پرش به محتوا

امضا کنیم: جایزه صلح نوبل برای بریگاد پزشکی کوبا

امضا برای جایزه صلح نوبل برای بریگاد پزشکی کوبا
@CubaSolidarity
به کارزار جهانی نامزدی بریگاد بین‌المللی هِنری ریوْ پزشکان کوبا برای دریافت جایزه صلح نوبل بپیوندیم.

صلح میان ملت‌های جهان برای ادامه سلامت کره خاکی یک ضرورت است. اما برای ادامه حیات، صلح باید با عمل صالح مورد حمایت و مراقبت جمعی و تعهد به سلامت همه انسان‌ها قرار گیرد. بریگاد پزشکی بین‌المللی هنری ریو دقیقاً جلوه‌ای از این ارزش‌ها و اقدامات است.

این جمع آموزش‌دیده در عالی‌ترین سطح، و متخصص بلایا و حوادث ناگوار و بیماری‌های جدی همه‌گیر، ۸۰۰ بریگاد برای مقابله با کووید-۱۹ ازجمله به کشورهای آنگولا، ایتالیا، سورینام، جامائیکا، دومینیکن، بلیز، سنت وینسنت و گرنادین، و ونزوئلا فرستاد، و در برخی کشورهای دیگر مانند نیکاراگوئه و افریقای جنوبی مأموریت‌های پزشکی کوبایی موجود را تقویت کرد.

درصورتی‌که کشورها قادر به پرداخت هزینه خدمات نباشند، بریگادها به‌رایگان برای جلوگیری از تلفات انسانی و ازکارافتادگی به کار خود ادامه می‌دهند. علی‌رغم تحریم‌های ایالات متحده علیه کوبا، تیم‌های پزشکی کوبا به چالش همه‌گیر شدن کووید-۱۹ در جهان پاسخ می‌دهد و آمادگی خود برای خدمت‌رسانی به بزرگ‌ترین نیاز این قرن در هر نقطه از جهان اعلام می‌کند. ورود تیم پزشکی کوبا به ایتالیا در کاهش قابل توجه گسترش کووید-۱۹ به بقیه جهان اهمیت چشمگیری داشت. بریگاد پزشکی کوبا ادامه‌دهنده تاریخ و سنت دموکراتیک نظام سلامتی است که در کشورشان برقرار شده است. آن‌ها نظام سلامت خلاق و مورد احترام کوبا را به جایی برده‌اند که مردم وضعیت بهداشتی پرمخاطره‌ای را از سر می‌گذرانند. خدمات عمده این پزشکان به کشور هائیتی به هنگام زمین‌لرزه و شیوع بیماری ابولا از سال ۲۰۱۴ تا سال ۲۰۱۶ در غرب آفریقا بوده است.

ما به‌عنوان انسان‌هایی آگاه که معنای اقدامات آن‌ها برای کسانی را که از آن بهره‌مند شده‌اند درک کرده‌اند، آن‌ها را نامزد می‌کنیم. ما می‌دانیم بدون وجود آن‌ها ممکن نبود افراد بسیاری زنده بمانند. نظر به این‌که شاهد این کار فوق‌العاده ارزشمند هستیم، از آنچه درباره ارزش زندگی حتی در هولناک‌ترین وضعیت آموخته‌ایم تا ابد سپاسگزاریم. اهدای کمک‌های کوبا علی‌رغم همه نداشته‌هایش و بذل آنچه ملزم به برآوردن آن نیست، اصالت دارد. در منطقه کارائیب بریگادهای سلامت شبکه‌های منطقه‌ای را، که وارث فقر دوران استعمار، وابستگی به خارج و جدایی زبانی است، تقویت کرده است. از هائیتی تا آفریقای جنوبی، از توگو تا ایتالیا، از ابولا تا کووید-۱۹ پزشکان و پرستاران بریگادهای هنری ریو نشان دادند که حق سلامت یک حق انسانی است و حتی در دشوارترین شرایط باید از آن دفاع کرد. آن‌ها به ما یاد دادند که شیوه برخورد انسان‌ها به بیماری، معنای انسانیت، ارتباط ما با یکدیگر و درستی نظام‌های اجتماعی ما را به ما می‌آموزد.

الگوی بریگادهای پزشکی کوبا نمونه خلاق بدیلی به‌جای جریان‌های سنتی منابع و دانش و پذیرش بی‌عدالتی‌های کهنه شمال‌ـ‌جنوب است. برای انجام این کار در دنیایی که به نظر می‌رسد فراموش کرده است جایگزینی برای رده‌بندی و نابرابری وجود دارد، باید برای صلح تلاش کرد. علی‌رغم چالش‌های محاصره اقتصادی طولانی آمریکا، آن‌ها به کار الهام‌بخش خود ادامه می‌دهند؛ سرمشقی هستند که دنیا می‌تواند از آن بیاموزد؛ به همین دلایل است که ما بریگاد پزشکی بین‌المللی هنری ریو را نامزد دریافت جایزه صلح نوبل کرده‌ایم.

سپاسگزاریم کوبا، که بسیاری از منابع خود را، با وجود تحریم‌های فلج‌کننده، صرف ساختن انسان‌های ارزشمند و نظام‌های دانشی کرده‌ای که می‌توانی آن را با دنیا تقسیم کنی و به ما یادآور شوی که زندگی انسان و روابط انسانی تار و پود صلح هستند.

برای امضا و پیوستن به کارزار، اینجا تقه بزنید.
https://www.cubanobel.org/

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: