کوبا, رسانه ها

مقامات آمریکای لاتین تحریم‌های ظالمانه علیه سوریه را محکوم کردند

در ادامه واکنش‌های بین المللی به اعمال تحریم‌های اقتصادی ظالمانه و یکجانبه کشور‌های غربی علیه سوریه برخی شخصیت‌های سیاسی و پارلمانی از آمریکای لاتین هم این گونه تحریم‌های قهرآمیز را جنایت علیه بشریت خواندند.
به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، شخصیت‌های سیاسی و پارلمانی از آمریکای لاتین تحریم‌های اقتصادی قهرآمیز و یکجانبه غرب علیه سوریه را نقض آشکار قوانین وحقوق بین المللی و جنایت علیه بشریت برشمردند.
این شخصیت‌های سیاسی و پارلمانی تمدید تحریم‌هایی یکجانبه اتحادیه اروپا علیه سوریه با توجه به شیوع جهانی ویروس کرونا را محکوم کردند.
سناتور فرانسیسکو شهوان رئیس کمیته دوستی شیلی و سوریه در پارلمان شیلی در این باره به خبرگزاری سانا گفت: غربی‌ها درحالی تحریم‌های قهرآمیز و باطل علیه سوریه اعمال می‌کنند که مدعی حقوق بشر هستند، اما سیاست‌ها و رفتار آنان عکس این ادعا‌ها را ثابت می‌کند و نشان دهنده واقعیت سیاست‌های استعماری آنان است.
سناتور شهوان تاکید کرد تمدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه نقض آشکار حقوق بشر و تسلیم آن به خواسته‌ها و دیکته‌های آمریکا است.
این سناتور عضو پارلمان شیلی در ادامه لغو فوری این اقدامات را خواستار شد.
از سوی دیگر والیویا ویارئال سولر رئیس سازمان دانشجویی منطقه آمریکای لاتین و دریای کارائیب تمدید اقدامات قهرآمیز و یکجانبه اتحادیه اروپا علیه سوریه به ویژه در سایه شیوع جهانی ویروس کرونا را اقدامی غیر مسئولانه و غیر انسانی خواند که باید لغو شود.
پاتریسیا ویگاس مارین رئیس شبکه رسانه‌ای تله سور در کاراکاس نیز تمدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه را موید ادعای بی اساس و دروغین اعضای آن درباره آزادی‌ها و حقوق بشر دانست.
کندی مورالس رئیس اتحادیه دانشجویان دنشگاه‌های ونزوئلا هم ضمن اعلام همبستگی گروه‌های دانشجویی ونزوئلا با دولت و ملت سوریه، اقدامات ظالمانه غرب علیه سوریه را جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت خواند و آن را به شدت محکوم کرد.
گابریل اگیری دبیرکل شورای بین المللی برای همبستگی و مبارزه برای صلح و آرامش در ونزوئلا نیز بر حمایت همه آزادگان جهان از سوریه تاکید کرد.
وی افزود تحریم‌های اقتصادی غرب علیه سوریه اقدامات استعماری جدید و نقض آشکار حقوق بشر است که نشان دهنده واقعیت کشور‌هایی است که رفتار و کردارشان عکس گفتارشان است.
در همین حال لیسارا اولیویرو رئیس کمیته دوستی کوبا و سوریه در پارلمان کوبا اقدامات ظالمانه علیه سوریه را محکوم کرد و لغو فوری این اقدامات در سایه شیوع ویروس کرونا را خواستار شد.
خوزه انخل فرناندزکاستانیدا رئیس اتحادیه دانشجویان کوبا هم لغو تحریم‌های ظالمانه علیه سوریه و مردم آن را نقض آشکار حقوق بشر خواند و خواستار لغو آن شد.
وی افزود اعمال چنین تحریم‌ها باعث تضعیف سوریه در دستیابی به مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی و درمانی می‌شود.
رافائل لیل مسئول روابط بین الملل در اتحادیه جوانان سوسیالیست برزیل هم گفت: با توجه به درخواست‌های جهانی برای لغو تحریم‌ها در سایه شیوع ویروس کرونا، اعمال چنین اقداماتی علیه سوریه به منزله نقض آشکار حقوق بین الملل است.
یک تحلیل گر سیاسی آرژانتیی هم گفت: چنین اقداماتی به منافع ملت سوریه صدمه می‌زند و باعث افزایش درد و رنج‌های آنان می‌شود.
تحلیل گر سیاسی آرژانتینی اعمال چنین تحریم‌ها علیه سوریه را بخشی از سیاست‌ها و دیکته‌های آمریکا دانست که می‌کوشد بر منطقه تحمیل کند.