رسانه ها

وزیر دفاع ونزوئلا: مخالفان نمی توانند قدرت را در دست گیرند

وزیر دفاع ونزوئلا همزمان با دعوت مردم به شرکت در انتخابات آینده پارلمانی، به مخالفان دولت هشدار داد که آنها هرگز نخواهند توانست با وجود ارتش ضدامپریالیست، انقلابی و بولیواری قدرت سیاسی را در این کشور در دست گیرند.

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری ال پائیس، «ولادیمیر پادرینو لوپز» وزیر دفاع ونزوئلا در مراسم روز یک­شنبه به مناسبت دویست و نهمین سالروز استقلال این کشور، با فراخواندن مردم به شرکت در انتخابات پارلمانی ماه دسامبر (آذرماه) خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت کاراکاس را مورد انتقاد شدید قرار داد.

برنامه زمان بندی دولت «نیکلاس مادورو» جهت برگزاری انتخابات مجلس ۶ دسامبر آینده (۱۶ آذر) خواهد بود. البته خوان گوایدو رهبر مخالفان و احزاب حامی وی، این انتخابات را با ادعای اینکه تضمین های کافی برای آن وجود ندارد، رد کرده اند.

وزیر دفاع ونزوئلا در حاشیه این مراسم گفت: با وجود نیروی ارتش کنونی که ضدامپریالیست، انقلابی و بولیواری است مخالفان نخواهند توانست قدرت سیاسی را در ونزوئلا به دست آورند.

وی در پیام خود با اشاره به امتناع دادگاه انگلیس از اجازه دسترسی دولت مادورو به ۳۱ تن طلای ونزوئلا به ارزش ۱.۲ میلیارد دلار در بانک انگلستان، اعضای مجلس متحد خوان گوایدو را «اوباش و شرور» توصیف کرد و افزود: این کار از یک گروه اراذل و اوباش برمی آید که در خارج از کشور، به سرقت اموال ملت خود اقدام کنند.

لوپز خاطرنشان کرد: فکر می کنم که این جناح اراذل و اوباش سیاست باز که طی بیانیه ای از ما خواستار تعهد بیشتری شده اند، خوب است بدانند که نیروی مسلح ملی ونزوئلا همواره با نشانه های روشن، تمایل وطن پرستانه خود را در دفاع از تمامیت ارضی خود که نه تنها گزینه مطلوب ماست، بلکه حکم قانون اساسی است، ثابت کرده است.

این سخنان که در فضایی از تنش های سیاسی با گروه مخالفان بیان می شود، با انتقاد گروه مخالفان مواجه شد.

حزب رهبران مخالفان ونزوئلا در بیانیه‌ای این اظهارات وزیر دفاع را ناقض قانون اساسی خواندند؛ دستاویزی که با توسل به آن از شرکت در فراخوان‌های انتخاباتی از جمله انتخابات مجلس ملی ۲۰۱۷ و انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۸ امتناع کرده اند.

ال پائیس نوشت: اگرچه رهبر مخالفان ونزوئلا از شرکت در انتخابات امتناع می کند اما بر مبنای همین نظام انتخاباتی به پارلمان راه یافته و بر کرسی ریاست آن تکیه زده است. در دوره قبلی انتخابات ونزوئلا در دسامبر ۲۰۱۵، مخالفان دولت مادورو، ۱۱۲ کرسی از ۱۶۷ کرسی مجلس را بدست آوردند. به دنبال آن انتخابات، ونزوئلا وارد بحران داخلی شد و طی سال های اخیر شاهد ناآرامی های سیاسی و بحران اقتصادی بی سابقه بوده است.

پس از آنکه خوان گوایدو رهبر مخالفان دولت ونزوئلا، خود را رئیس جمهوری خودخوانده این کشور اعلام کرد و آمریکا و چند کشور او را به رسمیت شناختند، تلاش کرد با جلب حمایت ارتش، کنترل کشور را در دست بگیرد اما در این مسیر شکست خورد چون بیشتر مقام‌های ارشد ارتش همچنان از مادورو حمایت می‌کردند.