تیتر, سياسی

خشم آمریکا از همکاری حزب الله با ایران و چین

توسط: ایرباس جی مگنایر @ejmalrai

ترجمه: شیرین هاشمی


lobnan_libano6n

حزب الله با عجله و زیر چشم هواپیماهای بدون سرنشین اسراییل و امریکا صداها تن مواد غذایی را در انبار ها در بین مرز سوریه و لبنان ذخیره کرده و این کار غیر عادی به دلیل این صورت‌گرفته بقول حسن نصرالله راه‌حلی برای جلوگیری از گرسنگی مردم لبنان باشد.

جنگ متحدان اسرائیل و امریکا بر علیه محور مقاومت ادامه دارد ولی به صورت جدیدی دیگری تحول یافته است: اگر قبلا امریکا در سال ۲۰۰۱ به جنگ زمینی علیه افغانستان و در سال ۲۰۰۳ علیه عراق و پرداخت و اسرائیل جنگ در سال ۲۰۰۶ علیه لبنان وارد جنگ شد و آنرا با ترور مقامات بالای عراقی ادامه داد. در حال حاضر این جنگ علیه ایران ، سوریه و لبنان با تحریم های گسترده ادامه دارد و عراق هم تحت فشار سنگین می‌باشد.

در ژانویه سال پیش پس از قتل غیرقانونی سردار سلیمانی که حتی‌ گزارشگر سازمان ملل اگنس کالمارد این عمل را به اعلام جنگ تشبیه کرد، رییس جمهور ترامپ به عراق هشدار داد که اگر قرار باشد نیروهای نظامی آمریکائی از خاک عراق خارج سوند، تحریم‌های شدیدترین را علیه آن کشور بکار می‌گیرد.

ایران ۴۰ سال است که زیر تحریم‌های سنگین و مداوم به سر میبرد. و در چند هفته اخیر سوریه را با اینکه ۹ سال است‌زیر تحریم های شدید است به تحریم حتی سنگین تر بنام قیصر محکوم کرده اند. وضعیت بحران اقتصادی لبنان و کم ارزشی پول لبنان قیمت مواد غذایی را بسیار گران کرده و دولت لبنان و حزب الله مصمم شدند که راه حل دیگری جدا از آمریکا پیدا کنند و‌نصرالله پیشنهاد داد که دولت لبنان نگاهش را متوجه شرق یعنی روسیه و چین تغییر دهد. این سیاست نباید به معنی پشت کردن به غرب تلقی شود مگر آنکه آمریکا به سیاست‌هایش علیه لبنان ادامه دهد. این پیشنهاد نصرالله دولت امریکا را بسیار نگران کرده چون به خوبی از قدرت و تاثیر اقتصاد عظیم چین و متحدانش در دنیا آگاه هستند و نگران از دست دادن هژمونی ( تسلط) امریکا می‌باشد.

سفیر امریکا در لبنان دورتی شیا از این حرکت سیاسی لبنان انتقاد کرد که نشان دهنده نا همانگی‌در دولت امریکا است، پیشنهاد نصرالله که لبنان روابط خو‌درا با چین و ایران قوی‌تر کند باعث اختلاف در دولت امریکا شده و به طور رسمی این همکاری بین لبنان و این دو‌کشور را انتقاد کردند مخصوصا چون این دو کشور قدرت مقابله با نفوذ امریکا را در لبنان دارند.

ایران متعد شده که از متحدانش در خاورمیانه و جزایر کارائیب حمایت کند با صدور نفت به ونزوئلا زیر نگاه مراقب اما ناتوان امریکا ادامه دهد.

بالعکس امریکا از کشورهایی که خود را متحدش میدانند مانند مهره پیاده شطرنج استفاده کرده و آنها قربانی سیاست یکسویه حمایت از اسرائیل میکند.

در ملاقات خصوصی بین سفیر امریکا و نخست وزیر دیاب، امریکا خواستار تعیین مرزهای دریایی و زمینی بین اسرائیل و لبنان شد. این درخواست را دولت لبنان چندین بار رد کرده است. امریکا می‌خواهد راه حل های موقتی برای لبنان پیدا کند و این کشور وابسته امریکا باشد و قدم های واقعی به طرف چین برای ایجاد زیر ساخت و تاسیس انرژی بر ندارد.

توانایی نظامی حزب الله قدرت او را در تمامی خاورمیانه نشان داده. سخنرانی اخیر سید نصرالله برای گسترش نفوذ و محبوبیتش صورت نگرفت اما در خدمت فراهم کردن برنامه ای است که به تامین نیازهای مردم لبنان برسد.

امریکا ممکن است که به فکر تحریم های بیشتر و راه‌های دیگری بر ضد حزب الله باشد. جنگ نرم تازه شروع شده‌ ولی قطعا محور مقاومت به استقامت و پایداری خواهد ادامه داد.