گوناگون, سرتیتر

پیام ایران به اسد: همسایه بودن با اسراییل می‌تواند قانون قیصر را کاملا خنثی‌ کند


توسط: الیاس جی مگنایر @ejmalrai

ترجمه: شیرین هاشمی


putin_assad_khamnehi

سر لشگر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با دکتر بشار اسد رییس جمهور سوریه و وزیر دفاع ژنرال علی عبدالله ایوب دیدار کرد و توافق نامه همکاری همه جانبه نظامی و امنیتی را بین دو‌کشور امضا کردند. این توافق نامه چندین پیام به دوستان و‌دشمنان توافق نامه و متحدان آن و جامعه بین‌المللی ابراز مینماید و آغاز عصر جدید برای جایگاه مهم تر سوریه در این منطقه می‌باشد.

رساندن موشک های زمین به هوا و زمین به زمین از طرف ایران به سوریه پدیده جدیدی نیست. موشک‌های ایرانی در مناطق مختلف سوریه حضور دارند از جمله موشک‌های زمین به هوا در پایگاه نیروی هوایی تیاس نزدیک به حمص‌ موجود است ولی اسراییل از طریق صد ها حمله هوایی به سوریه در طول ۹ سال جنگ توانسته بسیاری از این موشکها‌را از بین ببرد.

نتایج جدیدی که از این توافق نامه بین دو کشور بدست می‌آید در این مقاله بررسی خواهد شد:

در وحله اول امضای توافق نامه به اسراییل هشدار می‌دهد که هر نوع حمله و‌تجاوز به حاکمیت سوریه مورد واکنش نظامی قرار خواهد گرفت.

سال‌ها‌ رییس جمهور سوریه بشار الاسد برای بازکردن جبهه‌ی دیگری در برابر اسرائیل تمایلی نشان‌نمیداد : دولت فعلی امریکا شدیدا از اسرائیل پشتیبانی می‌کند. با وجود حضور نیروهای امریکایی در شمال شرق سوریه هر جنگی بین اسراییل و سوریه ممکن است.

با این حال، روسیه در‌ موارد بسیار‌ مهمی با محور مقاومت ارتباط بسیار قوی‌ دارد. در سال گذشته ایران، چین و روسیه در چابهار رزمایش مشترک انجم دادند و این مانور یک هشدار به آمریکا‌ بود.

اما، ایران فرصتی برای ایجاد روابط نزدیکتر‌‌ با یک‌ دولت‌ جدید در آمریکا‌ را رد‌ نمیکند. با این حال، ایران نه کاملا به‌ سمت روسیه می‌رود نه‌ کاملا بر ضد آمریکا میشود. در سال ۲۰۱۶ میلادی واکنش تند مجلس ایران علیه دولت به دلیل استفاده روسیه از نیروگاه همدان برای عملیات در سوریه نمونه مهمی است. طبق قانون اساسی ایران هیچ نیروی نظامی خارجی حق آمدن به ایران و ایجاد پایگاه نظامی را ندارد. این بحث در محدوده حق حاکمیت می‌گنجد.

با اینکه روسیه هم از محور مقاومت حمایت می‌کند وهم به محور مقاومت نیازمند است ولی با کلیه اهداف این محور هم عقیده نیست. با این حال وقتی روسیه میخواهد بر علیه امریکا عمل کند سلاحهای پیشرفته به ایران و سوریه ارسال می‌کند و از حق‌‌ ‌وتو در شورای امنیت سازمان ملل علیه آمریکا استفاده میکند .

این طرز تفکر روسیه است، بعد از تجربه تصمیم نادرست رییس جمهور سابق دمیتری مدودف برای بمباران و نابودی لیبی در سال ۲۰۱۲ به تفکر قالب این کشور تبدیل شد.

پیام ایران به سوریه این است که نباید از قانون قیصر هراسی بخود راه دهد چون با جواهری مثل اسراییل هم مرز است. منظور ایران این‌است که اسراییل به اروپا و امریکا وابسته است و‌اگر سوریه به تجاوز های اسراییل پاسخ محکم نظامی بدهد تمام تحریم ها بی اثر میمانند. به این دلیل تهدید همیشگی اسراییل را می‌شود تبدیل به فرصت مناسب کرد. توانایی سوریه برای حمله به اسراییل می‌تواند بر جامعه بین المللی فشار بیاورد.

دیدار سوریه و ایران بسیار مهم بود و پیام های فراوانی د زمینه‌هایی مختلف دربرداشت. تحریم های فشرده بر علیه سوریه لبنان و ایران در حقیقت مردم این سه کشور را بیشتر به سمت محور مقاومت میکشاند. و همه اینها بدون اشتباه دولت آمریکا ، پشتیبانی کورکورانه آن از اسرائیل و تسلط بر شرکای آن نمی تواند رخ دهد.

امروز شاهد یک پدیده نوین در خاورمیانه قدرتمند هستیم، جایی که تحریم ها‌ به استقلال اقتصادی و نظامی منجر می‌شود.


Proofread by: Laila H.G.

Copyright © https://ejmagnier.com   2020