پرش به محتوا

رویکرد مردم‌محور چین چگونه عمل می‌کند؟


رویکرد مردم‌محور چین چگونه عمل می‌کند؟


بر اساس گزارش كاری دولت كه در سومین جلسه سیزدهمین كنگره ملی خلق در ماه مه به تصويب رسيد، چین متعهد شده است به رغم چالش‌های مطرح شده در مورد همه‌گیری کوويد-۱۹، امسال فقر را ریشه‌كن كرده و تکمیل ساختمان جامعه‌ای با رفاه نسبی را به انجام رساند.

برای تحقق چنين وظيفه‌ای بايد ۵٫۵۱ میلیون نفر در ۵۲ ايالت در مدت زمان نزديک به شش ماه از فقر رهايی يابند.

تلاش‌های چین امکانات برای يک زندگی بهتر را برای مردم فقیر مهيا کرده است. از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹، بیش از ۹۳ میلیون نفر از مردم روستایی چین توانستند خود را از فقر نجات دهند. به مدت ۷ سال متوالی، سالانه بیش از ۱۰ میلیون نفر در کشور فقر را پشت سر گذاشته اند.

رييس‌جمهور شی جین‌پینگ در يک سخنرانی که به مناسبت سفر بازرسی از منطقه خودمختار نینگشیا هوی (Ningxia Hui) از ۸ تا ۱۰ ژوئن ايراد کرد، گفت

که این موفقیت از سنت‌های ارزندۀ ملت چین بوده و این قدرت بزرگ سیستم سوسیالیستی با ويژگی‌های چینی را نشان می‌دهد، که اين امکان را برای مردم همه گروه‌های قومی برای زندگی در جامعه‌ای نسبتاً مرفه فراهم کرده است.

قرار دادن مردم در مرکز توجه و کاهش فقر
يک رويکرد مردم‌محور اساس فلسفه سیاسی شی جین‌پینگ را تشکيل می‌دهد. این بخشی از برنامه‌های کشور است

– در کنار مبارزه با فساد، کاهش فقر و بهبود استانداردهای زندگی مردم. به این‌ها تلاش‌هایی برای جلوگیری از و مبارزه با کوويد-۱۹ اضافه شده است.

از زمانی‌که شی جین‌پینگ در سال ۲۰۱۲ دبیرکل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین (CPC) شد، بارها تأکيد کرده است: «که آرزوی مردم برای زندگی بهتر هدفی است که ما می‌خواهیم تحقق دهيم.»

شی جین‌پینگ در جریان سفر به نینگشیا در ماه ژوئن، هنگام بحث و گفت‌وگو در مورد مسأله مبارزه با فقر گفت: «در ساختمان جامعه‌ای نسبتاً مرفه در همه ابعاد، ديگر نباید حتا یک گروه کوچک قومی هم رها شود.»

وی به مقامات محلی و اعضای حزب توصيه کرد كه از فلسفه توسعه مردم‌محور حمایت كنند و با اولویت دادن به منافع كشاورزان، پروژه‌های نوین كشاورزی و گردشگری فرهنگی را برای بهبود درآمدهای خود توسعه دهند.

اولویت برای مردم و زندگی در بیماری همه‌گير کوويد-۱۹
فلسفه انسان‌محور در تلاش‌های چینی‌ها در جهت جلوگیری و مبارزه با کوويد-۱۹ بنيادین بود. پس از آغاز شیوع کوويد-۱۹، کمیته مرکزی حزب کمونيست چين به رهبری شی جین‌پینگ به سرعت واکنش نشان داد و قول داد به هر قیمتی از جان و سلامتی شهروندان محافظت کند.

دولت مرکزی متخصصان پزشکی، تجهیزات پیشرفته و منابع بسیار ضروری را از سراسر کشور برای استان هوبئی (Hubei)، نخستين استانی که شيوع در آن آغاز شد، بسیج کرد.

«مردم در درجۀ نخست، به چه مفهومی است؟» اين سؤالی بود، که شی جین‌پینگ هنگام سخنرانی در مقابل نمایندگان مغولستان داخلی در اولین روز از نشست سالانه کنگره ملی خلق (NPC) در تاریخ ۲۲ مه، مطرح کرد.

شی گفت: «۱۰ نفر از متخصصان پزشکی ده‌ها روز با دقت از بيمار مراقبت کرده اند و سرانجام جان بيمار را نجات می‌دهند. تعداد زیادی از افراد برای نجات یک بیمار واحد مجبور شده اند با هم کار کنند. این به معنای انجام آن‌ چيزی است، که (برای نجات جان) لازم است.» وی به پرونده یک بیمار ۸۷ ساله مبتلا به کوويد-۱۹ اشاره کرد که از طرف دکتر «لو جی»، يک از نمایندگان سیزدهمین کنگره ملی خلق NPC از استان هوبئی، معرفی شد.

شی جین‌پینگ گفت: «ما متعهد هستیم به هر قیمتی جان مردم را نجات دهیم، صرف‌نظر از این‌که بیماران چقدر پیر هستند و بیماری آن‌ها چقدر شدید است. ما هرگز تسلیم نمی‌شویم.»

در طول بیماری همه‌گیری کوويد-۱۹، پزشکان در سراسر جهان دریافتند که سالمندان به سخت‌ترین درمان و به پیشرفته‌ترین منابع پزشکی نياز دارند. بدون در نظر گرفتن سن و ثروت، چین با تمام بیماران به طور برابر رفتار کرد.

در گزارش کاری امسال دولت آمده است که اقتصاد چین در سه ماهه اول سال رشد منفی را تجربه می‌کند. اين اما «هزينه‌ای ارزشمند» برای مبارزه با کوويد-۱۹ و نجات جان‌ها بود. 


منبع: ردگلوب

تارنگاشت عدالت

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: