رسانه ها

چین: ادعای پمپئو درباره آزادی اعتقادات دینی در آمریکا مضحک است

رادیو بین المللی چین گزارش میدهد، وزارت خارجه آمریکا چندی پیش «گزارش آزادی اعتقادات دینی سال 2019 جهان» را منتشر کرد. مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در نشست خبری بار دیگر به اتهام زنی علیه چین درباره سرکوب ادیان پرداخت. در شرایطی که دولت آمریکا با خشونت، اعتراضات گسترده ضد نژادپرستی در سراسر آمریکا را سرکوب کرده، سبب انتقام گیری و دشمنی بین مردم پیرو مذاهب مختلف در دیگر کشورها می شود. دروغ پردازی و مداخله گستاخانه آمریکا در سیاست مذهبی دیگر کشورها واقعا مضحک است.

دخالت در امور دیگر کشورها به بهانه «آزادی اعتقادات مذهبی» عملکرد عادی دولت آمریکا برای سلطه جویی خود به شمار می رود. آمریکا با سیاه نمایی و شایعه سازی درباره سیاست دینی چین مدعی شد که چین میلیون ها نفر از اقلیت های ملی را بازداشت کرده و لایحه های مربوط به شین جیانگ و تبت چین را صادر کرد تا از رستاخیز چین جلوگیری کند.

این در حالیست که سیاستمداران آمریکایی از جمله پمپئو در تلاشند تا ائتلاف ضد چین ایجاد کنند. با این حال، بیشتر کشورهای دنیا با این گونه زیرکی آمریکا آشنا هستند و آن را بایکوت کرده اند. مسوول بزرگ ترین سازمان مسلمانان اندونزی در این باره به طور علنی از سیاست چین در شین جیانگ حمایت و اعلام کرد: اتهام زنی برخی کشورهای غربی علیه چین با هدف سیاسی صورت گرفته و با واقعیات هماهنگ نیست.

شایان ذکر است که پس از روی کار آمدن دولت فعلی آمریکا، وضعیت «آزادی اعتقادات مذهبی» به شدت وخیم تر شده است. به ویژه حمله به دین یهود و اسلام در آمریکا به طور مستمر افزایش یافته است. بر اساس نتیجه نظرسنجی که موسسه تحقیقاتی پیو در ماه مارس سال گذشته انجام داد، 82 درصد مردم آمریکا اعتقاد دارند که مسلمانان در آمریکا مورد تبعیض قرار گرفته اند و 64 درصد مردم بر آنند که یهودیان در آمریکا با تبعیض رو به رو شده اند. اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف بی آی) نیز با انتشار گزارشی اعلام کرد: از میان جرم های مربوط به تبعیض، 20.2 درصد مربوط به تبعیض و یا دشمنی مذهبی است. سازمان ملل نیز با انتشار گزارشی عنوان کرد: در آمریکا پدیده خشونت ضد یهود وجود دارد.

علاوه بر داخل آمریکا، این کشور به عنوان متخاصم ترین کشور دنیا در بیش از 10 سال گذشته، جنگ هایی در افغانستان، عراق و سوریه برپا کرده که نه تنها سبب فجایع انسانی جدی شده، بلکه سبب درگیری و رویارویی بین ادیان و گسترش تروریسم و افراط گرایی در جهان نیز شده است.

اکنون در چین بیش از 200 میلیون پیرو مذاهب مختلف وجود دارد، بیش از 380 هزار شخصیت مذهبی و حدود 5500 سازمان مذهبی فعالیت می کنند و تعداد اماکن مذهبی به بیش از 140 هزار رسیده است. این یکی از شواهد متقن درباره آزادی اعتقادات مذهبی در چین به شمار می رود.

در شین جیانگ نیز بیش از 28 هزار مسجد و مکان مذهبی وجود دارد، حدود 30 هزار شخصیت مذهبی فعالیت دارند و تقریبا هر 530 نفر از مسلمانان این منطقه دارای یک مسجد هستند که این نسبت از بسیاری کشورهای اسلامی بالاتر و بیش از 10 برابر آمریکاست. با این توصیفات؛ سیاستمداران آمریکایی مانند پمپئو چه صلاحیتی برای انتقاد از چین دارند؟!

در نشست مجمع سازمان ملل درباره مساله حقوق بشر در ماه اکتبر سال گذشته، 54 کشور اقدامات چین برای مبارزه با تروریسم و کاهش افراط گرایی در شین جیانگ را مثبت ارزیابی کرده و آن را تضمین کننده حقوق بشر اقوام مختلف شین جیانگ اعلام کردند. دولت چین تا کنون بیش از 1000 نفر از دیپلمات ها، مقامات سازمان های بین المللی، خبرنگاران و مسوولان مذهبی کشورها را به سفر و بازدید از شین جیانگ دعوت کرده است و آنان متفقا بر این باورند که آن چه در شین جیانگ دیده و شنیده اند با گزارش های غربی کاملا متفاوت است.

بیش از 110 هزار مرگ ناشی از کرونا و گسترش اعتراضات ضد نژادپرستی در سراسر آمریکا نشان می دهد که آمریکا در حال تجربه یک فاجعه انسانی بزرگ است و سیاستمداران آمریکایی از جمله پمپئو باید مسوولیت این فاجعه را برعهده گیرند و نسبت به اقدامات تفرقه اندازی، پایمال کردن حقوق بشر و آزادی مردم باید توبه کنند.