رسانه ها

اعتراف ترکی‌الفیصل درباره جنگ ایران و عراق

به نقل از پایگاه خبری القبس کویت، ترکی الفیصل رئیس اسبق دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی درباره شرایط در زمان ابتدای جنگ ایران و عراق گفت: زمانی که انقلاب در ایران رخ داد، صدام حسین توافقنامه الجزایر را که با شاه امضا شده بود، لغو کرد و تهاجم به ایران آغاز شد و نیرو‌های عراقی به داخل مرز‌های ایران اعزام شدند. صدام ادعا می‌کرد ایرانی‌ها به پاسگاه‌های مرزی حمله کرده بودند و توافقنامه الجزایر را نقض کردند.
ترکی الفیصل در پاسخ به این سوال که چه کسی جنگ ایران و عراق را آغاز کرد؟

افزود: بدون شک صدام حسین. صدام حسین می‌خواست از این درگیری‌های مرزی با ایران استفاده کند. زیرا نظر او اینطور بود که اوضاع ایران با توجه به تحولات داخلی این کشور و جنگ داخلی، مناسب است تا او به اهدافش برسد. او این موضوع را اعلام کرد و پنهان نمی‌کرد که شامل آزادسازی خوزستان و مرکز آن خرمشهر بود. صدام در آن زمان این مسایل را مطرح کرد.
مجری برنامه القبس گفت: ویلیام سیمسون روزنامه نگار خارجی به نقل از شاهزاده بندر بن سلطان، این حرف را منتشر کرده است که پیش از وقوع جنگ ایران و عراق، ملک فهد با صدام رایزنی کرد و صدام به او اطلاع داد که قصد دارد به ایرانی‌ها درس عبرت بدهد. ملک فهد به او گفت که از جنگیدن دوری کن!

اما صدام بر این حرف اصرار داشت که به پیشروی ادامه خواهد داد تا به تهران برسد. ملک فهد او را قسم داد که مسئله را از درگیری‌های مرزی فراتر نبرد و وارد خاک ایران نشود، زیرا با کشوری وارد جنگ خواهد شد که ۶۰ میلیون جمعیت دارد و با توجه به ثروت‌های زیادی که از آن برخوردار است می‌تواند جنگ فرسایشی طولانی را تحمل کند و این اقدام به نفع تو و به نفع ما نخواهد بود. صدام سه سال بعد به ملک فهد پیام داد که‌ای کاش به توصیه تو گوش می‌کردم، زیرا خواهان توقف درگیری هستم.
ترکی الفیصل در این باره گفت: این مطلب درست است. همه این حرف‌ها درست است. من در این دیدار نبودم، اما آنطور که از مسئولان شنیدم. این مطالب درست است. این موضوع بر رفتار ملک فهد با صدام تاثیر داشت. زمانی که اوضاع جنگ به نفت ایران تغییر کرد حمایت عربستان از او آغاز شد که محدود به عربستان نبود و همه کشور‌های خلیج فارس از جمله کویت، امارات و قطر به طور کلی به او کمک می‌کردند.
وی در پاسخ به سوالی درباره تعامل عربستان با پرونده جنگ عراق و ایران، خاطر نشان کرد: یکی از کار‌های عربستان در آن زمان، احداث خط لوله نفت بود تا به عراق امکان صادرات نفتش را از خاک عربستان بدهد. این اقدام بر اساس توافق عربستان و عراق صورت گرفت. ما گزارش‌های اطلاعاتی خود درباره اوضاع ایران را در اختیار عراقی‌ها قرار می‌دادیم و تبادل گزارش‌های اطلاعاتی با یکدیگر داشتیم.