گوناگون, سرتیتر

چین قدرت اقتصادی اول جهان

چین قدرت اقتصادی اول جهان 

 در آمد ناخالص امسال چین از آمریکا  پیشی گرفت 

 اروپا هم آمریکا را تنها گذاشت

پارلمان آلمان سیاست تحریمی آمریکا علیه چین را رد کرد.

 انگلستان با بهم زدن قرار داد هواوی با شرکت چینی  عصبانیت خود را نشان داد 


 خبر گزاری چین اطلاع داد که در آمد ناخالص سالیانه چین  از آمریکا پیشی  گرفته است  بدین ترتیب چین برای اولین بار مقام اولی اقتصاد جهان را از آن خود کرده است .  اینهمه با توجه به فشارهای سنگینی است که در جنگ جهانی اول و  دوم  و جنگ هندوچین و استعمار کشورهای غربی در طول تاریخ  در جنوب شرقی آسیا  به این کشور تحمیل شده است . و مجموعه غرب  و البته ژآپن تمام تمرکز خود را بر روی این کشور گذاشته بودند  و هنوز هم ادامه دارد  تا بزعم خود اجازه ندهند این کشور عظیم با سابقه درخشان تاریخی و رشد و پیشرفت بی سابقه که در جهان نمونه ندارد  با جمعیت بیش از یک میلیاردو چهارصد میلیونی  چین با وسعت بالای ده میلیون کیلومتر مربع را به یک کشور سوپر مدرن  تا سطح مقام اول دنیا از نظر پیشرفت و تکنیک  و رفاه اجتماعی  ارتقا داده است و نه تنها خود چین را که در صدر تمامی کشورهای جهان قرار داده  بلکه بزرگترین کمک و یاری دهنده  تمامی کشورهای جهان بویژه آسیا ، آفریقا و آمریکای لاتین است.  و فراتر در باز سازی زیر ساختهای کشورهای اروپایی نیز کوتاهی نکرده است . همکاری همه جانبه چین با روسیه بعداز فروپاشی  اتحاد شوروی که توسط راستهای افراطی ارتودوکس روسی به کمک غرب  خواهان تلاشی روسیه با وسعت زیاد و با منابع فراوان است و تکه پاره کردن آن  بودند عملا  روسیه  و آسیای میانه از گزند متجاوزان غربی سرپا نگه داشته و تا آنجا پیش رفته است که پیمان همکاری و مودت همه جانبه را در  دستور کار دارند و روسیه از همه فن آوریهای چین و متقابلا  دو طرف بر خوردارهستند و از همه مهمتر روسیه فشار همه جانبه و خفه کننده غرب را که  از همه طرف به آن وارد میشد    با پشتیبانی چین دفع کرده و امروزه در حال تدارک همه جانبه برای رفاه اجتماعی در سطح چین است که در این مورد در جهان مقام اول را دارد.   در چین یک میلیارد و چهارصد میلیونی  که 50 % آنها را زنان تشکیل میدهند  و حقوق برابر با مردان دارند  چین   بیش از هفتصد ملیون نفر  شاغل دارد که  50% آنها را زنان با حقوق برابر  با مردان تشکیل میدهند اولین نوع خود در جهان  . چین تنها کشور جهان است که در طول تاریخ از  پیروزی انقلاب در سال 1949 تا بامروز  از کمک و همکاری به کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین حتی کشورهای اروپایی کم در آمد مخصوصا اروپای شرقی بعداز فرو پاشی آنها   دریغ نکرده است و بر خلاف کشورهای غربی از انتقال تکنیک های بدست آمده  و موفق این کشورها را  محروم نکرده است .  

چین کشور بزرگی است  با وسعت بیش از ده میلیون کیلومتر مربع  و همسایگان زیادی هم دارد  که سراسر کشور با برنامه های طولانی مدت بتدریخ به مناطق سبز تبدیل شدند حتی صحراهای خشک و شنی گوبی  را نیز  به مناطق جنگلی و کشاورزی  با انتقالّ آب  رودخانه ها از مناطق کوه های هیمالایا با تونل ها که بیش از ششصد  تا نهصد کیلومتر طول دارند  تمام منطقه به فضای سبز تبدیل شده اند تا جایی که هیچ نقطه چین وجود ندارد که سرسبز نباشد این صحراهای خالی از جمعیت  و گیاه قبلی اینک  به فضای سبز با   انواع پرندگان و حیوانانات تبدیل شده است .

چین یکی از پنج کشورهای عضو و تشکیل دهنده سازمان ملل متحد است 

   پس از تشکیل جمهوری خلق چین  ازهمان آغاز چین از  منافع  کشورهای جهان سوم دفاع کرد و هنوز هم بزرگترین پشتیبان همه این کشورها در سطح جهان است . کشورهای جهان سوم اصطلاحا به کشورهای کم در آمد  اطلاق میشوند که چین تا بامروز هم با همه آنها روابط حسنه خوبی دارد و به همه آنها از نظر زیر ساختی  و وامهای بدون بهره حتی با فرستادن هزاران تکنیکر برای زیر ساختهای این کشورها  کمک کرده و هنوز هم میکند .  حالا چین در مقام اول پر در آمد ترین و پیشرفته ترین کشور جهان قرار دارد  که   نه تنها از مجموعه کشورهای اروپایی بلکه از آمریکا هم از نظر در آمد ناخالص جهان جلو زده  ودر آمد بیشتری دارد . 

 زمانی که چین شروع به باز سازی و نوسازی  کشور در سال 1949 کرد تنها  اتحاد شوروی و شخص استالین و تیم او بود که امکانات پیشرفته صنعتی  را در اختیار چین توده ای قرار داد و از این کشور تا زنده بود پشتیبانی کرد تا کشور را صنعتی کند ولی بعد از آن و از زمان خروشچف و تیم بی کفایت او  همه روابط حسنه گذشته  با چین بهم خورد  که خوشبختانه  رهبران جدید  این روند را زیر سئوال بردند و از تیم استالین  و عملکرد وی مخصوصا در جنگ جهانی دوم و پیش و بعداز آن مجددا تجدید  نظر شد واز شخص استالین اعاده حیثیت  شد  دست آوردهای بی شمار این کشور پیش  و بعداز  از شکست فاشیسم اروپا  و نازیها  و سازه های دوران و پیروزی بر فاشیسم   آنچنان  آشکار بود که انکار آن ممکن نبود و از شخص او  قدردانی بعمل آمد  و آن بخشهایی که تخریب شده بودند را دوباره باز سازی کردند.  شوروی و چین دو کشوری بودند که فاشیسم ژآپن و آلمان  و شرکا را بزانو در آوردند  و امروزه  هم با فدرال روسیه  در مقابل قلدری های غرب بویژه آمریکا و شرکا در کنار هم هستند  

به نقل از «آر ان دی» آلمان، «نوربرت روتگن»، رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان آلمان و از نامزدهای مطرح ریاست حزب دموکرات مسیحی و صدر اعظمی آینده آلمان تحریم ها علیه چین به دلیل تصویب قانون امنیتی هنگ کنگ را رد کرده و اعلام کرد: چین بسیار بزرگ و از نظر اقتصادی بسیار قوی و از نظری تکنولوژیک خیلی پیشرفته است که تحریم های اتحادیه اروپا بتواند در آن تاثیر بگذارد.

وی همچنین گفت: ما باید با روشی مناسب از ارزش ها و علایق خود دفاع کنیم و در این راستا در عرصه سیاست خارجی هر کشور با کشور دیگر فرق می کند.

این مقام آلمانی تاکید کرد: در برابر روسیه استفاده از قدرت اقتصادی اروپا کارآیی دارد. اما تحریم های اقتصادی علیه پکن تنها به تشدید بیشتر اوضاع می انجامد. وی در این راستا به تشدید مناقشات بین آمریکا و چین بعد از تصویب قطعنامه های واشنگتن علیه پکن اشاره کرد.

روتگن همچنین اروپاییان را به وحدت و انسجام بیشتر دعوت کرده و گفت: حفظ وحدت و انسجام اروپایی در مسائل خارجی آزمون تاریخی واقعی برای اروپا استانگلستان مطابق معمول  خود را به آمریکا وصل کرد با توجه به وضعیت اسف بار آمریکا و اروپا با بهم زدن قرار داد با هواوی که معتبرترین و پیشرفته ترین  تکنیک ارتباطات جهانی است سعی کردند تا پیروزی و برتری عملکرد و دست آوردهای  چین را بقول خودش  به عقب بیاندازند و خسارات سنگینی را  به چین تحمیل کنند . همه ترفندهای ماه های  اخیر علیه چین شکست خورد و چین  با  پیشی گرفتن  از نظر اقتصادی از غرب بویژه آمریکاست توازن را بنفع خود تغییر  داد. که البته دست آوردی  است بزرگ و متعلق به همه کشورهای جهان سوم که از پشتیبانی این دو کشور بر خوردارند . 

مهدی ضمیری  (17.07.2020 )   برلن


مجله هفته لازم می داند این نکته را یادآوری کند که انتشار مقالات نشانه تایید آنها از سوی مجله هفته نمی باشد و تنها برای تشویق فرهنگ بحث و گفتگو و انعکاس نظرات مختلف صورت می گیرد.