تیتر, سرمقاله, سرتیتر

کمونیست های روسیه و همه پرسی قانون اساسی

همه‌پرسی در روسیه ریاکاری دمکراسی بورژوايی را افشا می‌کند

همه‌پرسی پیرامون اصلاحات پیشنهادی قانون اساسی از سوی ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه، در ۲۵ ژوئن آغاز شد. این روند در ۱ ژوئیه خاتمه خواهد یافت. در این بستر، «پیام خلق‌ها» با رومن کونوننکو از حزب کمونیست فدراسیون روسیه، و عضو کمیتۀ مرکزی کومسومل لنینی فدراسیون روسیه دربارۀ موضع حزب پیرامون سیاست‌های رییس‌جمهور و برخورد او با همه‌گیری کووید-۱۹ صحبت کرد. این بخش نخست از یک‌سری دو بخشی است.


رومن کونوننکو (Roman Kononenko) از حزب کمونیست فدراسیون روسیه از همه‌پرسی جاری در روسیه پیرامون اصلاحات پیشنهادی رییس‌جمهور ولادیمیر پوتین در قانون اساسی صحبت می‌کند.
او هم‌چنین در مورد چگونگی برخورد کشور به همه‌گیری کووید -۱۹ می‌گوید.

همه‌پرسی پیرامون اصلاحات پیشنهادی قانون اساسی از سوی ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه، در ۲۵ ژوئن آغاز شد. این روند در ۱ ژوئیه خاتمه خواهد یافت. در این بستر، «پیام خلق‌ها» با رومن کونوننکو از حزب کمونیست فدراسیون روسیه، و عضو کمیتۀ مرکزی کومسومل لنینی فدراسیون روسیه دربارۀ موضع حزب پیرامون سیاست‌های رییس‌جمهور و برخورد او با همه‌گیری کووید-۱۹ صحبت کرد. این بخش نخست از یک‌سری دو بخشی است.

ارزیابی شما از اصلاحات پیشنهادی ولادیمیر پوتین در قانونی اساسی چیست؟

متمم‌های پیشنهاد شده به طور کلی به رد خودکامگی ریاست‌‌جمهوری و حکومت اولیگارشی نمی‌رسند و روسیه را به یک دولت اجتماعی مبدل نمی‌کنند. متمم‌ها امنیت ملی و حاکمیت حقیقی را تضمین نمی‌کنند. تحت این شرایط، موضع کمونیست‌ها پیرامون «رأی همه روسیه» بر اساس نتیجه‌گیری‌های مشخص و اصول محکم قرار دارد.

ما به قانون اساسی یلتسین که در ۱۹۹۳ تحمیل شد، رأی ندادیم. این سند مالامال از خون مدافعان مجلس شوراها، آتش جنگ در چچن، و اشک تحقیرشدگان و غارت‌شدگان است. این سند به خصوصی‌سازی غارتگرانه مشروعیت بخشید، دروازه را به روی تخريب فراگير در اقتصاد، طب، فرهنگ، و آموزش باز کرد. همه این سال‌ها، فقط کمونیست‌ها مصرانه برای تجدیدنظر در قانون اساسی بر اساس اصل عمدۀ قدرت و مالکیت به مردم، مبارزه کردند.
 
هنگامی‌که اصلاح قانون اساسی آغاز شد، ما فوراً درگیر شدیم.

حزب کمونیست ۱۰۸ متمم به قانون اساسی پیشنهاد کرده است. ما برگزاری بحث گسترده را پیشنهاد کردیم. در واقع، دولت ۱۵ پیشنهاد کلیدی برای تغییر قاطعانه مسیر اجتماعی-اقتصادی تبهکارانه را نادیده گرفت. اکثریت پارلمانی «روسیه متحد» [حزب مرتبط با پوتین] از حمایت از همه پیشنهادات ما که وضع کارگران را بهتر می‌کرد، امتناع نمود.

متمم‌ها بر قانون اساسی را نمی‌توان شتابان تصویب نمود. ما پیش از این خواهان تشکیل مجلس مؤسسان شدیم. ما پیش‌نویس قانون تشکیل آن‌را معرفی کردیم. به جای این، «روسیه متحد» عجولانه متمم‌های قانون اساسی را به تصویب دومای دولتی رساند. و شورای فدراسیون فوراً آن‌ها را تأیید کرد. تأییدیه آن‌ها به وسیله رییس‌جمهور کشور اعلام شد.

در این شرایط، رأی اول ژوئیه ماهیتی تشریفاتی خواهد داشت. این جایگاه یک همه‌پرسی را ندارد، با قانون انتخابات هم‌خوان نیست. همۀ این‌ها یک بار دیگر ریاکاری دمکراسی بورژوايی را افشا می‌کنند.

«رأی همه روسیه» به وسیله «کمیسیون مرکزی انتخابات» بر اساس یک رویه قانونی مشکوک سازماندهی شده است. هر متمم مشخص جداگانه به رأی گذاشته نمی‌شود. رأی «به» یا «علیه» تغییرات فقط می‌تواند به همه متمم‌ها باشد. امکانات نامحدودی برای تقلب وجود دارد. رأی‌گیری چند روزه است. مقامات برای رأی الکترونیک و پستی، که در آن هیچ شکلی از کنترل عمومی وجود ندارد، فشار وارد می‌کنند. این آزمونی برای یافتن شیوه‌های جدید تقلب در انتخابات آینده است.

ما باور داریم که هر کس باید نظر خود را بر اساس  وجدان خود ابراز نماید، از آینده خود و فرزندانش مراقبت کند. از همه خواسته می‌شود تصمیم بگیرند: آیا رأی به «چاپ جدید» قانون اساسی یلتسین ممکن است؟ پاسخ ما، نه است. ما نمی‌توانیم از چنین سندی حمایت کنیم.

گزینه ما برنامه‌ای است در جهت بسیج روسیه برای یک جنبش پویای رو به پیش. این برنامه شامل ملی کردن صنابع کلیدی، برنامه‌ریزی استراتژیکی و تاکتیکی، بودجه برای توسعه، احیای علوم و فرهنگ، آموزش و مراقبت بهداشتی، رد افزایش سن بازنشستگی، حمایت از بنگاه‌های ملی، و طیفی از اقدامات دیگر می‌شود.

همه‌گیری ویروس کرونا و روان‌پریشی ترس، بحران را در اقتصاد جهانی تشدید کرده است. سرمایه‌داری جهانی قادر نیست مشکلاتی را که خود به وجود آورده است، حل کند. یک بحران سیستماتیک جهان را در معرض یک تهدید مرگبار قرار می‌دهد. در برابر این بحران فقط بر اساس اصول سوسیالیسم می‌توان مقاومت نمود. کمونیست‌ها خواهان تحکیم قانون اساسی، و اجرای بی‌پروا و سخت‌گیرانه آن هستند.

روسیه چگونه به یکی از نقاط مهم کووید-۱۹ مبدل شد؟ آیا این به دلیل خطاهای دولت روسیه بود؟
تبهکاری بنیادگرایی بازار تحمیل‌شده به روسیه آشکار است. علی‌رغم این، نابودی علوم کاربردی که شالوده اقتصاد هستند، و نابودی نظام آموزشی شوروی ادامه دارد. مقامات نمی‌خواهند «سودجویی» بیش‌تر از حوزه پزشکی را کنار بگذارند.

در سال‌های اخیر، بیماری‌های سرطانی ۲۰ درصد افزایش یافته اند. به گفتۀ سازمان جهانی بهداشت، روسیه از لحاظ شیوع ایدز در اروپا در رتبه نخست قرار دارد. از تظر تعداد بیماران مسلول در ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت، ما اکنون با دولت‌های آفریقایی مالی و رواندا در یک گروه قرار داریم. اما اتحاد شوروی نخستین کشور در جهان بود که شیوع گسترده این بیماری را متوقف کرد!

در فاصله ۲۰۲۰-۲۰۱۷، ۴۲ درصد پرسنل پزشکی در کشور اخراج شدند. مقامات نمی‌خواهند بپذیرند که کاهش تعداد بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها چگونه بر رویارویی ما با واگیری ویروس کرونا تأثیر منفی گذاشت. آن‌ها درباره پی‌آمدهای خطرناک وابستگی کامل داروسازی کشور به واردات سکوت می‌کنند. حمله به صنعت کوچک روسیه بیش‌ترین تأثیر منفی را بر حوزه پزشکی داشته است. کمبود حاد ماسک حفاظتی چنان بود که مجبور به واردات آن از خارج شدند: در روسیه کسی نبود که آن‌ها را بدوزد. آزمایش عملی بیماران به علت کمبود یک رقم ابتدایی- سر لوله پلاستکی برای لوله آزمایشگاهی- دشوار بود: تولید‌کنندگان داخلی نمی‌توانند حتا برای این محصولات ابتدایی نیاز مؤسسات پزشکی را تأمین کنند!

این‌ها رُک و راست شرم‌آورند، و بدون اغراق واقعیت‌های هولناکی هستند که نظام وحشی سرمایه‌داری آفریده است، و اقتصاد ما را به سطح یک تأمین‌کننده مواد خام اولیه و یک زایدۀ امپریالیسم تنزل داده است.

 در بستر بحران فزاینده، انتقاد شدید از مسیر اجتماعی-اقتصادی که در روسیه دنبال می‌شود، به نحو فزاينده‌ای از هر طرف به گوش می‌رسد. جالب این‌که، این شناخت در میان مردم رو به رشد است که مقامات با گام نهادن در مسیر نولیبرالی و عمل بر طبق فرمان‌های صندوق بین‌المللی پول و سرمایه فراملی، انتخاب‌هایی کردند که برای کشور و جامعه ویرانگر بود.

اما فقط تعداد اندکی جرأت دارند این حقیقت کامل را بگویند که نه فقط الگوی اجتماعی-اقتصادی، بلکه راه شریر رشد سرمایه‌داری به بن‌بست رسیده است.تأثیر کووید-۱۹ بر طبقه کارگر روسیه چه بوده است؟ برای ما از شرکت کومسومل در کارزار «ما مردم خود را رها نمی‌کنیم» (SVOIKH NE BROSAYEM!) بگویید.
نخست، ما باید یک نکته را روشن کنیم. دولت به بهانه همه‌گیری کووید-‌۱۹ همه برنامه‌های عمومی را در کشور ممنوع کرد. بنابراین، زرادخانه فعالیت اعتراضی سازمان کومسومل بسیار محدود است.

در نتیجه،در مارس ۲۰۲۰، کمیتۀ مرکزی کومسومل کارزار «ما مردم خود را رها نمی‌کنیم» را، که برای ارايۀ حمایت به سالمندانی که در شرایط خود-انزوایی قرار داشتند- پیشکسوتان جنگ و کار، نیروهای مسلح و حزب کمونیست- طراحی شده بود، آغاز کرد. این مردم یک کشور بزرگ را ساختند، با موفقیت با شیوع وبا، طاعون و آبله مقابله کردند. حتا اکنون، علی‌رغم کهولت سن، رزمندگان و یاوران واقعی هستند که به جوانان کمک می‌کنند.

همه‌گیری ویروس کرونا به طور چشم‌گیری زندگی نسل مسن‌تر را تغییر داد. به این دلیل که سالمندان بیش‌ترین آسیب‌پذیری را در برابر کووید-۱۹ دارند، به ویژه برای آن‌ها مهم است که رژیم خود-انزوایی را رعایت کنند، از حضور در محل‌های پر ازدحام اجتناب نمایند، و تماس‌های اجتماعی خود را محدود کنند. در این شرایط، آن‌ها به نحو بی‌سابقه‌ای، به حمایت و مراقبت نیاز دارند.

فعالین کومسومل لنینی نشان داده اند که برای کمک آماده اند: خواروبار، روزنامه، داروهای ضروری را تحویل می‌دهند، با سخنان گرم از سالمندان حمایت می‌کنند- این حداقلی است که اعضای کومسومل می‌توانند برای رفقای مسن‌تر خود انجام دهند.

این اقدام در سراسر کشور-از کالینین‌گراد تا ولادی‌وستوک- انجام می‌شود. هر روز، ده‌ها فعال کومسومل فدراسیون روسیه به دیدن سالمندان می‌روند و محصولات ضروری و ضروریات اساسی را تحویل می‌دهند. در اکثر مناطق ستادهایی برای رصد وضعیت و ارايه کمک فوری به جمعیت ایجاد شده اند. اعضای کومسومل در بسیاری از مناطق خطوط تلفنی ویژه‌ای داير نموده اند که کسانی که به کمک-از جمله کمک حقوقی-نیاز دارند می‌توانند با آن تماس بگیرند. آن‌ها نه فقط به سالمندان، بلکه به فقرا، خانواده‌های بزرگ و تک-سرپرست، و هم‌چنین به خانواده‌های کودکان دارای توانایی‌های ویژه کمک می‌کنند. رویاروی با بیکاری فزاینده و افزایش قیمت غذا، این بخش از جمعیت برای بقاء تقلا می‌کند.

همه‌گیری ویروس کرونا نشان داد که دولت سرمایه‌داری روسیه قادر نیست تجهیزات حفاظتی شخصی اساسی جمعیت را تأمین کند. در این مورد، اعضای کومسومل هم‌چنین توزیع رایگان ماسک‌های پزشکی را به جمعیت انجام می‌دهند.

علی‌رغم همه دشواری‌ها، اعضای کومسومل اطمینان دارند که متحداً، ما از ویروس‌ها نیرومندتر هستیم. در شرایطی که مقامات بورژوایی شهروندان را به سرنوشت خود واگذار کرده اند، فقط مساعدت رفیقانه متقابل می‌تواند کمک کند. این کارزار کمیتۀ مرکزی کومسومل ادامه خواهد یافت.


برگرفته از: «پیام خلق‌ها»

منبع: نیوز کلیک
مصاحبه‌گر: محمد شبیر
تارنگاشت عدالت