پرش به محتوا

تروئیکای امید: کوبا، ونزوئلا، نیکاراگوئه

منبع: صدای سوسیالیستی، نشریه حزب کمونیست ایرلند
نویسنده: دکلان مک‌کنا

تارنگاشت عدالت


فرانسیسکو کمپبل، نماینده نیکاراگوئه در سازمان ملل به تازگی در یک مصاحبه در یوتیوب چنین گفت:
«تحریم‌ها برای نابود کردن، بی‌ثبات کردن، تحقیر کردن، و محروم کردن خلق‌ها در کشورهای کوچک‌تر، به ویژه از حق تعیین سرنوشت خویش، طراحی می‌شوند. شما اشخاصی را دارید که می‌خواهند همه نوع تفسیرهای پیچیده در باره تحریم‌ها و هدف از تحریم‌ها را به شما تحویل بدهند، اما اصل مطلب این است که تحریم‌ها برای نابود کردن، کشتن، وارد آوردن درد و رنج طراحی می‌شوند. تحریم‌ها غیراخلاقی و شکلی از تجاوز هستند که برخلاف حقوق بین‌الملل، برخلاف منشور سازمان ملل، و برخلاف اصول هم‌زیستی مسالمت‌آمیزی می‌باشند که باید بین کشورها وحود داشته باشد.»وی در ارتباط با تحریم کشورها در جریان همه‌گیری کووید-۱۹ گفت: «

بخش‌هایی که هم‌چنان سعی می‌کنند به کشورها آسیب برسانند و آن‌ها را از حق حاکمیت و حق تعیین سرنوشت خویش محروم کنند باید واقعاً این سیاست‌ها را کنار بنهند و بگذارند هر کشور به شیوه‌ای سازنده و نه مخرب با این همه‌گیری برخورد نماید.»پیش‌نویس قطع‌نامه  شورای امنیت سازمان ملل پیرامون ونزوئلا
فدراسیون روسیه پیش‌نویس یک قطع‌نامه را در باره وضعیت در ونزوئلا به شورای امنیت سازمان ملل ارايه نمود:
«اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد آخرین تحولات در داخل و در اطراف جمهوری بوليواری ونزوئلا را بررسی کردند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل استفاده از تهدید به کار گرفتن زور را، همان‌طور که در منشور سازمان ملل آمده رد نمودند، و مجدداً بر قطع‌نامه‌های مربوطه درباره محکومیت تروریسم در همه شکل‌ها و تجلیات آن و استفاده از مزدوران تأکید نمودند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل خواستند که وضعیت کنونی در جمهوری بولیواری ونزوئلا، بدون مداخله، از طريق ابزار مسالمت‌آمیز و سیاسی، بر طیق فصل ششم منشور سازمان ملل، در چهارچوب قانون اساسی ملی با احترام کامل به حاکمیت و تمامیت ارضی ونزوئلا حل شود.»

ایالات متحده این قطع‌نامه را وتو کرد. این نشان می‌هد این دوره چقدر خطرناک است.همبستگی پزشکی کوبا
دکتر خوزه انجل پرتال میراندا، سرپرست همبستگی پزشکی کوبا اعلام کرد که «بدون این‌که هرگز در مسؤولیت حفاظت از مردم ما غفلت شده باشد، ما امر همبستگی انقلاب کوبا را رها نکرده ایم.

امروز، علاوه بر حضور ۲۸ هزار متخصص بهداشتی کوبا در ۵۹ کشور، بیش از ۲۳۰۰ همکار، متشکل در ۲۳ بریگاد پزشکی از گروه هنری ریوز در نبرد علیه این بیماری در ۲۴ کشور درگیر هستند.

«نه محاصره نسل‌کُشانه تحمیل شده از سوی دولت ایالات متحده بر کوبا، که به نحو خشنی تشدید شده است، نه تلاش‌های دولت آن کشور برای بی‌اعتبار کردن و سنگ‌اندازی در برابر همکاری پزشکی بین‌المللی کوبا، قادر نبوده است مانع این همبستگی شود. هیچ کشوری نمی‌تواند به تنهایی با این همه‌گیری مقابله نماید: یک پاسخ جهانی، بر اساس اتحاد، همبستگی و همکاری چندجانبه دوباره لازم است.

کوبا مجدداً آمادگی خود را برای همکاری و در میان نهادن تجربیات فرو‌تنانه خود با سازمان جهانی بهداشت و دولت‌های عضو آن، اعلام می کند.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: