کوبا, سرمقاله, سرتیتر

جزيیات برنامۀ دولت کوبا برای بازگشایی تدریجی کشور


منبع: گرانما
تارنگاشت عدالت


میگوئل دیاز-کانال برمودز، ریاست جمهوری، و مانوئل ماررو، نخست‌وزیر برای توضیح جزيیات مرحله‌ای که کشور وارد آن می‌شود، در یک میزگرد شرکت کردند.

سه ماه پس از این‌که نخستین موارد کووید-۱۹ در کوبا گزارش شد، و تقریباً در آستانه آغاز مرحله بهبود، میگوئل دیاز-کانال برمودز، ریاست جمهوری، و مانوئل ماررو نخست‌وزیر، تأکید نمودند که ما باید «هم‌چنان مسؤولانه و با این اطمینان که می‌توانیم همه‌گیری را کنترل کنیم و جلوی اشاعه آن‌را بگیریم به کار ادامه دهیم.»

رییس‌جمهور در برنامه میزگرد روز پنج‌شنبه تحت عنوان «برنامه اقدامات برای نخستین مرحله بهبود پسا-کووید-۱۹» که از سه فار تشکیل می‌شود، یادآور شد که با نتایج بهتری که ما داریم، وضعیت عادی سریع‌تر به دست خواهد آمد.

وی گفت، به مثابۀ یک پیش‌بینی ممکن، فاز نخست در اواسط هفته آینده یا در آغاز هفته پس از آن شروع خواهد شد.

وی افزود، اما پیروزی فقط زمانی مستحکم و دايمی است که ما درک کنیم گام‌های بعدی همان انضباط، تمرکز و تلاش را می‌طلبند، و این‌که بازگشت به وضعیت عادی جدید تدریجی و کنترل شده خواهد بود.

رییس‌جمهور در سخنان خود به این اشاره کرد که آمار کنونی شاخص‌های دلگرم‌کننده‌ای دارند. بدون در نظر گرفتن برخی رویدادهای منفی که اخیراً رخ داد، کشور موارد مثبت روزانه، و تعداد بیمارانی را که در بیمارستان هستند کاهش داده است. وی افزود که طی چند روز متوالی شاخص چند مرگ و کاهش بیماران در شرایط جدی ویژه، نتایج کاربست پروتکل‌های درمانی، و سهم علوم و بیوتکنولوژی کوبا را نشان می‌دهند.

رییس‌جمهور از همه کسانی که با جان و دل ايثار کردند، و از همه کسانی که با رعایت اقدامات انضباطی که وضعیت تحمیل نموده بود همکاری کرده اند، تشکر کرد

دیاز-کانل هم‌چنین اشاره کرد که یک استراتژی اقتصادی و احتماعی دو مرحله‌ای برای رویارویی با بحران حادی که همه‌گیری در سراسر جهان به وجود آورده تدوین شده است.

مرحله نخست برای بازگشت تدریجی وضعیت عادی در همه فعالیت‌های تولیدی، اقتصادی و احتماعی در کشور است. مرحله دوم در ارتباط با تقویت اقتصادی برای رویارویی با بحران جهانی طولانی است.
 
به مثابۀ نیروی جلوگیری از مبدل شدن کووید-۱۹ به یک بیماری همه‌‌گیر در کشور، وی نظام بهداشتی برآمده از انقلاب را برجسته نمود، که توانسته است ۱۴ بیماری واگیردار را ریشه‌کن سازد و ۹ بیماری مسری دیگر را تسکین دهد. وی گفت: «ما در جایگاه کنترل بیماری قرار داریم.»

وی در ارتباط با اقدامات پیش رو گفت آن‌ها به شیوه‌ای تدریجی و نامتقارن اجرا خواهند شد، زیرا همه مناطق کشور در یک وضعیت قرار ندارند. براساس الگوهای ریاضی و اپیدمیولوژیک، کانون و دنباله همه‌گیری در هاوانا است؛ بنابراین، پایتخت برای رسیدن به فاز‌های گوناگون به زمان طولانی‌تری از شهرها و استان‌ها نیاز دارد.

وی به بهره بردن از نتایج بیش از ۵۰۰ اقدام انجام شده که در موارد بسیاری باید ادامه یابند اشاره نمود، مانند:
 
● ادامه به نجات به مثابۀ یک قول.
● از سرگیری اقدامات محدود کننده در صورت رشد دوباره یا حادثه.
● از سرگیری همه فعالیت‌های تولیدی و خدماتی، اما با محدودیت‌ها.
● استفاده از ماسک متوقف نخواهد شد، ماسک به مثابه یک عنصر حفاظتی، به ویژه در فضاهای عمومی، و هم‌چنین به مثابه ماسک پزشکی باید حفظ شود.
● ادامه به شستن مکرر دست و دیگر توصیه‌های نظافتی و ضدعفونی کننده
● ادامه به تحقیقات فعال. 
● احتراز از فعالیت‌ها در فضای باز با تمرکز زیاد جمعیت، و ازدحام، به ویژه در فضای بسته.
● رعایت مقررات مرتبط با ترابری و جابه‌جایی مردم.
● توجه شخصی و ترجیحی به آسیب‌پذیرترین خانواده‌ها.
● رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی، به مثابه یک هنجار.
● ادامه به حفاظت از پرسنل بهداشتی.
● افزایش و بهبود خدمات خانگی و تجارت الکترونیکی.
● گشایس گردشگری ملی، با یک‌سری محدودیت‌ها، و پس از آن گردشگری بین‌المللی همراه با کنترل بیماران احتمالی.
● بهره‌گیری از فرصت‌های صادراتی جدید در عرصه خدمات داروسازی و پزشکی.
● بهبود تهیه و توزیع کالاهای اساسی برای جمعیت.
● ارتقای مشارکت در علوم و ادامه دادن به توسعه پژوهش، به ویژه در زمینه پنج واکسنی که کوبا روی آن‌ها کار می‌کند.
● ادامه نبرد علیه فساد و فعالیت‌های غیرقانونی.

صدر حکومت هم‌چنین توصیه نمود نتایج فازها، از جمله تجربیات در برنامه‌های کاهش خطر و آسیب‌پذیری برای مقابله با واگیری‌ها ارزیابی و مشخص شوند، و در شرایط مقتضی در [برنامه تلویزیونی] «رزمایش شهاب» (Ejercicio Meteoro) در سطح کشور مطرح شوند.

بالاترین وضعیت عادی ممکن

پس از ماه‌ها تعطیلی و کنترل‌های بهداشتی سخت، کوبا می‌تواند در مسیر بزرگ‌ترین وضعیت عادی ممکن گام نهد. به گفته مانوئل ماررو، نخست‌وزیر، برای این حرکت محتاطانه و ندریجی، یک‌سری اقدامات که به سه فاز تقسیم می‌شوند، برای جلوگیری از ظهور دوباره بیماری در کشور، پیش گرفته خواهند شد.

برای این، در فاز نخست، فاصله‌گذاری فیزیکی و استفاده از ماسک الزامی خواهد بود. از فاز دوم، این اقدامات حفاظتی در فعالیت‌های عمومی، مکان‌های بسته، و جایی که تمرکز بالای مردم وجود دارد، الزامی خواهند بود.

از این به بعد، هر کس که با علايم تنفسی به محل کار خود برود اجازه ورود نخواهد داشت و به او توصیه خواهد شد برای معاینه به وسیله یک متخصص به یک مؤسسه بهداشتی برود. این افدام طی سه فاز بهبود اعمال خواهد شد.

خدمات بیمارستانی متوقف شده
● از فاز نخست، خدمات بیمارستانی که طی این سه ماه متوقف شدند، مانند مشاوره‌های مشخص و جراحی‌های غیرفوری، به تدریج از سر گرفته خواهند شد. این خدمات در فاز نخست به ۵۰ درصد، در فاز دوم به ۷۵ درصد، و نهایتاً به ۱۰۰ درصد وضعیت عادی بازخواهند گشت.
● خدمات داندان‌پزشکی نیز از فاز نخست، با تضمین اقدامات بیو-ایمنی لازم برای حفاظت از متخصصان و بیماران، از سر گرفته خواهند شد.

بازگشایی گردشگری
● در فاز نخست فقط گردشگری محلی مجاز خواهد بود.
● گردشگری بین‌المللی در فاز دوم آغاز خواهد شد، و به سواحل شمال و جنوب کشور محدود خواهد بود. با توجه به تقاضا، سواحل سانتا ماریا، کوکو، گیلرمو، کروز و لارگو دِل سور باز خواهند شد. این شامل  گشت و گذار در شهرها نمی‌شود. این کالا در فاز نخست به گردشگری ملی فروخته نخواهد شد.
● همه گرداشگران بین‌المللی در بدو ورود مورد آزمایش واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (PCR) و سنجش دمای بدن قرار خواهند گرفت.
● نظارت بالینی اپیدمیولوژیک در هتل و محل اقامت آن‌‌ها حفظ خواهد شد. در صورتی‌که آزمایش یک گردشگر مثبت باشد، او در بمارستان بستری خواهد شد.
● کارگران بخش گردشگری به محض پیوستن به هتلی که در آن کار می‌کنند مورد یک آزمایش سریع قرار خواهند گرفت.
● کارگرانی که از نخستین گردشگران بین‌المللی پذیرایی می‌کنند به طور مستمر به مدن هفت روز در هتل کار خواهند کرد. پس از هفت روز کار، آن‌ها باید هفت روز را در انزوا در خانه‌های خود بگذرانند و تحت مراقبت بهداشتی اولیه قرار خواهد گرفت.

نخست‌وزیر مانوئل مارِرو کروز مجدداً بر ضرورت ادامه هشیاری، و مراقبت از خود و بیمار تأکید نمود


استقرار مجدد و تدریجی ترابری
● در فاز نخست، محدودیت ها بر ورود و خروج از کشور خفظ خواهند شد؛ فقط  ورود پروازهای انسان‌دوستانه، باری و مشارکتی مجاز خواهد بود.
● ورود افراد ساکن در کوبا که در خارج معطل ماندند، با رعایت پروتکل‌های قرنطینه ۱۴- روزه، ادامه خواهد یافت.
● در فازهای دوم و سوم، نخستین پروازهای دربست در فرودگاه‌های کایو کوکو پذیرفته خواهند شد (مسافران کایو گیلرمو و کایو کروز و کایو لارگو دل سور نیز در آنجا پذیرفته خواهند شد.)
● ترابری عمومی شهری، بین-شهری و روستایی، هم دولتی و هم خصوصی، با محدودیت‌هایی در فاز نخست برقرار خواهد شد.
● در فاز نخست، ترابری بین-استانی نیز برقرار خواهد شد، اما فقط به گروهی از مطالبات وابسته به منافع کارگری در بخش‌هایی مانند نیروهای مسلح انقلابی و وزارتخانه‌های کشور، ساختمان و گردشگری پوشش خواهد داد.
● در فاز دوم، مسیرهای منظم بین-استانی، با اتوبوس، قطار، هواپیما و قایق دو بدنه، از سرگرفته خواهند شد.

حفاظت از کارگران
● نخست‌وزیر اطلاع داد که پرداخت‌ها به بخش کسب‌وکار طی سه فاز ادامه خواهد یافت، و در ارتباط با قطع‌نامه ۱۱۴ وی افزود که مدام که کاهش سود ادامه دارد، حفظ خواهد شد.
● حق کارگرانی که در زمان همه‌گیری در خارج از کشور بودند، برای بازگشت به کارشان تمدید و تضمین می‌شود.
● خدمات ضروری برای شهرها، مانند غذاخوری‌ها، کافه‌ها، خانه‌های اجاره‌ای، از فاز نخست باز خواهد شد.
● از فاز نخست، از سرگیری فعالیت‌های خود-اشتغالی تشویق خواهد شد، و در فاز دوم مقررات جدیدی برای این شکل از مدیریت غیردولتی صادر خواهد شد.
● کارگرانی که به دلايل مرتبط با تسهیلات بهداشتی یا مشکلات بهداشتی نتوانند به محل کار خود بازگردند، ۱۰۰ درصد حقوق خود را دریافت خواهند کرد.
● کار از طریق اینترنت و دورکاری تشویق خواهد شد.
● تمدید مرخصی بدون حقوق مادران ادامه خواهد یافت.
● در مورد مادر، پدر یا سرپرستی که مسؤول مراقبت از کودک است، حقوق تضمین شده برای ماندن در خانه، پس از آغاز فعالیت‌های مدرسه قطع خواهد شد.
● از فاز دوم، مهلتی که برای یک دوره شش ماهه جهت تأیید سن بازنشستگی به طور موقت تصویب شده بود، لغو می‌شود.

دیگر خدمات عمومی
● انجمن‌های معلولان می‌توانند فعالیت‌های خود را از فاز نخست آغاز کنند.
● تعویق پرداخت مالیات تمدید می‌شود، و در پایان فاز دوم با توجه به بهبود سطوح فعالیت، پایان خواهد یافت.
● در فاز سوم، جمع‌آوری جریمه‌ها آغاز خواهد شد.
● برنامه، اقدامات تدریجی را در خدمات به خاک‌سپاری مردگان، از جمله انتقال مردگان به خارج از مناطق مبدأ، تصویب نمود. در صورتی که مرگ به کووید-۱۹ مرتبط باشد، مقررات وضع شده ادامه خواهند یافت.
● در فاز دوم، بهبود برق، گاز و تلفن آغاز خواهد شد.
● از فاز نخست، خدماتی مانند ثبت ازدواج، و هم‌چینن دفاتر اشتراکی حقوقی و دادرسی کیفری براساس فوریت، ماهیت و تأثیر اجتماعی آن‌ها باز خواهند شد.
● مؤسسات مذهبی ممکن است با تلاش برای جلوگیری از تمرکز گسترده، خدمات مذهبی و دفاتر خود را به تدریج باز کنند.
● «پست کوبا» در فاز نخست خدمات خود را به تدریج آغاز خواهد کرد. این در فاز سوم  شامل بسته‌های بین‌المللی خواهد شد.از سرگیری فعالیت‌های تجاری خارجی و داخلی
● مجوز فعالیت شعب خارجی به طور خودکار تمدید خواهد شد.
● از فاز نخست بازارهای صنعتی باز خواهند شد، و فروش کفش و دیگر پوشاک در شبکه تجاری، و خدمات پس از فروش و تضمینی از سر گرفته خواهند شد.
● تحویل به خانه ادامه خواهد یافت و فروش تدریجی محصولات به کارگران خود-اشتغال با هدف تقویت فعالیت‌های تجاری آغاز خواهد شد.
● شبکه استانی و محلی مهمانسراها، هم‌چنین خدمات حلقه‌های اجتماعی، پارک‌های بازی، باغ‌وحش‌ها، آبزی‌گاه‌ها (آکواريوم)، باغ‌های گیاه‌شناسی و غیره، اما با ۵۰ درصد ظرفیت در فاز نخست، باز خواهند شد.
 
آموزش، ورزش و فرهنگ
● سال تحصیلی جاری برای اتمام آن در سپتامبر بازگشایی خواهد شد، و سال تحصیلی آینده در نوامبر آغاز خواهد شد.
● در آموزش عالی، کلاس‌ها و آزمون‌های ورودی طی دو فاز نخست به تعویق افتاده اند.
● در عرصه ورزش، تعلیق مسابقات بین‌المللی ادامه خواهد یافت.
● ورزشگاه‌‌ها از فاز نخست با کاهش تعداد افراد باز خواهند شد.
● با شروع فاز دوم، ۶۰ بازی ملی بیسبال آغاز خواهد شد. 
● در بخش فرهنگ، موزه‌ها باز خواهند شد و فعالیت انتفاعی هنرمندان آغاز خواهد شد.
● از فاز دوم پرداخت اضافی تصویب شده برای هنرمندان حذف خواهد شد.
● در فاز دوم بازگشایی، مراکز فرهنگی، تئاتر‌ها و سینماها فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.

اقدامات تابستانی
● دسترسی به استخرهای عمومی، اما با یک پروتکل ضدعفونی کردن تأسیسات، مجاز خواهد بود.
● سواحل، با حمایت نیروهای وزارت کشور برای احتراز از ازدحام، باز خواهند شد.

برنامه اقتصادی ۲۰۲۱ در دست تهیه است
الهاندرو گیل فرناندز، معاون نخست‌‌وزیر و وزیر اقتصاد و برنامه‌ریزی، به تأثیر قدرتمند ویروس کرونای جدید بر اقتصاد جهان اشاره نمود. وی گفت گرچه ارزیابی همه آسیب‌ها هنوز ممکن نیست، اما تضادها در کشورهای پیشرفته و افزایش فقر در آمریکای لاتین و دیگر مناطق آشکار است. وی گفت: «البته، کوبا نیز در معرض این عوامل قرار دارد.»
 

اجرای هر یک از این فاز‌ها هدف حرکت کشور به سوی وضعیت عادی جدید را دنبال می‌کند، وزیر اقتصاد توضیح داد که یک استراتژی متشکل از چندین عنصر طراحی شده است.

در وهله نخست، تنظیم «برنامه اقتصادی» برای سال جاری با این فرض که برنامه با شرایط جدید منطیق نشود، بلکه خود را به آن تحمیل نماید. برای این، حفظ صادرات در بخش‌های از کارنیفتاده یک نکته کلیدی است.
 
وی تأکید نمود که برنامه اقتصادی ۲۰۲۱ هم‌اکنون آماده است. استراتژی طراحی شده برای رویارویی با یک بحران طولانی به طراحی مجدد موضوعات بسیاری منجر خواهد شد. وی از جمله به تقویت پس‌اندازها، ایجاد درآمد ارزی بیش‌تر، استفاده کارآمدتر از منابع کشور، دفاع از صادرات و تولید ملی اشاره نمود. وی تأیید کرد که تولید غذا یک اولویت اصلی است.
 
«رویارو با شرایط جدید، ما به یک استراتژی خلاق، متهورِ قادر به یافتن راه‌ها برای یک دگرگونی ژرف اقتصادی نیاز داریم که به ما امکان بدهد با موفقیت خود را تحمیل نماییم. ایده فقط این نیست که مقاومت کنیم، بلکه ادامه دادن به توسعه خودمان است.»
 
محاصره اقتصادی، دشمن دیگر
در پایان، رییس‌جمهور کوبا گفت که ویروس کرونای جدید برای کشور یک چالش بود، زیرا در بحبوحه بلای اپیدمیولوژیک، ایالات متحده محاصره اقتصادی، تجاری و مالی را تنگ‌تر کرد.

وی گفت: «اما آن موفق به شکستن ما نشد، نتوانست ما را خفه کند و دشمنان باید بیاموزند زمانی‌که ما قاطعانه می‌گوییم «ما کوبا هستیم و ما پیوستگی هستیم»، این یک شعار صرف نیست، ما تاریخ مقاومت خود، تاریخ پیروزی‌های خود را بیان می‌کنیم و طوفانی از خلاقیت را برای شکستن دشمنان ارتقاء می‌دهیم.»

وی به دعوت ژنرال ارتش رائول کاسترو از نیروهای خسته در نبرد علیه همه‌گیری اشاره نمود و پیوند بین نیروهای غیرنظامی و نظامی را با یک هدف واحد برجسته نمود: حفاظت از جان انسان‌ها.

وی هم‌چنین به میراث فرمانده فیدل کاسترو در ماه‌های اخیر و کار آینده‌نگر او در عرصه‌هایی مانند بهداشت عمومی، و منابع انسانی، و افزایش آمادگی بیش‌تر در اصل خدمت به زندگی، آزادی از بینش سوداگرانه، اشاره نمود.

دیاز-کانل گفت هر چه که در بحبوحه تنش‌های مالی انجام شد، بر یک کار ۶۱ ساله برآمده از ملتی که در جهان به خاطر توانایی آن برای رزمیدن و پیروز شدن مورد احترام و ستایش است، استوار است. وی تأکید نمود: «اگر شما راهی را که در این ماه‌ها پیموده شد بررسی نمایید، پاسخ خارق‌العاده مردم ما، متخصصان از همه رشته‌های علمی و آکادمیک و کارگران بهداشت ما را تصدیق خواهید نمود.»

دیاز-کانل اطمینان داد مطالعه تکامل کووید-۱۹ در کشور، پروتکل‌ها برای مراقبت از بیمار، راه‌حل‌های تکنولوژیک و دارویی، زرادخانه فن‌آوری‌ها برای حمایت از مراقبت پزشکی، همه چیزهایی که ما مایل به سهیم کردن جهان در آن‌ هستیم، کار انقلاب کوبا است.

وی مشخص کرد، گرچه بی‌انضباطی‌ها وجود داشت، و هنوز سماجت می‌کنند، اما اکثریت مردم به فراخوان حزب و دولت برای درک استراتژی کشور و همراهی با آن پاسخ دادند.

رییس‌جمهور هم‌چنین به موضع ایالات متحده، برای نادیده گرفتن مسؤولیت‌های خود در سازمان جهانی بهداشت، زمانی که بیش‌ترین نیاز به آن‌ها وجود دارد، اشاره نمود.

رییس‌جمهور تأکید نمود از برکت این فاکت که ما در کوبا از الگوی عدالت اجتماعی خود پاسداری نمودیم، در حالی‌که دیگران تسلیم شدند، ما توانستیم با نیروهای خودمان، با چیزهایی که در اختیار بشریت قرار دارند و «ما هم‌چنان در اختیار بشریت قرار خواهیم داد»، با خطرات رو‌به‌رو شویم.

پیش از پایان، دیاز-کانل مجدداً تأکید نمود که آژانس‌های دولتی اقدامات را آماده خواهند کرد و، به زودی اجرای فاز جدید استراتژی عمومی آماده خواهد شد، و متعاقباً، مرحله تقویت اقتصاد ارايه خواهد شد.

 به مثابه یک تشويق لفظی، رییس‌جمهور از همه کسانی که با جان و دل ايثار کردند، و از همه کسانی که با رعایت اقدامات انضباطی که وضعیت تحمیل نموده بود همکاری کرده اند، تشکر کرد.

وی در خاتمه گفت: «برای کوبا، ما بهبود خواهیم یافت و پیروز خواهیم شد!»