تاریخی, سرتیتر

کارزار چپ‌های سوئیس برای نجات مشاغل و خدمات عمومی

حزب کار سوئیس: «مشکلاتی که ما اکنون با آن‌ها روبه‌رو هستیم مستقیماً در پیوند با سیاست اقتصادی لیبرالی دولت ما قرار دارند. کاهش عظیم نرخ مالیات به نفع شرکت‌ها، خصوصی‌سازی بخش بهداشت، و کاهش مدام  بودجه اجتماعی به نحو قابل ملاحظه‌ای توانایی ما را برای مقابله با چنین بحران عظیمی تضعیف نموده است. دولت قصد

دارد با انباشت بدهی ملی، هزینه‌های بحران را به جمعیت منتقل کند.اما حزب کار سوئیس معتقد است آن‌هایی که تاکنون از سیاست‌های نولیبرالی سود برده اند، باید درگیر شوند. آن‌ها اکنون باید به خیر عمومی و بهبود اقتصاد کمک نمایند. به این دلیل است که ما «مالیات همبستگی کرونا» را که میلیونرها را هدف گرفته است، پیشنهاد کرده ایم.»


گروه‌های چپ سوئیس در بحبوجه همه‌گیری، کارزار برای نجات مشاغل و خدمات عمومی را تشدید می‌کنند.

حزب کار سوئیس (PST-POP) در نخستین هفته آوریل با انتشار فراخوانی خواهان وضع «مالیات همبستگی کرونا» شد.


حزب کار سوئیس و جبهه‌های توده‌ای آن کارزار خود را برای وضع «مالیات همبستگی کرونا» بر میلیونر‌های کشور تشدید نموده اند. این مالیات در جهت ایجاد یک صندوق برای بازتوزیع بین کارگران و خانواده‌هایی که در بحران کووید-۱۹ تحت فشار قرار گرفته اند، به کار گرفته خواهد شد. حزب کار سوئیس با انتشار یک فراخوان در ۳ آوریل خواستار مالیات کرونا شد و برای ارتقای این مطالبه کارزارهای گوناگونی را سازماندهی کرده است. حزب در روز یک‌شنبه ۷ ژوئن در شهر وو (Vaud) در حمایت از فراخوان یک گردهم‌آیی برگزار نمود.

حزب کار سوئیس در فراخوان برای یک‌بار یک مالیات ۲ درصدی بر ثروت و دارایی‌ها ۳ میلیون فرانک سوئیس یا بیش‌تر پیشنهاد نمود، که حدود ۱۷٫۵ میلیارد فرانک (۱٫۸۲ میلیارد دلار) جمع خواهد کرد . این محاسبه بر ارقام مالیاتی سال ۲۰۱۹ بر ارث- که جمع کل مستغلات و سرمایه‌گذاری‌های مالی، و هم‌چنین اقلام منقول مانند قايق‌های تفريحی، جواهرات، کارهای هنری و غیره را شامل می‌شود- قرار دارد.

حزب کار سوئیس در فراخوان برای یک‌بار یک مالیات ۲ درصدی بر ثروت و دارایی‌ها ۳ میلیون فرانک سوئیس یا بیش‌تر پیشنهاد نمود، که حدود ۱۷٫۵ میلیارد فرانک (۱٫۸۲ میلیارد دلار) جمع خواهد کرد

صندوق ایجاد شده از مالیات برای بازتوزیع پول بین کارگران، خانواده‌ها و بنگاه‌های کوچکی که به علت بحران ویروس کرونا در تنگنای اقتصادی قرار دارند، به کار گرفته خواهد شد. پول پرداختی از صندوق یک کمک ویژه، نه یک وام، محسوب خواهد شد. بنابراین، نیازی به بازپرداخت آن از سوی دريافت‌کنندگان نیست.

حزب کار سوئیس گفت: «مشکلاتی که ما اکنون با آن‌ها روبه‌رو هستیم مستقیماً در پیوند با سیاست اقتصادی لیبرالی دولت ما قرار دارند. کاهش عظیم نرخ مالیات به نفع شرکت‌ها، خصوصی‌سازی بخش بهداشت، و کاهش مدام  بودجه اجتماعی به نحو قابل ملاحظه‌ای توانایی ما را برای مقابله با چنین بحران عظیمی تضعیف نموده است.»

حزب افزود: «دولت قصد دارد با انباشت بدهی ملی، هزینه‌های بحران را به جمعیت منتقل کند. اما حزب کار سوئیس معتقد است آن‌هایی که تاکنون از سیاست‌های نولیبرالی سود برده اند، باید درگیر شوند. آن‌ها اکنون باید به خیر عمومی و بهبود اقتصاد کمک نمایند. به این دلیل است که ما «مالیات همبستگی کرونا» را که میلیونرها را هدف گرفته است، پیشنهاد کرده ایم.»

در عین حال، حزب کمونیست سوئیس ماسیمیلیانو آی و لی فِراری، دو نماینده خود را در شورای عالی [کانتون] تیچینو مؤظف نمود طرح  منع قانونی اخراج‌ها طی این دوره را تسلیم پارلمان نمایند.

به نظر حزب«در پی بحرانی که همه‌گیری ویروس کرونا موجب شد، اخراج‌ها صورت گرفت، و ارقام بیکاری افزایش یافت. از دست رفتن مشاغل نگران کننده است و به مداخله دولت برای حمایت، نه فقط از کارگران، بلکه از بافت تولیدی کانتون نیاز دارد.»

حزب گفت: «کمک نهاد عمومی در واقع باید هدف حفاظت از مشاغل و تضمین پرداخت دستمزدها را دنبال کند، و نه افزایش درصد سود آن بخش غیرمسؤول از رؤسایی را که می‌خواهند از آن سوءاستفاده نمایند.»

شاخه جوانان حزب کار سوئیس (Jeunes POP Suisse)، و جوانان کمونیست نیز همبستگی خود را با اعتراضات ضدنژادپرستی کنونی در ایالات متحده که قتل یک مرد سیاه‌پوست- جورج فلوید- به آن جرقه زد، اعلام نمودند. کادرهای جوانان کمونیست، از جمله ساموئل لمبو، در تظاهرات ضدنژادپرستی در روز شنبه ۶ ژوئن در بلانزونا شرکت کردند و همبستگی خود را اعلام نمودند.


منبع: نیوز کلیک
تارنگاشت عدالت