رسانه ها

زوددویچه تسایتونگ: فاجعه جنگ یمن و جنایات بی مکافات

روزنامه «زوددویچه تسایتونگ»، در مطلبی به شرایط فاجعه بار کشور یمن در سایه بحران کرونا پرداخته و نوشت: در یمن درگیری های داخلی و هم زمان بیماری کرونا تشدید می شود. به زودی در این کشور انسان های بیشتری در اثر ابتلا به کرونا خواهند مرد تا در اثر عواقب جنگ.

این روزنامه آلمانی در ادامه به سخنان یکی از ساکنان صنعا اشاره کرد که گفته بود مردم به راحتی جرات رفتن به بیمارستان ها را ندارند. اطلاعات نادرست و آگاهی از این مسئله که آن ها در بیمارستان ها کمک درستی دریافت نمی کنند و برخی خبرها مربوط به شیوع این بیماری در بیمارستان ها علت این مسئله است.

در سراسر یمن تنها 500 دستگاه تنفس مصنوعی برای تقریبا 28.5 میلیون نفر جمعیت وجود دارد که از بین آن ها تنها 150 تا درست کار می کند. در صنعا تنها 6 تخت خواب مراقبت های ویژه برای بیماران وجود دارد.

این مرد ساکن صنعا که راوی این گزارش است می گوید: انسان ها در خانه می میرند. در خانه حداقل اقوام از بیماران مراقبت می کنند. در گورستان ها تعداد مردگانی که دفن می شوند بسیار بیشتر از زمان قبل از کرونا است. در تعز به عنوان سومین شهر بزرگ یمن قبرستان ها دیگر از پس کفن و دفن مردگان بر نمی آیند. به ندرت کسی جرات دارد آشکارا درباره شرایط در شمال این کشور صحبت کند. مدتهاست سازمان های بین المللی با این فرض که مردم به شدت ضعیف شده یمن در اثر عواقب جنگ و گرسنگی به شدت در خطر شیوع کرونا قرار دارند از سیستم درمانی در آستانه فروپاشی این کشور حمایت می کنند.

در ادامه این گزارش آمده است: در کنار کرونا، مواردی از وبا و تب کنگو و سایر بیماری های واگیر در این کشور در حال گسترش است.

«لیز گراند»، هماهنگ کننده کمک های اضطراری سازمان ملل متحد در این باره هشدار داده است که به زودی تعداد قربانیان کرونا در یمن از تعداد کشته شدگان از زمان شروع این جنگ در سال 2014 که در اثر گرسنگی، بیماری و درگیری ها جان خود را از دست داده‌اند فزونی می گیرد. وی از حدود 250 هزار قربانی خبر داده است.

کشور یمن رسما تا به حال از حدود 1400 مورد ابتلا به کرونا و 365 قربانی بر اثر ابتلا به این بیماری خبر داده است. ظرفیت های تست گیری کرونا در یمن هم بسیار محدود است.

«زوددویچه سایتونگ» در ادامه این گزارش نوشت: درخواست های دبیر کل سازمان ملل متحد برای آتش بس در دوران بحران کرونا تا به حال بی نتیجه بوده و برعکس جنگ در این کشور همچنان تشدید می شود. تعداد زیادی درگیری های داخلی در این کشور هم زمان همدیگر را همپوشانی می کنند و درگیری قدرت های منطقه‌ای عربستان سعودی و امارات متحده عربی هم به صورت فزاینده‌ای پیچیده می شود. در این میان دخالت های دیگری از طرف ترکیه در حال شکل گیری است

نویسنده در ادامه با اشاره به اینکه عربستان سعودی این روزها سخت ترین حملات هوایی به صنعا از سال 2014 را انجام می دهد نوشت: تنها در اول جولای بیش از 30 هدف در داخل و اطراف پایتخت بمباران شد و از آن زمان ده ها حمله دیگر همچنین در دیگر مناطق شکل گرفته است. ریاض همچنین تامین سوخت در این مناطق را تحریم کرده است. پمپ بنزین های صنعا حدود 4 هفته است که از کار افتاده‌اند. اتومبیل ها کیلومترها پشت سر هم متوقف شده‌اند. میلیون ها نفر دیگر هیچ گونه دسترسی به آب تمیز ندارند. پمپ ها هم بدون سوخت کار نمی کنند.

در شهر عدن هم که شهر بزرگی در جنوب یمن است گروه های شبه نظامی جدایی طلب که از طرف امارات حمایت می شوند نبردهایی را با نیروهای طرفدار عربستان به راه انداخته‌اند.

اوایل جنگ یمن این دو کشور عربی متحد هم بودند اما کم کم شکاف هایی در ائتلاف جنگ علیه یمن ایجاد شد. در این میان ترکیه هم تصمیم دارد از نیروهای طرفدار خود در این کشور حمایت کند.

این روزنامه آلمانی در ادامه این مطلب نوشت: در کنار جنگ و کرونا یک فاکتور دیگر هم بحران یمن را تقویت می کند و آن این است که تمایل کمک کنندگان بین‌المللی که حداقل کمک های انسان دوستانه را به مردم می رساندند به دلیل شرایط موجود کاهش پیدا کرده و به زودی بیمارستان ها باید تعطیل شوند و جیره های غذایی که بیش از 20 میلیون یمنی به آن نیاز دارند به زودی کاهش می یابد. این در حالی است که کرونا نیازهای مردم این منطقه را افزایش داده است. در این میان قیمت مواد غذایی در یمن هم از ماه آوریل تا کنون حدود یک سوم افزایش پیدا کرده است.