رسانه ها

چین: آمریکایی‎های فریبکار بهتر است خفه شوند!

رادیو بین المللی چین، کتاب سفید «اقدامات چین برای مهار کرونا» که 18 خرداد (7 ژوئن) توسط دولت چین منتشر شد، زمان آغاز، طول مدت و آمار واقعی درباره اقدامات چین در برابر شیوع کرونا را فهرست کرده است. همه این اطلاعات نشان می دهد که اقدامات چین در پیشگیری و کنترل کرونا شفاف بوده و پکن نسبت به امنیت بهداشتی عمومی جهان رفتاری مسوولانه داشته است.

این شواهد و مدارک، دروغ‎های برخی سیاستمداران آمریکایی به منظور متهم کردن چین به پنهان کردن اطلاعات مربوط کرونا را آشکار کرد.

این کتاب سفید، جدول زمانی اقدامات چین در برخورد با کرونا را از 27 دسامبر سال 2019 تا پایان ماه مه سال 2020 ترسیم کرده است که خود جلوه‌ای از شفافیت اقدامات چین در مقابل شیوع کرونا به شمار می‌آید. از 3 ژانویه سال 2020 به این سو، مقامات چین مبتکرانه اطلاعات جدید شیوع کرونا را به طور مرتب به سازمان بهداشت جهانی و دیگر کشورها اطلاع داده‌اند. در تاریخ 4 ژانویه، مسئولان مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های چین با همتایان آمریکایی خود درباره وضعیت جدید شیوع کرونا در چین تلفنی گفتگو کردند. در 8 ژانویه، یک گروه از کارشناسان کمیته بهداشت و درمان ملی چین پس از انجام بررسی‎های گوناگون تأیید کردند که ویروس کرونای جدید عامل این بیماری همه گیر است و در تاریخ 12 ژانویه با مسوولان مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های آمریکا به صورت تلفنی در این رابطه گفتگو کردند. 12 ژانویه، چین اطلاعات توالی ژنوم ویروس کرونای جدید را به سازمان بهداشت جهانی ارسال کرد و با کل دنیا به اشتراک گذاشت … جدول زمانی اقدامات چین در مقابل شیوع کرونا به وضوح در این کتاب سفید قید شده و واقعیت های مربوط به آن به خوبی مستند شده است. این کتاب سفید نشان می دهد که چین نه تنها هیچ تاخیر یا پنهان کاری نداشته بلکه اطلاعات جدید را در اسرع وقت به اطلاع جهان رسانده و در پیشگیری و کنترل کرونا در سطح دنیا، سهم زیادی داشته است.

برگزاری فشرده نشست های خبری مختلف نیز پنجره مهمی برای افزایش شناخت جامعه بین المللی از پیشرفت روند پیشگیری و کنترل کرونا در چین بوده است. در این کتاب سفید خاطرنشان شده: در طول زمان شیوع کرونا، چین یک سیستم چند سطحی انتشار اخبار را ایجاد و اجرا کرد تا موضوعات مهمی مانند وضعیت همه گیری کرونا، اقدامات پیشگیری و کنترل، درمان بیماران و تحقیقات علمی به عموم مردم اعلام شود. از 31 ماه مه به این سو، چین در مجموع 161 نشست خبری برگزار کرده و از بیش از 490 نفر از کارشناسان و مقام‎های بیش از 50 دستگاه مختلف دعوت کرده تا با حضور در این نشست‎ها به بیش از 1400 پرسش مطرح شده از سوی رسانه های چینی و خارجی پاسخ دهند.

به این ترتیب بدیهی است که تمام مراحل روند مقابله چین با کرونا کاملا علنی و قابل مشاهده بوده و حتی مرور زمان نیز از صحت این شفافیت نخواهد کاست.

با این وجود هنوز هم گروه از سیاستمداران آمریکایی هستند که همچنان به چین حمله می‎کنند و قصد سیاه نمایی علیه چین را دارند. آنان با جدی نگرفتن مساله کرونا باعث همه گیری آن در آمریکا شدند و با تاخیر در اجرای اقدامات کنترلی در آمریکا و در راستای منافع شخصی خود اطلاعات مربوط به شیوع این بیماری را از عموم مردم پنهان کردند ولی به خاطر سرپوش گذاشتن روی سهل انگاری و کوتاهی خود، انگشت اتهام خود را به سوی چین گرفته‎اند و با شایعه پراکنی، مقصر کند عمل کردن آمریکا را چین اعلام می‎کنند.

با مرور زمان، مردم روز به روز بیشتر می‎فهمند که چطور برخی از سیاستمداران آمریکایی نه تنها عمداً اطلاعات راجع به همه‎گیری کرونا را پنهان می‌کنند بلکه به طور عمدی به فرافکنی مسئولیت های خود و منحرف کردن خشم عمومی دست می‎زنند؛ چرا که نگرانند اجرای اقدامات پیشگیری و کنترل باعث رکود اقتصادی و آسیب رسیدن به منافع شخصی آنها شود. از این گذشته، برخی در واشنگتن برای پیشبرد بازگشایی کشور، حتی به فکر دستکاری در داده های کرونا افتاده‎اند و دست به ارائه آمار کمتر از سطح واقعی درباره تعداد موارد مرگ و میر ناشی از کرونا می‎زنند. شایان ذکر است که اخیراً روند خطی انتشار گزارش‎های مربوط به کرونا در آمریکا چندین بار به خاطر گزارش‌های مربوط به کشف موارد زودهنگام مختل شده است. این نکته اظهارات قبلی رابرت ردفیلد مدیر مراکز پیشگیری و کنترل بیماریهای آمریکا مبنی بر آنکه برخی از موارد مرگ و میر ناشی از آنفلوانزا از آغاز سپتامبر 2019 در واقع ناشی از ابتلاء به کرونا بوده است را تأیید می‎کند.

تا امروز هنوز هم واقعیت آنکه همه‎گیری کرونا چه زمانی در ایالات متحده آغاز شده مبهم است. مقامات عالی رتبه آمریكا نه تنها آشكارا به كارشناسان، دانشمندان و مقامات دولتی كه درباره وضعیت شیوع کرونا در داخل آمریکا صحبت کنند، حمله و آنها را سرکوب می‎کنند بلكه با خبرنگارانی نیز که پرسشی در این باره داشته باشند برخوردی خشن دارند. این امر باعث شده كه دسترسی به اطلاعات واقعی همه‎گیری کرونا در آمریكا برای جهان تقریباً یک كار غیرممكن باشد.