گوناگون, سرتیتر

آمریکا خواهان تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی ایران است


آمریکا خواهان تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی ایران است

از خبرها چنین بر می آید که آمریکا قصد دارد تحریم تسلیحاتی  ایران را بطور نا محدود  از طریق سازمان ملل تمدید کند  خبرگزاری بلومبرگ به نقل از دیپلمات‌ها می‌ گوید آمریکا پیش‌ نویس قطعنامه‌ ای را در ا ختیار اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد گذاشته که براساس آن تحریم تسلیحاتی ایران به طور نا محدود تمدید خواهد شد. اجرای این طرح بدون شک بدون رضایت و  مشورت کشورهای عضو اتحادیه ناتوو عضو سازمان ملل امکان پذیر نیست  البته به این راحتی ها هم نیست که هر پیشنهادی  که آمریکا ارایه میدهد حتما تصویب خواهد شد  اولا آمریکا از توافق هسته ای ایران با قدرتهای جهانی و ایران  بیرون آمده و مدتهاست که راه و روش خود را بر مبنای محاصره اقتصادی ایران بر نامه ریزی کرده است.

 و به همراه آن  اروپا را می ترساند و هم ایران را در کشورهای همسایه لولو خوره جا میزند برای این مانور بخش بزرگ اتحادیه اروپا را سنتی پشت سر خود دارد ولی با توجه به عقب کشیدن از توافق  هسته ای بسختی میتواند فرانسه و آلمان را مجاب  کند .

 آلمان دعوت آمریکا برای شرکت در گروه هفت را رد کرده که موجب عصبانیت شدید جناب ترامپ و تیم  راست جنگ طلب او شده  ترامپ به آلمان اولتیماتوم داده  یا با چین و یا با آمریکا  این کشور علیرغم قرار داد  داد و ستد پنج هزار میلیارد دلاری باچین برای خرید مواد غذایی که معلوم نیست به اجرا در خواهد آمد  یانه    قرار داد  بسته است و چین باید در عرض سه سال این مقدار مواد غذایی را خرید کند البته با بهم خوردن مناسبات یک طرفه تجاری  آمریکا با چین از طرف آمریکا هنور مشخص نیست که اجرایی خواهد شد و یا نه  

این متن پیشنادی در مورد  تحریم دایمی ایران  در اختیار متحدان آمریکا قرار داده شده است و اکنون در اختیار همه اعضای شورای امنیت  قرار گرفته است

تحریم تسلیحاتی ایران که ۱۳ سال پیش وضع شد، طبق آنچه در برجام توافق هسته‌ ای ایران با قدرت‌های جهانی که  ذکر شد، اکتبر (مهر) امسال تمام می ‌شود.

طبق متنی که به دست خبرگزاری بلومبرگ رسیده آمریکا در این پیش‌ نویس از تمامی کشورها خواسته از عرضه مستقیم یا غیرمستقیم فروش یا انتقال اسلحه به داخل و از جمهوری اسلامی جلوگیری کنند مگر آن که یک کمیته شورای امنیت سازمان ملل متحد حداقل از ۳۰ روز قبل آن را به طور موردی تائید کند.

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت پیش بینی کرده که تحریم تسلیحاتی ایران باید حداکثر پنج سال پس از پذیرش توافق برجام به پایان برسد. آمریکا با لغو چنین تحریمی مخالف است آلمان، فرانسه و بریتانیا اخیرا گفتند نگران رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران هستند اما معلوم نیست این کشورها در جلسه رای ‌گیری شورا چه موضعی را در پیش خواهند گرفت.

از آنجا که روابط کشورهای اروپایی با چین و روسیه بحالت عادی باز گشته امکان تصویب قطعنامه بسیار ضعیف است آمریکا قبلا به آلمان  هشدار داده که باید یک میلیارد دلار خسارات عدم پرداخت سهمیه نظامی خود را به این کشور پرداخت کند آلمان هم عضو اتحادیه اروپا وهم عضو پیمان نظامی ناتو هست و باید چهار چوب قوانین ناتو را بپذیرد.

 اینکه المان  درخواست ترامپ برای این هزینه هنگفت را بپذیرد معلوم نیست ولی آنجه مسلم است آمریکا  دارد شتابان یک تازی میکند و همه متحد ین خود را رم میدهد . ضمن آنکه آمریکا اروپا را از همکاری با روسیه و چین منع کرده بود که از این کشور بجای روسیه  نفت خام بخرند که البته موفق عمل نکرد و بین آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا و آمریکا حسابی  در این مورد تضاد ها رشد کرده است . درخواست علنی آمریکا از اتحادیه اروپا بویژه از آ لمان برای تصمیم گیری بین آمریکا و چین وضعیت را کاملا روشن کرده که اروپا خواهان همکاری همه جانبه با چین است قبلا انگلستان در زمان ترزا می نخست وزیر انگلستان مجبور شده بود از اتحادیه اروپا خارج شود که هزینه سر وسامان دادن  آن برای انگلستان بسیار سنگین بود . قصد آمریکا اتحاد مجدد کشورهای پنج چشم بود که این سیاست استرالیا، کانادا و انگلستان را به فلج اقتصادی کشانده است  و آمریکا مانده است با این چند کشورمتحد و باقی مانده .

 بهر حال نظر قطعی آمریکا بر این است که این کشور اجازه پایان تحریمهای تسلیحاتی ایران را نخواهد داد و برای محکم کاری پیش نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به سه عضو شورای امنیت داده است که شامل  روسیه ، چین و فرانسه است    

چین و روسیه دو عضو دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته‌ اند از قطع نامه پیشنهادی آمریکا و تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران حمایت نمی‌ کنند. اخیرا حسن روحانی رئیس ‌جمهوری ایران از چین و روسیه در خواست کرد تا درمقابل  آمریکا ایستادگی کنند آمریکا  ادعا میکند از همه ابزارهای خود برای تمدید این تحریم‌ها استفاده خواهد کردآنهم در شرایطی که از برجام خارج شده است .

این کشور گفته است می ‌خواهد با استفاده از سازوکار حق اختلاف در برجام پرونده را به شورای امنیت ارجاع دهد و باعث بازگشت همه تحریم‌ های شورای امنیت شود.

روسیه چین و اتحادیه اروپا پیشتر گفته بودند آمریکا به دلیل خروج از برجام امکان استفاده از ابزارهای آن مانند سازوکار حل اختلاف را ندارد.

استدلال آمریکا  این است که می‌ تواند از چنین ابزارهایی استفاده کند چون این کشور یکی از مشارکت کنند گان در توافق با ایران و تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ است از فردا چهارشنبه ۲۴ ژوئیه مذاکرات در شورای امنیت در مورد این متن آغاز میشود و دیپلمات‌ها انتظار دارند این نشست‌ها با تنش همراه باشد که حتما اینطوری خواهد بود ولی هدف آمریکا ایجاد بلبشو در روابط بین المللی است و رشد تضاد بین جوامع مختلف تا برای در هم ریختگی اقتصادی سیاسی کشور فرجی حاصل شود که البته بسیار بعید است چون این کشور بشدت منفرد شده و چاره ای جز درون گرایی ندارد که مفهوم آن عقب کشیدن تدریجی در بیشترامور در روابط بین المللی است مهدی ضمیری   (24.06.2020)

۱ دیدگاه

 1. گاهنامه هنر و مبارزه says

  موضوع امنیت ملی ایران بطور کلی از دیدگاه من خیلی پیچیده است و با مباحثی ادغام می شود که در اینجا مجبورم از این موضوع صرفنظر کنم، ولی موضوع تحریم تسلیحاتی ایران را می توانیم بطور خلاصه به این شکل مطرح کنیم، که ایران و بطور کلی کشورهای جهان سومی تحریم تسلیحاتی هستند، ما می توانیم عربستان سعودی را در نظر بگیریم که مهمترین خریدار اسلحه در جهان است ولی عملاً این سلاح ها به نیاز واقعی عربستان کمکی نمی کند. سلاح های خریداری شده از سوی کشورهای جهان سومی همه از نوع تجارتی از دور خارج شده است بی آنکه به استانداردهای اصلی وفادار باشد. خاصه وقتی شما هدف بزرگترین قدرت نظامی جهان مانند ارتش ایالات متحده + متحدانش هستید، سلاح های بازار اسلحه و آنچه در نمایشگاه های بین المللی در معرض فروش قرار می گیرد نمی تواند به شما کمکی بکند. و ایرانی ها این موضوع را به خوبی می دانند… از خیلی سالها پیش.
  از سوی دیگر ایران خریدار اسلحه نیست، اگر اشتباه نکنم، و به درستی به یاد بیاورم، احتمالاً پوتین گفته بود که « ایرانی ها مشتریان خوبی برای خرید اسلحه نیستند، خیلی چانه می زنند و دست آخر هم منتظر فصل حراج می شوند».
  ایرانی ها اگر یک درس خوب آموخته باشند، این است که حتا وقتی اسلحه می خرند خودشان باید آن را بسازند و یا بر اساس نیازهای خودشان آن را باز سازی کنند و به قطعات یدکی نیز نیاز نداشته باشند، و چنین رویکردی برای بازار اسلحه چندان مناسبتی ندارد، احتمالاً به استثناء چین. هیچکس به ایرانی سلاحی را نخواهد فروخت که بتواند مانع احتمالی جدی برای سیطرۀ سرمایه داری جهانی یا امپراتوری آمریکا باشد در صورتی که بخواهند در اشکال نظامی علیه ایران مداخله کنند، هر چند که جنگ نرکیبی با مشارکت اپوزیسیون های پنتاگونی مزدور و خائن پیوسته دست کم از دوران جنبش سبز با خیل اوباش سیاسی و لشگر «سلبریتی» های مکش مرگ ما ادامه دارد. با نتایج و خسارات جانی جبران ناپذیر.
  اروپائی ها و روسیه نیز با وجود تمام تضادهائی که شما می توانید در رابطۀ آنان با آمریکا متصور شوید، دست آخر با ایالات متحدۀ آمریکا همراه خواهند شد. منافع الیگارشی اروپا و با الیکارشی آمریکائی و حتا با الیگارشی خود ایران یکی ست.
  همه با کمال میل و یا بقول خود شما « به سختی » و یا از روی بی میلی به خواست آمریکا عمل خواهند کرد. ولی پرسش جالبی که می توانیم مطرح کنیم این است که چرا اروپائی ها و آمریکائی ها این همه روی منع اسلحه برای ایران تأکید می کنند؟ چرا می خواهند ایران بی دفاع باشد ؟ در برجام نیز بخش بسیار ناچیزی به موضوع هسته ای مربوط بود. فرضیه تقریباً چنین می تواند باشد که بخشی از تحریم اصلی قدرت نظامی ایران به بخشی از حاکمیت اسلام در ایران و الیگارشی وابستۀ ایران (وابسته دست کم از دیدگاه فنی) باز می گردد. بی فایده نیست تا یادآوری کنیم که بسیاری از مسائل و مشکلات وبه همین گونه راه حل ها ساختاری هستند. امروز « بخش خصوصی» در هر کجای دنیا یعنی سیطرۀ امپراتوری آمریکا و خشونت طبقاتی. شکاف طبقاتی و در پی آن خشونت طبقاتی خصوصاً وقتی که از سوی دستگاه دین اسلام به مقام قهرمان ملی ارتقا می یابد در متن جنک ترکیبی چیزی نیست بجز همکاری با طرح تجاوز تروریسم بین المللی به رهبری اتحادیۀ اروپا و آمریکا علیه ایران و علیه بسیاری دیگر از ملتهای جهان.

  لایک

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.