کوبا, گوناگون, سرتیتر

زمان همبستگی و شناسايی بهداشت بمثابۀ یک حق است

وزیر امور خارجه کوبا: اکنون زمان همبستگی و شناخت بهداشت به مثابۀ یک حق است

برونو رودریگز در یک کنفرانس ویديویی با هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان و همتایان خود در

آمریکای لاتین و کارائیب تأکید نمود که بهداشت یک حق است، نه یک کالا!


«من قویاً تحریم‌های اعلام شده به وسیله مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده را علیه هفت شخصیت حقوقی در کوبا محکوم می‌کنم،

هدف این تحریم‌ها آسیب رساندن به خانواده‌های کوبایی است. تشدید محاصره اقتصادی در زمان کووید-۱۹ شرم‌آور و جنایتکارانه است .»


«ما دوباره تأکیدمی‌کنیم که اکنون زمان همبستگی و شناخت بهداشت به مثابۀ یک حق است»، برونو رودریگز پاریلا، وزیر امور خارجه کوبا در صفحه توئیتر خود به سخنان خود در کنفرانس ویديویی اشاره کرد که به وسیله هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان و با شرکت همتایان در آمریکای لاتین و کارائیب، برای مبادله تجربیات برای مقابله بهتر با همه‌گیری کووید-۱۹ و بررسی چگونگی غلبه مشترک بر پی‌آمدهای آن، دیروز، ۳ ژوئن برگزار شد.

در مناظره مجازی، که در آن ۲۸ وزیر امور خارجه از ۳۳ کشور منطقه شرکت داشتند، وزیر امور خارجه کوبا تشدید ددمنشانه محاصره اقتصادی ایالات متحده علیه ملت ما را، که سیاست نسل‌کشانه‌ای است که دسترسی به داروها و تجهیزات حیاتی را برای نبرد علیه ویروس کرونای جدید دشوارتر و گران‌تر می‌کند، محکوم نمود .

وی دوباره بر حمایت کامل کوبا از سازمان جهانی بهداشت تأکید نمود، و تلاش‌های آن‌را در نبرد کووید-۱۹ ستود و بر ارزش همبستگی و همکاری بین‌المللی به مثابۀ تنها را مقابله با بحران کنونی تأکید نمود. در این ارتباط، وی به کار ۲۸ بریگاد از متخصصان بهداشتی کوبا در حمایت از ۲۴ ملت در نبرد با همه‌گیری اشاره نمود.


 
رودریگز مشکلات فنی را که هیأت نمایندگی کوبا با آن روبه‌رو شد و با توجه به استفاده از پلاتفرم رایانه‌ای «زوم» که کوبا از دسترسی برابر به آن محروم شده است، شرکت در کنفرانس ویديویی را دشوار کرد؛ محکوم نمود؛ رودریگز افزود این سیاست حق ما را برای شرکت در همایش‌های بین‌المللی مجازی و اصل حاکمیت برابر دولت را که حقوق بین‌الملل تضمن نموده، نقض می‌کند.

وزیر امور خارجه در پیام دیگری تحمیل اقدامات زورگویانه یک‌جانبه جدید ایالات متحده علیه کوبا را در بجبوحه همه‌گیری گزارش داد: «من قویاً تحریم‌های اعلام شده به وسیله مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده را علیه هفت شخصیت حقوقی در کوبا محکوم می‌کنم،

هدف این تحریم‌ها آسیب رساندن به خانواده‌های کوبایی است. تشدید محاصره اقتصادی در زمان کووید-۱۹ شرم‌آور و جنایتکارانه است .»

بر اساس اطلاعات از وزارت امور خارجه ایالات متحده، شخصیت‌های حقوقی کوبایی که تحریم شده‌اند عبارتند از: بانک مرکزی کوبا Fincimex (Financiera Cimex S.A.)، سه هتل، دو مرکز غواصی و یک پارک آبی.  


منبع: گرانما

نويسنده: Enrique Moreno Gimeranez
تارنگاشت عدالت