رسانه ها

نشست سازمان ملل برای بررسی نژادپرستی آمریکا

به درخواست اتحادیه کشورهای آفریقایی شورای حقوق بشر سازمان

ملل نشست اضطراری در مورد قتل فجیع جورج فلوید و نژآد پرستی در آمریکا برگزار می ‌کند
اقدامی بجا و به موقع

در پاسخ به درخواست سران کشورهای آفریقایی، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد نشستی در ژنو جمعی از رهبران کشورهای آفریقایی روز جمعه خواستار برپایی نشستی فوری بررسی نژاد پرستی در آمریکا شده بودند

مرگ جورج فلوید، شهروند ۴۶ ساله آمریکا، هنگام بازداشت در شهر میناپولیس ایالت مینه‌ سوتا موجی از نارضایتی و اعتراض‌های سراسری را در آمریکا و سراسر جهان شماری زیادی از کشورهای جهان در هر چهار قاره رادر پی داشته است. و

موضوع این نشست اضطراری نژاد پرستی نظام‌ مند، خشونت پلیس و خشونت علیه اعتراض‌های مسالمت‌آمیز در آمریکا است. سفیر بورکینافاسو در سازمان ملل متحد برای پنجمین بار به نمایندگی از ۵۴ کشور آفریقایی خواستار برپایی این جلسه شده بود.

شورای حقوق بشر، عالی ‌ترین نهاد حقوق بشری سازمان ملل متحد است که نشست اضطراری برگزار می ‌کند. خانواده جورج فلوید و خانواده‌های شماری از قربانیان خشونت پلیس و همین ‌طور بیش از ۶۰۰ سازمان غیردولتی هم از شورای حقوق بشر درخواست مشابهی کرده بودند.

همزمان با اعلام موافقت شورای حقوق بشر با این نشست، گزارش شده که یکی از چهار پلیس متهم به قتل جورج فلوید، با وثیقه ۷۵۰ هزار دلاری آزاد شده است.

روز جمعه همچنین بیش از بیست تن از مدیران ارشد آفریقایی یا آفریفایی تبار سازمان ملل که مستقیم به آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد گزارش می ‌دهند در نامه‌ ای با اشاره به کشته شدن جورج فلوید از نژا د پرستی نظا م‌ مند و فراگیر ابراز انزجار کرده و خواستار اقدامی فراتر از محکوم کردن شده بودند.

با نقل‌ قول‌هایی از کنشگران سرشناس حقوق بشر در مبارزه با نژاد پرستی از جمله مارتین لوتر کینگ نلسون ماندلا و دزموند توتوو و نویسندگان این نامه با اعتراض‌های مسالمت ‌آمیز خیابانی جان سیاهان اهمیت دارد و همچنین دیگر تظاهراتی که علیه خشونت پلیس صورت گرفته اعلام همبستگی کرده بودند

در اعتراض‌های سراسری علیه نژادپرستی در آمریکا که از سه هفته پیش شروع شده، پلیس برای مهار جمعیت و جلوگیری از تخریب مکان‌های عمومی و اموال خصوصی از گلوله‌های لاستیکی، گاز اشک‌ آور و اسپری فلفل و البته از زور و بازو با همه ابزرهای لازم استفاده کرده است ضمن آنکه دونالد ترامپ و سایر مسیولان در قدرت جناح نظامی گری و سرکوب در آمریکا خواستار سرکوب با استفاده از نیروی نظامی ارتش شده بودند .

نمایندگان حزب دموکرات آمریکا در کنگره که اکثریت را دارند برای کم اثر کردن این نشست مهم سازمان ملل در واکنش به این اعتراض‌ها طرحی را برای اصلاح ساختار و مقررات پلیس پیشنهاد کرده‌اند. در این طرح بر آموزش، نحوه برخورد با فردی که قرار است بازداشت شود و همچنین بررسی پیشینه افرادی که به استخدام پلیس درمی‌آید تاکید شده است این طرح استقبال نمایندگان جمهوری ‌خواه کنگره را هم در پی داشته است. و هدف آن جلوگیری از تشکیل جلسه سازمان ملل متحد است که مستقیما عملکرد نژاد پرستانه آمریکا را مورد بر رسی و زیر زره بین قرار داده است.

قدرتی که که با هفتاد در صد بودجه نظامی جهان طی چند دهه اخیر بدون در نظر گرفتن قوانین بین المللی و سازمان ملل متحد خودسرانه بیشماران جنگ و ویرانی ببار آورده است و اینک خود در مظان عملکرد جنایتکارانه در کشور خود شده است و فشار بی سابقه کشورهای جهان سوم بویژه آفریقایی که به هیچ وجه دل خوشی از عملکرد این سیستم دیکتاتوری نظامی نوع جدید ندارند . نیرویی که معترضان خود را تهدید به سرکوب نظامی میکند نه تنها بسیار خطرناک بلکه باید از طرف همه کشورها و تشکیلاتهای حقوق بشری و کشورهای که مورد تهاجم و کشتار توسط آمریکا قرار گرفته اند مورد مواخذه قرار گیرد و خسارت پرداخت کند .

و همانند جنایتکاران گذشته که طی روزهای گذشته سمبلهای آنها از جمله مجسمه ها توسط مردم بزیر کشیده شده اند ووقت آن رسیده است که آمریکا بعلت عملکرد جنایتکارانه خود در سطح جهان منزوی شود و همه جانبه مورد کنترل قرار گیرد دوران کاوبوی بازی به پایان رسیده و این کشور دیگر نباید نقش قلدر را بازی کند و چه بهتر که خود مردم آمریکا تکلیف این دو حزب که سابقه بسیار بدی در کارنامه خود دارند جهانی محکوم شوند تا درس عبرتی باشد برای تمامی آن نیروهایی که در صدد استفاده از قدرت نظامی دست به جنایت بر علیه بشریت میزنند حیثیت و کرامت انسانی را زیر پا میگذارند و بیش از دویست سال بی شرمانه نژاد پرستی را در عمل و در تمامی ابعاد ان به نمایش میگذارند.

درس تاریخی بزرگ و تعیین کننده برای زور مداران و نژاد پرستان و اینکه اینبار با توده های مردم سراسر جهان سر کار دارند و نه فقط یک کشور .

ضمیری برلن ( 16.06.2020)