رسانه ها

چین: «تظاهرات ضد نژادپرستی»؛ آتشی به جان سیاستمداران آمریکایی

نقل از رادیو بین المللی چین، یک مرد سیاهپوست از ایالت «مینه سوتا»ی آمریکا به نام «جورج فلوید» اخیرا به دنبال اعمال خشونت پلیس سفید پوست این کشور، از پا درآمده که این امر، موج گسترده ای از تظاهرات در بیش از 70 شهر در سراسر آمریکا را در پی داشته است؛ در صحنه برخی از این تظاهرات، بروز حوادثی مانند تخریب، آتش زدن و اقدامات خشونت آمیز گزارش شده است.

حوادثی مشابه آنچه امروز در آمریکا جاری است، سال گذشته میلادی در خیابان های هنگ کنگ چین رقم خورد.

با این حال، یک صحنه چشمگیر در این بین دیده می شود؛ به نظر می رسد آن دسته از سیاستمداران آمریکایی که خیلی سریع چهره خود را تغییر می دهند، به طور کامل از یاد برده اند که چطور از خشونت های خیابانی در منطقه هنگ کنگ چین چشم پوشی کردند و حتی آن تظاهرات را به عنوان «صحنه ای زیبا» مورد تقدیر و تحسین قرار دادند.

این سیاستمداران آمریکایی آشوبگران در هنگ کنگ را «مبارزان دموکراتیک» نامیدند و پلیس هنگ کنگ را که همواره با خویشتن داری و به شیوه ای حرفه ای و بر اساس قوانین اجرای قانون متمدنانه در تظاهرات حاضر شده است را بی اعتبار کردند و در مقابل، تظاهرات ضد نژادپرستی در بسیاری از شهرهای آمریکا را «شورش» نامیدند و این تظاهرات علیه تبعیض های نژادی در آمریکا را اعتراضات غیرمتمدنانه توصیف کردند.

این سیاستمداران در آمریکا معترضان کشورشان را «اراذل و اوباش» نامیده و از پلیسی که با خودروی خود به میان معترضان هجوم برده است، تقدیر کرده و حتی تهدید به تیراندازی مستقیم و استفاده از ارتش برای سرکوب معترضان را مطرح کرده اند.

آتش افروزان آمریکایی اکنون خودشان گرفتار آتش شده اند؛ اهمیتی ندارد که سیاستمداران آمریکایی تا چه اندازه فراموش کار باشند، اما آنها به هر حال هیچ وقت فراموش نخواهند کرد که با چه هیجانی به ناآرامی های سال گذشته در هنگ کنگ دامن زدند و آن را تحریک کردند.

این سیاستمداران که تظاهرات در هنگ کنگ را صحنه ای زیبا توصیف کردند، در حال حاضر از بالکن خانه خودشان در حال مشاهده همین مناظر زیبا در کشورشان هستند؛ چطور ممکن است که دیدگاه آنها به تظاهرات در آمریکا با دیدگاهی که درباره ناآرامی ها درهنگ کنگ داشته اند، 180 درجه فرق کند و از همان عبارت «منظره زیبا» برای تحریک اوضاع در شهرهای آمریکا استفاده نکنند و چهره کاملا برعکسی از خود (در قیاس به نوع واکنششان به تظاهرات در هنگ کنگ) به نمایش بگذارند؟

حقیقت این است که آن دسته از سیاستبازان آمریکایی که با دیدگاه دوگانه و ریاکارانه خود مدعی «حمایت از مردم هنگ کنگ» بوده اند، به هیچ وجه اهمیتی برای زندگی و مرگ این مردم قائل نیستند و صرفا به دنبال منافع سیاسی خودشان بوده اند.

به گزارش رسانه های محلی هنگ کنگ، «بنیاد ملی دموکراسی» که براساس قانون مصوب کنگره ایالات متحده آمریکا تأسیس شده است، از سال 1995 تا اوایل سال 2015 میلادی، در مجموع بیش از 3 میلیون و 950 هزار دلار به گروه های مخالف و اپوزیسیون در هنگ کنگ کمک مالی کرده است؛ این بنیاد، از زمان آغاز آشوب ها در هنگ کنگ تاکنون، از طریق تبانی با نیروهای خرابکار ضد چینی در هنگ کنگ، به دنبال اجرای توطئه «انقلاب رنگی» در این منطقه بوده است.

سیاستبازان آمریکایی از جمله «مایک پنس» معاون رئیس جمهور، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا و «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان نیز پیش دستی کرده اند و با رهبران آشوبگران ضد چینی دیدار داشته اند.

«مارکو روبیو» سناتور آمریکایی نیز به همراهی سایر سناتورها، با تصویب قانون هایی مداخله گرایانه موسوم به «قانون حقوق بشر هنگ کنگ مصوب سال 2019» و «قانون دموکراسی»، از آشوبگران و عناصر خشونت طلب در منطقه هنگ کنگ پشتیبانی کرده اند.

به این سیاستبازان آمریکایی توصیه می شود که از انجام چنین کارهای احمقانه ای که باعث آتش افروزی و آسیب به دیگران می شود، دست بردارند و به جای آن روی حل و فصل اعتراضات داخلی کشورشان متمرکز شوند.