پرش به محتوا

جنگ تبلیغاتی − پول برای تغییر سیستم


کانون ضدانقلابيون کوبايی در ایالات متحده: «هاوانای کوچک» در میامی، پایتخت فلوریدا. ۱۷ دسامبر ۲۰۱۴

بنیاد آمریکایی برای «ترويج دمکراسی» در سال ۲۰۱۹ باز میلیون‌ها دلار در اختیار معاندین کوبا قرار داد.

ایالات متحده آمریکا مدام پول بیش‌تری در اختیار سازمان‌ها و گروه‌ها در سراسر جهان قرار می‌دهد تا به فعالیت‌های واشنگتن در جهت تغییر سیستم در کوبا یاری رسانند. تنها، بنياد نیمه‌دولتی «موقوفه ملی برای دمکراسی» (NED) در سال گذشته بیش از ۵٫۴ میلیون دلار برای بر روی‌هم ۵۲ پروژه در کشورهای مختلف هزینه کرد. در سال ۲۰۱۹ این بنیاد در سطح جهان ۴۲ مؤسسه از جمله دانشگاه‌ها، سازمان‌های غیردولتی، ابتکارات شهروندان؛ «کنشگران حقوق بشر» و «رسانه‌های غیروابسته» را مورد حمایت مالی قرار داد، که همگی برای تغییر سیستم در جزیره کوبا فعالیت داشتند.

این کمک‌ها نسبت به سال قبل از آن ۱۶٪ و نسبت به سال ۲۰۱۷ حتا ۴۲٪ افزایش یافته است. روزنامه‌نگار آمریکایی «تریسی ایتون» در وبلاگ خود Cuba Mony Project لیست منتفعین این باران رحمت را با اعداد و ارقام تازه و توضیحاتی مبسوط روز ۹ مه سال جاری منتشر کرد.

بنیاد NED که در سال ۱۹۸۳ از طرف کنگره به عنوان اتحادیه مرکزی سازمان‌های غیردولتی آمریکایی تأسیس شد  یکی از مهم‌ترین ابزار سیاست‌های خارجی ایالات متحده آمریکا است. وظیفه رسمی این سازمان که دارای بودجه سالانه ۱۴۰ میلیون دلار است، «ترویج دمکراسی در سطح جهان» می‌باشد. سیاستمداران آمریکایی منظور واقعی و تعبیر خود را از دمکراسی و نیت تأسیس این بنیاد، هیچ‌گاه پنهان نکرده اند. ظاهراًواشنگتن هم‌زمان با محاصره اقتصادی و تجاری و مالی که کوبا  از ۶۰ سال پیش با آن روبه‌روست و با آغاز ریاست جمهوری ترامپ بیش‌تر تشدید یافته است، فعالیت‌های خرابکارانه خود را نيز برای بی‌ثبات کردن کشور کوبا تشدید کرده است. روزنامه «نوئِوو هارالد»، که به نیروهای ضدانقلابی کوبا در میامی بسیار نزدیک است، نقل قولی از فرستاده ویژه ترامپ، «الیوت آبرامز» از اکتبر سال گذشته منتشر کرد: «ما مدام در جست‌وجوی امکاناتی برای وارد آوردن فشار بیش‌تر به کوبایی‌ها هستیم. ما اقتصاد کوبا را خفه خواهیم کرد.» او گفت هدف بیان شده سیاست ایالات متحده این است که ذخیره ارزی کوبا را از بین ببرد. درست در هنگامه بحران پاندمی واشنگتن اکنون قبل از هر چیز امیدوار است که افزايش تنگناهای اقتصادی به نارضایتی مردم دامن زده و به ایجاد ناآرامی بین مردم بیانجامد.

گروه‌هایی که سخاوتمندانه از طرف NED تأمین مالی می‌شوند از دیدگاه ایالات متحده برای آماده کردن و اجرای اقدامات توطئه‌گرانه و تبلیغاتی بسیار سودمندند.

بزرگ‌ترین بسته از صندوق میلیونی NED نصیب «رهبری دمکراتیک کوبایی» شد که در سال ۱۹۹۰ تأسیس گشت و حجم آن در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ هر بار بالغ بر ۶٥۰ هزار دلار بود. بنا بر اظهارات رهبران این سازمان، بودجه‌ای که از طرف ایالات متحده در اختیار آن نهاده می‌شود، در اختیار نیروهای اپوزیسیون در کوبا قرار می‌گیرد، گروه‌های خرابکار را تجهیز می‌نماید و رابطه بین روزنامه‌نگاران خارجی و مخالفین سیستم را در کوبا برقرار می‌کند. بزرگ‌ترین حجم بعدی کمک‌ها که بالغ بر ۳٥۰ هزار دلار است در  اختیار «مرکز شرکت‌های بین‌المللی خصوصی» CIPE قرار می‌گیرد که به اطاق بازرگانی ایالات متحده بسیار نزدیک است و با NED  ارتباط تقریباً بسیار نزدیکی دارد و باید روی «نمایندگان اقتصادی و تصمیم‌گیران سیاسی و همین‌طور روزنامه‌نگاران اعمال نفوذ کند.» بنا بر تعریف خود CIPE وظیفه این سازمان قبل از هر چیز «تقویت دمکراسی در جهان به کمک تقویت شرکت‌های خصوصی و اجرای رفرم‌های بازارمحور می‌باشد. سومین بخش بزرگ این کمک‌ها که در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۲۳۰ هزار دلار می‌شد، فعالیت‌های رادیکال‌های بازار را از سوی «گروه بین‌المللی مسؤولیت اجتماعی شرکت‌ها در کوبا» (GIRSCC) تقویت می‌کند، که در میامی استقرار دارد و می‌خواهد در کوبا «سندیکاهای آزاد» ایجاد کند.

واشنگتن در کنار تأثیرگذاری بر سیاست و اقتصاد، بر حمایت از روزنامه‌نگاران و رسانه‌های «مستقل» نيز، یعنی کسانی که در واقع به نفع ایالات متحده عمل می‌کنند، تمرکز دارد. بیش از ۲۲۵ هزار دلار نصیب کنتراپورتال «کوبانت» شد که در میامی فعالیت می‌کند. روزنامه‌ «دیاریو دِ کوبا» که در مادرید به وسيلۀ مخالفین سیستم کوبا منتشر می‌شود از طرف NED در سال ۲۰۱۸ با بیش از ۲۲۰ هزار دلار به امید ترویج «اخبار مستقل از کوبا» مورد حمایت قرار گرفت. مبالغی بین ۴۲۰۰ تا ۱۴۶۳۰۰ دلار بین گروه‌های مختلفی تقسیم شد تا روزنامه‌نگاران و نویسندگان «مستقل» کوبایی سازماندهی شده و تقویت گردند. همین‌طور نهادهای غیردولتی که در خارج به سر می‌برند در لیست جیره‌خواران NED قرار دارند. مبالغی ۵ تا ۶ رقمی از جمله به گروه‌هایی در مکزیک، پرو و کلمبیا تعلق می‌گیرد. با این حال، سهم شیر از ۲۰۰ هزار دلار به سازمان Clovek v tisni (انسان نیازمند) رسيد، سازمانی ايجادشده به دست ضدکمونیست‌ها در سال ۱۹۹۲ در پراگ، که به نوبه خود بین مخالفان سیستم در کوبا تقسیم کرد.


منبع: دنیای جوان
نويسنده: فولکر هرمزدورف

تارنگاشت عدالت

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: