گوناگون, سرتیتر

پيرامون يورش‌ها به حزب کمونیست شیلی

 

در سمت چپ رييس‌جمهور دست راستی «سباستین پينه‌را» و در سمت راست نمايندۀ حزب کمونيست «هوگو گوتيه‌رِز»

منبع: ردگلوب / تله‌سور

تارنگاشت عدالتهمان‌گونه که رويدادهای اول ماه مه نشان می‌دهند، دولت راست‌گرای محافظه‌کارِ سرمايه‌داران و نظاميانِ «سباستین پينه‌را»، در حال تشدید فشارها بر ضد جنبش کارگری و مردم است. تظاهرات و اعتراضات با خشونت سرکوب می‌شوند و می‌خواهند «هوگو گوتيه‌رِز» (Hugo Gutiér¬rez)، وکيل و نماینده حزب كمونیست شیلی را در مجلس از مقام خود برکنار کنند.

پس از اعتراضات گسترده علیه نابرابری اجتماعی در شیلی از اکتبر سال گذشته، از هفته‌ها پيش تظاهرات و اعتراضات ديگری آغاز شده است. محرک موج جدید، وضعیت فاجعه‌بار در مناطقی است که به دلیل بحران کرونا قرنطینه شده اند. در بسیاری از مناطق مشکلاتی در زمینه تأمين ضروريات زندگی وجود دارد. دولت هفته گذشته قول داد ۲٫۵ میلیون بسته مواد غذایی توزیع کند. شهروندان مسؤولین را متهم می‌کنند که هنگام توزیع، به نيازهای اقشار آسیب‌پذیر توجه نمی‌شود. آن‌ها هم‌چنین انتقاد می‌كنند كه دولت اقدامات وعده داده شده علیه بحران اقتصادی را كه با بحران کرونا تشدید شده است، به تأخیر انداخته و یا حتا لغو كرده است. واکنش مسؤولين به تظاهرات‌ها و اعتراض‌ها گاز اشک‌آور و ماشين‌های آبپاش است.

حزب کمونیست شیلی برای بهبود اوضاع اقشار زحمتکش مردم برنامه‌ها و لوايح مختلفی را به پارلمان شیلی آورده است. طبقه حاکم در پاسخ به این کار تلاش می‌کند «هوگو گوتیه‌رِز»، نماينده پارلمان را با دلایل شرم‌آور حذف کند. حزب کمونیست شيلی اعلام کرد که «گوتیه‌رِز» از سابقه‌ای طولانی در مبارزه برای حقوق طبقه کارگر و مردم برخوردار است، چه از نظر اموری که به جنایات در زمان دیکتاتوری پینوشه مربوط می‌شود و چه در سال‌های بعد از آن. راست ارتجاعی اکنون برای اخراج «گوتیه‌رِز» از پارلمان شیلی، به دادگاه قانون اساسی مراجعه کرده است، نهادی که فاقد مشروعیت دمکراتیک بوده، و نزد مردم هم بی‌اعتبار است.

کمونیست‌های شیلی هشدار می‌دهند که تلاش برای حذف «گوتیه‌رِز» از نمايندگی، تلاشی از سوی دولت برای تنگ‌تر کردن بیش‌تر دايرۀ دمکراتیک باقیمانده و محروم کردن مردم از نماینده‌ای است، که از منافع آن‌ها دفاع می‌کند.