سياسی, سرتیتر

نشانه های زوال قدرت بین المللی ایالات متحده آمریکا -اریک زئوس – محمد جواد قهری


نشانه های زوال قدرت بین المللی ایالات متحده آمریکا
اریک زئوس
بنیاد فرهنگ استراتژیک-ترجمه محمد جواد قهری
در پانزدهم ژوئن برکینگ دفنس با این عنوان انتشار یافت

Breaking Defenseژاپن»ادامه روند پروژه ۲.۱ بیلیون دلاری مربوط به  استقرار سامانه موشکی زمین پایه ایجس را متوقف نموده؛
برنامه جنگی جدید موسوم به چشم سیاه

» وزیر دفاع ژاپن تارو کونو در ادامه گزارش خود اعلام کرد بنا به ملاحضات ناشی از هزینه و زمان ما روند معرفی سامانه مذکور  (سامانه دفاع موشکی زمین پایه ایجس) را متوقف نمودیم

این همان سامانه دفاعی ضد بالستیکی لاکهید مارتین است که ایالات متحده آمریکا در مکان های زیادی اطراف مرز های روسیه مستقر نموده که هدف آن از بین بردن و یا به حد اقل رساندن توانایی روسیه در زمینه نبرد موشکی در برابر خود و یا متحدین اش است.
این بخشی از آماج  استراتژیک ایالات متحده آمریکا به نام «برتری هسته ای » است. که رسیدن به آن و اجرا کردن اش توانایی پیروزی ایالات متحده را در جنگ اتمی علیه روسیه  با از بین بردن و یا محدود کردن این کشور در حمله پیشدستانه و ناگهانی اتمی «حمله برق آسا» را به طور موثری افزایش می دهد.

از بین بردن توانایی سلاح های هسته ای روسیه در خروج از آسمان این کشور (این سامانه دفاع موشکی زمین پایه»سپر موشکی» امکان حمله تلافی جویانه را از روسیه سلب می کند) یک جنبه حیاتی از برنامه»برتری هسته ای» ایالات متحده است، استفاده از ذخایر سلاح  های هسته ای ایالات  متحده به منظور پیروزی در نبرد هسته ای  برابر روسیه ،بجای استراتژی بازدارندگی هسته ای در دستور کار قرار گرفته است. که منجر به بازدارندگی جنگ هسته ای در برابر روسیه می شد.

در سال ۲۰۰۶، استراتژی کلان  برتری هسته ای در دو مجله موثر در زمینه روابط بین الملل اعلام شد.

Foreign Affairs, مجله فورین افایرس ، از شورای روابط خارجی،و امنیت بین الملل، از مرکز بلفر  مدرسه حکمرانی جان اف کندی در دانشگاه هاروارد؛ این متا-استراتژی (متا استراتژی تعیین کننده استراتژی بخصوص در شرایط خاص است .مترجم) این رویکرد راهبردی جدید جایگزینی است برای استراتژی دیرپا ی «نابودی حتمی طرفین» که به اختصار “MAD” نامیده می شود و مفهوم بازدارندگی هسته ای بر اساس آن ساخته شده است.
«برتری هسته ای برای پیروزی، و نه برای صلح»
این گزاره در هر دو مجله عنوان شد که نه تنها هدفی واقعگرایانه بلکه هدف غایی بود.
اگر چه نویسندگان اذعان کردند که این متا-استراتژی متمرکز، به رهبری جسورانه آمریکایی نیاز دارد تا به دست آید (به عنوان مثال، برای تسخیر روسیه و سپس کنترل تمام جهان  بدون هیچ گونه مقاومت ).
بازگشت ژاپن به این تعهد  و ایفای نقشی در این برنامه قابل توجه است.
لغو کردن این برنامه از سوی ژاپن نه تنها ایالات متحده و متحدین اش را از وجود مهره ای تاثیر گزار محروم می کند بلکه این رویه ممکن است متحدین دیگر ایالات متحده را در پیوستن به اعتلافی برای تسخیر روسیه، به تفکر و یا تجدید نظر وادارد.
از سوی دیگر ژاپن دلایل بیشتری دارد که از خود در برابر کره شمالی دفاع کند تا اینکه در برابر روسیه .
در حقیقت اگر ایالات متحده دست به حمله پیشدستانه هسته ای علیه روسیه بزند  دو کشور جمهوری خلق چین و کره شمالی می توانند غیرقابل پیش بینی باشند و بهتر است که ژاپن در چنین سناریویی یک کشور بی طرف باقی بماند.
علاوه بر این در اول ماه مارس ۲۰۱۷ سه  نفر از  فیزیکدانان ارشد و متخصصان برجسته آمریکایی در امور سلاح های نا متعارف با نام های،  هانس کریستنسن، متیو مکنزی ، و تئودور پوستول ،  مقاله ای را در بولتون دانشمندان هسته ای منتشر کردند که حاوی نتیجه زیر بود.
این افزایش گسترده در توانایی های بلقوه برای رسیدن به اهداف هسته ای آمریکا ، که عمدتاً از دید عموم پنهان مانده است ، پیامدهای جدی برای ثبات استراتژیک و برداشت های رقیببان از استراتژی هسته ای و اهداف  آمریکا در بر دارد .
بدون شک استراتژیست های روسی  توانایی  حمله  هسته ای احتمالی ایالات متحده  را زیر نظر دارند ، و آنها نیز در برابر این عملکرد برنامه های واکنشی متناسبی را تدوین خواهند نمود که اقدامات متقابل در برابر بروز چنین خطراتی را تضمین کند.

که خود موجب می شود که توانایی هسته ای روسیه نیز به طورخطرناکی افزایش یابد (و توانایی  های تکنولوژیک ایالات متحده آمریکا)

دقیقا شرایط مورد انتظاری را خلق می کند که هرکدام انتظار اش را دارند، اگر که تسلیحات اتمی طرفین بر مبنای هدف تسخیر و خلع سلاح دیگری را  توسط حمله پیشدستانه هسته ای  گسترش یافته باشد.
نکته قابل توجه این است که این بیانیه ها نه توسط کارشناسان روسی بلکه توسط کارشناسان آمریکایی ارائه شده است.
علاوه بر این  ایالات متحده آمریکا تقریبا از تمامی پیمان های کنترل  تسلیحات غیر متعارف که با روسیه و اتحاد جماهیر شوروی سابق  بسته بود ، بصورت یکجانبه خارج شده است.
که از سوی ایالات متحده آمریکا با این هدف انجام شده تا موضع ایالات متحده آمریکا را در برابر روسیه ، در وضعیت برتری قرار دهد تا این کشور را وادار به تسلیم هژمونی خود کند

مقاله Breaking Defense خاطر نشان کرد این برنامه ۲.۱ بیلیون دلاری قبل از اعلام آقای کونو شکست خورده بود.
مقامات توکیو پس از آن گفتند که به دلیل اختلال این سامانه با سیستم رسانه ای آکیتا تظاهرات محلی ای علیه این پروژه صورت گرفته، و همچنین اظهار نمودند که دو سایت برنامه ریزی شده برای سیستم دفاع موشکی زمین پایه ایجس که در لهستان و رومانی هستند به علت بودجه بالای این سامانه ها از برنامه آماده گی تعیین شده خود عقب هستند.
استرا تژی برتری اتمی به منظور پیروزی هسته ای ایالات متحده، جایگزین استراتژی MAD که هدف آن توازن قوای هسته ای و پیرو آن صلح بین المللی بود شده است.

همچنین نباید این نکته را دور از ذهن داشت که ممکن است این استراتژی آشکار ایالات متحده تکرار استراتژی قبل از ۱۹۹۱ (تقابل کمونیسم در برابر کاپیتالیسم) جنگ سرد علیه اتحاد جماهیر شوروی باشد
برای مثال می تواند طرفند آمریکایی ای باشد که در برابر اتحاد جماهیر شوروی بکار گرفته شده است.  رویکردی آمریکایی که هرچیزی را غیر از حقه های کمونیستی می پذیرفت.
و درنتیجه آن شاهد تلاش اتحاد جماهیر شوروی  برای بازگرداندن ایالات متحده آمریکا به چهارچوب توافق امنیت ملی فی مابین طرفین در زمان ریاست جمهوری فرانکین دلانو روزولت باشد
واکنش آمریکا در دوره پس از جنگ جهانی دوم  ، به جای اینکه استقبال از پیشنهادات کشور شوراها   و همکاری با منطق در  کنار آنها برای بدست آوردن توافقات و حرکت به سمت نظم نوین جهانی و همکاری گلوبال باشد، ایجاد نظام سازمان مللی بود که تحت سلطه ایالات متحده آمریکا باشد و نه سازمانی که توسط نهادی بین المللی اداره شود.
به عنوان مثال ، در 19 سپتامبر 1959 در مجمع عمومی ایالات متحده ، نماینده اتحاد جماهیر شوروی یک سری پیشنهادات با عنوان «اعلامیه دولت اتحاد جماهیر شوروی در مورد خلع سلاح گسترده ،همه جانبه و همگانی»

را ارائه داد، از جمله: https://undocs.org/A/4219 «اعلامیه دولت شوروی مبنی بر خلع سلاح گسترده ،همگانی و همه جانبه» 19 سپتامبر 1959 ص 14: دولت اتحاد جماهیر شوروی پیشنهاد کرد كه برنامه خلع سلاح كلی و كامل باید در كمترین زمان ممکن – در مدت چهار سال – انجام شود.

اقدامات زیر برای مرحله اول پیشنهاد شده بود:

کاهش ، کنترل شده و متناسب ، قدرت نیروهای مسلح اتحادیه جمهوری های سوسیالیستی اتحاد جماهیر شوروی ، ایالات متحده آمریکا و جمهوری خلق چین به سطح ۱.۷ میلیون نفر ، و انگلیس و فرانسه به  سطح 650،000 نفر؛ کاهش نیرو های مسلح سایر کشور ها در حد توافق بدست آمده در جلسه  ویژه مجمع عمومی سازمان ملل یا کنفرانس جهانی خلع سلاح گسترده و همگانی و همه جانبه کاهش تسلیحات و تجهیزات نظامی در اختیار نیروهای مسلح دولتها به میزان لازم برای اطمینان از  انطباق مقدار باقیمانده تسلیحات در اختیار ارتش ها با سطح تعیین شده برای نیروهای مسلح.
موارد زیر برای مرحله دوم پیشنهاد شده بود:

تکمیل انحلال نیروهای مسلح باقیمانده در اختیار دولت ها.از بین بردن کلیه پایگاه های نظامی که در سرزمین های کشورهای خارجی وجود دارد.  سربازان و پرسنل ارتش باید از سرزمین های کشورهای خارجی به داخل مرزهای ملی خود بازگردند و منحل شوند.
موارد زیر برای مرحله سوم پیشنهاد شده بود: انهدام انواع سلاح های هسته ای و موشکی؛ تخریب تجهیزات نیروی هوایی؛ لازم الاجراء بودن ممنوعیت تولید ، نگهداری و ذخیره   سلاح های شیمیایی و بیولوژیکی و انهدام  موارد موجود  با نظارت بین المللی و همچنین ممنوعیت تحقیقات علمی برای اهداف نظامی و توسعه اسلحه و تجهیزات نظامی .
وزارتخانه های جنگ ، ستاد های مشترک ، کارمندان عمومی و کلیه مؤسسات و سازمان های نظامی و شبه نظامی ملغی شود.
تمام دوره ها و آموزش های نظامی خاتمه می یابد.  کشورها طبق قانون، آموزش نظامی جوانان را متوقف می کنند.
مطابق رویه های مربوطه به قوانین مشروط احترام گزارده شود و لغو خدمت سربازی در همه اشکال آن اعم از داوطلبانه ،اجباری، استخدام، و موارد دیگر مبادرت ورزند رسیدن به پیمان عدم تجاوز بین کشورهای عضو ناتو و کشورهای عضو پیمان ورشو.

ایالات متحده آمریکا چند ماه بعد در کنفرانس»کمیته  ده ملت خلع سلاح» به موارد فوق واکنش نشان داد


https://s3.amazonaws.com/unoda-web/documents/library/conf/TNCD-PV6.pdf


کنفرانس کمیته ده ملت خلع سلاح
22 مارس 1960
مکالمات نهایی ثبت شده جلسه  ششم که،در کاخ ملل ژنو برگزار شد
ص 36: آقای ایتون (ایالات متحده آمریكا):
من قصد ندارم وارد  بحث پایگاه های خارجی شوم.

من فکر می کنم مباحثی که امروز صبح در اینجا به آن پرداختیم حاکی از آن است که ما باید بر پله های نخست مشکلات سیاسی گام برداریم

مشکلاتی که در کنفرانسهای اولیه  به وجود آمده اند.باید اعلام کنم که نیروهای دولت من در خارج از مرز های ما و چه در داخل تتها به منظور  دفاع از ما و متحدان ما به خدمت گرفته می شوند ، نیروهایی که در مناطق موجود توسط متحدان ما
به عنوان بخشی از سربازان آنها مورد استقبال قرار گرفته اند و ما نیز آنها را به عنوان نیرو های دفاعی خود مورد استقبال متقابل قرار داده ایم.
و نه به منظور دیگری
هر وقت زمان آن فرا رسد که این نیروها دیگر تنها به منظور دفاع  ضرورتی به بکارگیری نداشته باشند  ،نباید تردیدی در ذهن اشخاص موجود در اینجا وجود داشته باشد  که این نیرو ها بازگردانده خواهند شد.


https://s3.amazonaws.com/unoda-web/documents/library/conf/TNCD-PV46.pdf
«کنفرانس کمیته ده ملت خلع سلاح»
24 ژوئن 1960
  مکالمات کلیدی نهایی و ثبت شده چهل و ششمین جلسه که در کاخ ملل ژنو برگزار شد

آقای نوسک (چکسلواکی):
آقای ایتون چه پیشنهادی داشت؟
  او پیشنهاد اقدامات كنترلی را ارائه داد.

منحصراً با روش کنترل ، یعنی با تدابیر قدیمی و مشهور ایالات متحده – با عنوان کنترل تسلیحات.

ظاهرا با توجه به چند دستگی  افکار عمومی در سطح جهانی،  نیاز به بحث خاصی از خلع سلاح  گسترده همگانی و همه جانبه احساس می شود


نمایندگان ایالات متحده بنا به دلایل تاکتیکی ترجیح می دهند راه حل قدیمی کنترل تسلیحات را  نه اقدامات جزئی بلکه گام هایی آغازین بر پله هایی به مقصد خلع سلاح همگانی و همه جانبه بنامندhttps://b-ok.cc/book/5398150/073f73

“The United Nations and Space Security: Conflicting Mandates”
«ص. 17:


 
این ابهامات و بهانه گیری ها از سوی ایالات متحده آمریکا در نهایت منجر به  این شد که اتحاد جماهیر شوروی ، بلغارستان،چک اسلواکی،لهستان،و رومانی در جلسه ۴۸ ام نشست کمیته ده ملت ، مباحثه پیرامون خلع سلاح را خاتمه دهند.

چه کسانی از طفره رفتن آمریکا در مورد خلع سلاح و حتی از مباحثه پیرامون طرح رئیس جمهور فرانکین روزولت  جهان پس از جنگ بین الملل دوم سود بردند ؟
ذینفعان کسانی بودند که آیزنهاور در هنگام  آخرین سخنرانی خود قبل از خروج از کاخ سفید در 17 ژانویه سال 1960
از آنها اینگونه نام برد «مجتمع صنعتی نظامی» (همانهایی که او در واقع به عنوان رئیس جمهور  به آنها خدمت کرده بود، هرچند که او در سخنرانی پایانی اش آن را به طور عمومی محکوم کرد)
و این ذینفعان اساسا جزو صد پیمانکار بزرگ نظامی آمریکا هستند، به ویژه صاحبان بزرگترین شرکت های تولیدی سلاح مانند لاکهید. بنابراین، آمریکا توسط رشته هایی که در دست این شرکت ها است کنترل می شود 
(و ممکن است تا مدت ها قبل از سال 2006 اینگونه بوده باشد)

در هر صورتخروج احتمالی ژاپن از اتحاد ضد-روسیه خود با ایالات متحده می تواند نشانه ای دیگر و یا فراتر از آن  پدیده ای چون کرونا ویروس و نحوه عملکرد آمریکا درمقابل آن باشد، و همینطور عوامل دیگر که ممکن است پایان قرن آمریکایی را نشان دهد