اخبار ویژه

کرونا و اقتصاد جهان؟ – مهدی ضمیری

فرا گیری جهانی کرونا که دوسوم کره خاکی را زیر پوشش دارد و به ویروس کوید – 19 آلوده است که تاثیر آنرا بر اقتصاد جهانی از جنبه های مختلف میشود مشاهده کرد با افزایش شمار مبتلایان به کووید 19 همه بازارها و نمودارهای شاخص بورس در جهان، از جمله داو جونز، فوتسی و نیکی، شاهد افت شدید بوده اند . این تاثیر بیشترین کاهش را در سیستم سهام خود در همه جای دنیا نشان میدهد . برای کاهش تاثیر آن در بازار پولی در پاسخ به آن در بیشتر کشورها نرخ سود بانکی را کاهش داده و با دخالت دولتها سعی در بهبود اوضاع مالی دارند البته این تغییرات را دولتها براحتی و به میل خود نمیتوانند سروسامان بدهند

بازارهای جهانی با دخالت دولت ها اکنون در وضعیت بهتری هستند، ولی بعضی از تحلیلگران بر این عقیده هستند که به دلیل نگرانی از موج دوم شیوع ویروس، بازارها هنوز شکنندگی خود را حفظ کنند که اولین تاثیر آن با توجه به نرخ بیکاری که فقط در آمریکا بالای ده درصد را نشان میدهد که نشانه کند شدن دوره رشد و گسترش اقتصاد آمریکا و جهان منهای چین است .

طبق اعلام صندوق بین المللی پول با توجه به درصد بیکاران این وضعیت نشان می دهد دوره رشد و گسترش یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان پایان یافته است نحوه ارائه اطلاعات در این زمینه در کشورها متفاوت است مثلا فرانسه آلمان و ایتالیا، آمار درخواست های کاری را منتشر می کنند ولی انگلستان شمار کسانی که برای دریافت کمک های دولتی ثبت نام کرده اند، اعلام نمیکنند البته اکنون نشانه هایی از بهبود وضعیت بازار کار در جهان به چشم می خورد ولی بکندی.

در چین و فرانسه با برداشته شدن محدودیت های وضع شده به دلیل کرونا، اکنون میزان استخدام نیروی کار بیشتر شده است بعضی از کارشناسان هشدار داده اند که ممکن است سال ها طول بکشد تا وضعیت استخدام نیروی کار به حالت قبل از همه گیری بازگردد صندوق بین المللی پول اعلام کرده است که اقتصاد جهان در سال جاری میلادی سه درصد کوچکتر شده است. به گفته این نهاد رکود فعلی از زمان رکود بزرگ سال 1930 تاکنون بدترین آن است.

صندوق بین المللی پول گفته است که بحران فعلی مثل هیچ بحران دیگری نیست ولی انتظار دارد که رشد جهانی در سال آینده به 5.8 درصد برسد، البته در صورتی که شیوع ویروس در نیمه دوم سال 2020 کاهش یابد با توجه به تعداد مبتلایان و جانباختگان آمریکا و سراسر جهان بعید بنظر میرسد این انتظار برآورده شود

در این رابطه صنعت گردشگری و خدمات وابسته به آن ضربه بسیار سختی خورده اند. شرکت های هواپیمایی پروازهای خود را کاهش داده ودر خیلی از کشورها مدتهاست پروازها دوچار وضعیت نامعلومی شده است مشتریان سفرهای کاری خود را لغو کرده بسیاری از کشورها هم محدودیت های مسافرتی وضع کرده اند تا بلکه شیوع ویروس را مهار کنند البته با کاهش گسترش ویروس در بعضی مناطق این صنایع نیز دوباره شروع به کارخواهند کرد.

همزمان با وضعیت محدودیت های ناشی از شیوع کرونا و خانه نشینی مردم تقاضا برای نفت خام هم کاهش یافته است قیمت نفت خام که پیش از آن هم به دلیل کشمش بین اوپک و روسیه تحت تأثیر قرار گرفته بود انتظار میرود به دلیل کرونا بیش از پیش کاهش پیدا کند.

قیمت نفت خام برنت که در اروپا و سایر نقاط جهان به عنوان شاخص استفاده می شود به زیر ۲۰ دلار رسید ه است که پایین ترین حد از 18 سال پیش تاکنون است به تازگی با برداشته شدن ممنوعیت تردد در بعضی کشورها و بالاتر رفتن تقاضا و رونق گرفتن کسب و کار قیمت نفت هم رشد پیدا خواهد کرد.

باید توجه داشت که با کاهش تولید و خانه نشینی مردم، تعداد مشتریان مراجعه کننده به واحدهای تجاری به طرز بی سابقه ای کاهش داشته است . ولی طبق اعلام موسسه تحقیقاتی «شاپرتراک» اخیرا شمار عابران در خیابان ها دوباره افزایش داشته است.

جهان در تکاپوی ساخت واکسن کروناست بسیاری از کشورهای جهان وعده داده ند که میلیاردها دلار برای ساخت واکسن کروید 19 هزینه خواهند کرد از جمله چین ، آلمان روسیه و آمریکا و البته سازمان بهداشت جهانی وابسته به سازمان ملل متحد. در این بین آمریکا با سرو صدای زیاد اصرار دارد حتما آمریکا نخستین کشوری باشد که این دارو را به بازار عرضه کند تا بقول خودش سودش را ببرد در همین رابطه ارزش سهام شرکتهای دارویی فعال در این رشته رشد چشمگیری داشته است .

ضمیری برلن (07.06.2020)