گوناگون, سرتیتر

چرا باب دیلان شایسته نشان شوالیه شناخته نشد؟

bob-dylan

Photo AKOMAG.de


چرا باب دیلان شایسته نشان شوالیه شناخته نشد؟

نویسنده: هانس ولر، پاریس 15 می 2013

ترجمه ن. ع.


در سال 2013 وزیر فرهنگ فرانسه پیشنهاد داد که به باب دیلان، ترانه سرای قدیمی ، بالاترین نشان شایستگی فرانسه یعنی لژیون دونور را اعطا کنند. اما رییس لژیون دونور که یک ژنرال بازنشسته است، با این انتخاب مخالفت و اعلام کرد که باب دیلان از نظر اخلاقی صلاحیت این نشان را ندارد.

کشور سوییس خوش شانس است که چنین نگرانی های مضحکی ندارد. مثلا مجبور نیست به این فکر کند که روی سینه چه کسی یک تکه فلز و روبان رنگی نصب کند. از همه بدتر سنجاق کوچک قرمز گوی مانندی است که همراه مدال داده می شود تا در موقعیت های روزمره فرد با آن مدال را روی سینه محکم کند. فرانسوی ها، مردان بیشتر از زنان، این سنجاق قرمز را روی زمینه آبی روی پیراهن سفید نصب می کنند تا به همه اعلام کنند که به اندازه کافی لیاقت دارند.

بنیانگذاری لژیون دونور

بیش از 210 سال پیش فرانسه اولین نشان لژیون دونور را اعطا کرد و این کار را تا امروز ادامه داده است. این مدال البته به چیزی بیش از یک نشان ساده تبدیل شده است. لژیون دونور حالا یک نهاد واقعی است که دفترش در یکی از زیباترین کاخهای پاریس است و یک رییس کل و یک مدیر آن را اداره می کنند. این موسسه یک موزه و دو مدرسه بین الملی دارد که به فرزندان دختر دارندگان این نشان اختصاص دارد. دختران در این مدارس لباس فرم ترجیحا سورمه ای می پوشند.

 زمان اعطای نشان لژیون دونور

در برخی فصول سال لژیون دونر فعال تر می شود. روز سال نوی سال 2013 به عنوان مثال 619 مدال اعطا شد. ایستر هم برایشان ماه شلوغی است. مدال ها از تخم مرغ های ایستر بیشترند. هر یک از مسئولان باید تعدادی نامزد را معرفی کند.

و در سال 2013 فیلیپتی، وزیر فرهنگ وقت فرانسه، نام باب دیلان را نیز بین نامزدها آورد. اما او تصمیم گیرنده نهایی نبود. رییس لژیون که به طور سنتی ژنرالی بازنشسته است حرف آخر را می زد. رییس وقت که گئورلین نام داشت یکی از پرسابقه ترین ژنرال های فرانسه بود. باب دیلان در مقابل چنین ژنرالی حکم پارچه قرمز مقابل گاو را دارد. به هر حال می شود حدس زد که این ژنرال از باب دیلان خوشش نمی آید، چون این هنرمند با جنگ ویتنام مخالفت کرده بود. در آخر همانطور که انتظار می رفت باب دیلان لایق این نشان دانسته نشد.

در باب لیاقت

منظور از لیاقت و درستکاری چیست؟ چه کسی لایق این نشان است. برای پاسخ به این سوال شاید نگاهی به دوران سارکوزی بد نباشد.

سارکوزی به محض رسیدن به قدرت به گای ویلدنستاین مدال اهدا کرد. چرا؟ ویلدنستاین از آمریکا به تامین مالی حزب سارکوزی و به کمپین انتخاباتیش کمک کرده بود. او وارث یکی از برزگترین و گرانترین کلکسیون های آثار هنری است و در نیویورک، پاریس، توکیو و … گالری دارد. موسسه ویلدنستاین در پاریس هم متعلق به اوست.

وقتی ویلدنستاین امپراتوری پدرش را به ارث برد، ثروتش را در شرکت های صوری در بهشت های مالیاتی جهان پنهان کرد و سر بیوه پدرش و ماموران مالیاتی فرانسه کلاه گشادی گذاشت. جالب این استکه در زمان اعطای نشان شوالیه به ویلدنستاین، در دادگاه پرونده ای علیه او در جریان بود.

همانطور که می بینید به نظر نمی آید که بشود ویلدنستاین را شخص شایسته ای به شمار آورد. آقای سرویر، دیگر دریافت کننده این نشان هم وضع بهتری ندارد. وی که در صنعت دارویی فعال است مستقیما این نشان را از پرزیدنت سارکوزی دریافت کرد. تا به حال دوبار از این فرد شایسته به خاطر داروی لاغری مدیاتور شکایت شده، دارویی که در ابتدا بسیار خوب فروخت اما بعد معلوم شد که به خاطرعوارض جانبی آن بین 500 تا 2000 نفر جان باختنه اند.

از همه اینها بدتر اعطای نشان به فرانسوی بی آبرویی است که در زمینه تجارت در آفریقا فعالیت می کند. در کنار همه اینها از دریافت کنندگان خارجی این نشان نباید غافل بود. علی بونگو، رئیس جمهور موروثی گابون، و ولادمیر پوتین ازاین جمله اند.

رد نشان شایستگی

باب دیلان باید زودتر به خاطر رفتار مسخره مسئولان فرانسوی زبان به اعتراض می گشود. برای خودش بهتر بود اگر شخصا این جایزه را رد می کرد.

به هر حال کسانی که این نشان را رد کردند الان بیشتر در یادها هستند تا آنها که نشان را پذیرفتند. ژان پل سارتر نه تنها نوبل ادبیات، که این نشان را هم رد کرد. سیمون دوبوار هم همینکار را کرد. کامو نیز در حداقل در این یک زمینه با سارتر و دوبوآر هم عقیده بود و جایزه را نپذیرفت. پیش از آن ماری کوری هم علاقه ای نداشت که نشان شایستگی فرانسه را دریافت کند. این ها فقط بخشی از کسانی اند که این جایزه را رد کردند.

گاهی یک نشان اعطا شده بهترین سلاح برای هدف قرار دادن مقامات دولتی است. بوده اند کسانی که با پس دادن این نشان مقامات فرانسوی را تحت فشار قرار داده اند.

فرانسه در بسیاری موارد رییس لژیون از خیر دادن این جایزه به افراد خاصی می گذرد چون می داند که این افراد نشان را نمی پذیرند و این مساله برای وجهه کشور خوب نیست. واقعا خوش به حال سوییس که مجبور نیست هر سال وارد چنین بازی پیچیده مضحکی شود.