند در گذشته هم بسیاری از نقشه های امریکا واسراییل را بی ثمر کند. 

مسیحیان لبنان کمتراز۲۷ درصد جمیعت لبنان را تشکیل می‌دهند ولی ۵۰ درصد پست های دولتی را در اشغال خود دارند. اما به این دلیل غیر عادلانه مسلمان شیعه ‌و‌سنی درخواست تعویض قرارداد طایف و قانون اساسی نکردند، ولی این وضعیت نابرابر زمانی زیادی به طول نخواهد انجامید. بعد از پایان دوران ریاست جمهوری میشل عون، اکثر مسیحیان لبنان به طرف غرب بر می‌گردند و از حزب الله دور می‌شوند، اکثرشان گرایشی برای نزدیکی به کشورهای عربی ندارند و‌خود را نزدیکتر به غرب میدانند. اکثر مسیحیان لبنان حاضر نیستند آسایش زندگی خود را از دست بدهند و صبورانه با سیاست فشار حداکثر امریکا مقابله کنند.

اسراییل و امریکا راضی هستند که حزب الله در فعالیتهای  رهبران سیاسی و مذهبی مسیحیان دخالت نکنند. این رهبران تاسف میخورند که تنفر بین لبنان و اسراییل وجود دارد و اعتقاد دارند که هیچ تفاوت فکری بین این دو کشور نیست و باید روابط حسنه داشته باشند. مسیحیان لبنان که بیشترین قدرت را در لبنان دارند و متحدان سیاسی حزب الله هستند هیچ قصد ایجاد تنش با امریکا را ندارند. وزرای امور خارجه و دادگستری هر دو بر خلاف حزب الله عمل کرده اند و مشخص است که میخواهند امریکا را راضی نگه دارند.

امریکا عادت دارد به همکاری با سیاستمداران لبنانی که کاملا در فساد شنا می کنند و از غارت ثروت کشور در طول ۳۰ سال اخیر سوءاستفاده کردند ادامه دهد. حزب الله جنبش بر علیه فساد را آغاز کرده ولی پس از چندین سال سوء مدیریت و دوست گماری بین سیاستمداران، امریکا علاقه‌ای به مذاکره و‌معامله با نسل جدید سیاستمداران را ندارد به‌ خصوص اگر این افراد کمتر وابسته به امریکا و همکارش اسراییل باشند.

از دیدگاه واشنگتن حزب الله عامل اصلی دردسر برای امریکا و اسراییل می‌باشد. ولی تمام تلاش‌های واشنگتن و تل اویو برای تجزیه و بهم پاشیدن لبنان تاکنون هیچ تاثیری به نفوذ سیاسی و قدرت حزب الله ‌‌نداشته است.