رسانه ها

دام اسرائیل برای کشاندن ایران به یک جنگ

نوشته: اهورا

در حالی که فشارهای شدیدی بر گرده ملت ایران ناشی از تحریم ها و بی کفایتی اقتصادی مسئولان وارد شده ، خبر انفجار مجتمع تولید سانترفیوژهای جدید در نطنز نگاه های تحلیلگران سیاسی – امنیتی را به خود معطوف ساخت.

تصاویر جدید از سوله تقریبا منهدم شده در مجتمع غنی سازی نطنز نشان می دهد خرابی های حاصله ناشی از یک حادثه معمول نیست و احتمالا یک انفجار قوی در کار بوده و در نتیجه فرضیه حمله سایبری در این خصوص منتفی می شود .

این که این انفجار ناشی از چه عاملی بوده جای تحقیق دارد اما دو فرضیه جدی در این خصوص مطرح است.

اول ، حمله بوسیله موشک کروز که چنین سطح تخریبی را ایجاد کرده است اما با توجه به آمادگی پدافند ایران ، رینگ های متعدد آن در مناطق مختلف و ایضا فاصله زیاد نطنز از نقاط مرزی این فرضیه بعید به نظر می رسد .

اما فرضیه دوم که راقم سطور بدان اعتقاد دارد انفجار قوی ناشی از مواد منفجره شدیدالانفجار با جرم بالا در کنار کارخانه ساخت سانتریفیوژ است.

عکسهای ماهواره ای با کیفیت نشان میدهد گودالی با شعاع چندین متر در کنار سوله ایجاد شده که احتمالا همان نقطه وقوع انفجار است.

حال این که انفجار مورد اشاره ناشی از چیست جای سوال دارد که پرداختن بیشتر به آن در حیطه اختیارات نویسنده نیست.

ولی نکته جالب این است که ایدی کوهن خبرنگار اسرائیلی نزدیک به نتانیاهو در همان لحظات اول خبر انفجار را اعلام کرد که نشان از اطلاع دقیق صهیونیست ها از این واقعه داشت.

حال هرچه که باشد چه خرابکاری و بمب گذاری عوامل نفوذی و چه اصابت موشک ، یک گزاره برای نویسنده تبلور دارد و آن عاملیت صهیونیست ها در این واقعه است.

معتقدم برای نتانیاهو مسلم شده که ایران قصد حرکت به سمت غنی سازی بالا را دارد و احتمال خروجش از برجام شدت گرفته است.

در همین حال اوضاع اقتصادی ایران متلاطم است و همچنین ترامپ از نظر محبوبیت به شدت تضعیف شده و ممکن است پیروز نشود.

پس چند ماه باقی مانده یک تایم طلایی و حیاتی برای اسرائیل است که ممکن است دیگر تکرار نشود و ایشان بزرگترین حامی تاریخی خود را از کف رفته ببینند.

سردمداران تل آویو خوب می دانند نبرد با محور ایرانی اجتناب ناپذیر است و چه بهتر که این نبرد در زمانی به وقوع پیوندد که تحریم تسلیحاتی ایران رفع نگردیده ، فشار اقتصادی بی سابقه ای بر جمهوری اسلامی وارد آمده و رفیق شفیقشان رئیس جمهور آمریکاست که حاضر است برایشان هر نوع هزینه ای بپردازد.

لذا در این شرایط هوشمندی و درایت مسئولان ایرانی در خصوص دام صهیونیست ها بیش از پیش مورد انتظار است.

بی شک باید عاملان و آمران این تعرض پاسخ شدید و متناسبی دریافت کنند اما این واکنش باید به گونه ای باشد که اولا ، آمران آن دیگر جرات تکرار چنین حادثه ای را به خود ندهند و دوما به جنگ منتهی نشود تا عمق استراتژیک محور تضعیف نشود و سوما رفع تحریم تسلیحاتی ایران تحت الشعاع قرار نگیرد.

بهترین گزینه استفاده از نیروهای نیابتی برای پاسخ است به گونه ای که کمترین هزینه متوجه جمهوری اسلامی شود.

چیزی که این روزها مسلم می نماید ، پیک فشار غرب علیه ایران است و در هنگامه چنین نبردی کنش احساساتی نتیجه ای در پی ندارد و عقلانیت و تدبیر پیش برنده امور خواهد بود.

چه بسا شجاعت و تاثیر در پیش گرفتن صبری چندماهه بسی زیاده از عکس العمل فوری باشد.