کوبا, سياسی, سرتیتر

محاصره شکسته شد

ورود نخستین نفتکش از مجموع پنج نفتکش ایرانی به ونزوئلا هفته گذشته با استقبال پرشور روبه‌رو شد. ارسال پنج کشتی از سوی تهران در درجه نخست اعتراض به تحریکات واشنگتن است. با وجود آن‌که پنتاگون اعلام کرده بود

عملیاتی برضد کشتی‌های ایرانی انجام نمی‌دهد، اما برخی از ناظران در ونزوئلا اوضاع را با «بحران موشکی کوبا» در سال ۱۹۶۲ مقایسه کردند. حزب کمونیست ونزوئلا (PCV) از «زحمتکشان ايران» به خاطر حمايت آن‌ها تشکر کرد.


منبع: عصر ما
نويسنده: مانوئلا تووار

تارنگاشت عدالت


نفتکش‌های ايرانی به ونزوئلا رسيدند

محاصره شکسته شد

اعتراض به مداخله آمریکا در ونزوئلا سال گذشته در کاراکاس

ورود نخستین نفتکش از مجموع پنج نفتکش ایرانی به ونزوئلا هفته گذشته با استقبال پرشور روبه‌رو شد. کشتی‌ها در حال انتقال بنزین هستند که در اين کشور آمریکای جنوبی کمیاب شده است. 

ونزوئلا از نظر ذخاير نفت یکی از ثروتمندترين کشورهای جهان است، اما عمدتاً به دلیل محاصره‌ای که از سوی ایالات متحده اعمال می‌شود، با کمبود لوازم يدکی در پالایشگاه‌ها مواجه است

ونزوئلا از نظر ذخاير نفت یکی از ثروتمندترين کشورهای جهان است، اما عمدتاً به دلیل محاصره‌ای که از سوی ایالات متحده اعمال می‌شود، با کمبود لوازم يدکی در پالایشگاه‌ها مواجه است، به طوری که پردازش نفت خام به سختی امکان‌پذیر است. افزون بر این، تأمین بنزین در هفته‌های گذشته به خاطر شرايط سخت قرنطينه که دولت ونزوئلا برای مهار همه‌گيری کرونا وضع کرده بود، مختل شده است.

ارسال پنج کشتی از سوی تهران در درجه نخست اعتراض به تحریکات واشنگتن است. دولت آمریكا طی هفته‌های اخیر با هدف آن‌چه مقابله با قاچاق مواد مخدر عنوان کرده، کشتی‌های جنگی را به ساحل ونزوئلا اعزام كرده است. سخنگویان بلندپايه در عين‌حال توضيح دادند كه نيروی دریایی نیز باید بر ممنوعیت‌های تجاری واشنگتن در مورد كاراكاس نظارت كند. با وجود آن‌که پنتاگون اعلام کرده بود عملیاتی برضد کشتی‌های ایرانی انجام نمی‌دهد، اما برخی از ناظران در ونزوئلا اوضاع را با «بحران موشکی کوبا» در سال ۱۹۶۲ مقایسه کردند، هنگامی‌که ایالات متحده محاصره دریایی را بر ضد جزیره انقلابی تحمیل کرد.

حتا اگر چنین مقایسه‌هایی از نظر تاریخی بی‌پايه باشند، شکستن نمایشی محاصره از سوی ایران، همانند ارسال هواپیماهای نظامی روسی به ونزوئلا، نشانه‌ای مهم از همبستگی است. 

حزب کمونیست ونزوئلا (PCV) از «زحمتکشان ايران» به خاطر حمايت آن‌ها تشکر کرد. اقدامات اجباری تحمیل شده از سوی ایالات متحده و متحدان اروپایی آن باید دولت‌هایی را که تسلیم دستورالعمل‌های واشنگتن نمی‌شوند، منزوی کند. «اين بار، آن‌ها به وسيلۀ همکاری‌های بین‌المللی شکست خوردند.»

حزب کمونیست ونزوئلا (PCV) از «زحمتکشان ايران» به خاطر حمايت آن‌ها تشکر کرد. اقدامات اجباری تحمیل شده از سوی ایالات متحده و متحدان اروپایی آن باید دولت‌هایی را که تسلیم دستورالعمل‌های واشنگتن نمی‌شوند، منزوی کند. «اين بار، آن‌ها به وسيلۀ همکاری‌های بین‌المللی شکست خوردند.»

شگفت‌آور است كه دولت ونزوئلا در روزهای منتهی به ورود اولین نفتكش ایرانی ساکت بود و از انتشار بيانيه‌های رسمی خودداری کرد. حتا پس از آن، اظهار نظر در رسانه‌های دولتی برخلاف شعارهای معمول، به طرز شگفت‌آوری محتاطانه بود. یک دلیل می‌تواند اين باشد که کسی نمی‌خواست ایالات متحده را «مجبور به حرکتی» در جهت متوقف کردن شناورها کند. از سوی دیگر، ورود پنج نفتکش می‌تواند امیدهای بسیار بالایی را در بين مردم برای پایان دادن به بحران عرضه ایجاد کند. نیازهای سوخت روزانه ونزوئلا به طور معمول بیش از ۱۰۰۰۰۰ بشکه در روز است و در شرایط فعلی قرنطینه نيز، حداقل نیمی از آن مورد نیاز خواهد بود. این بدان معنی است که محمولۀ دريافتی از ایران، به شرط آن‌که اطلاعات پيرامون کل بار ۵ نفتکش صحیح باشد، کفاف یک ماه را می‌دهد. با این حال، کاراکاس امیدوار است که بتواند دو پالایشگاه مهم El Cardón و El Palito را تا حدی تعمير کند که امکان اطمینان از عرضه مجدد [بنزين] نیز فراهم شود.

هم‌چنین، پرتال تجاری انگلیسی «آرگوس مديا» (Argus Media) خاطرنشان كرد: تشدید روابط تجاری بین كاراكاس و تهران در يک زمان مناسب برای هر دو طرف صورت می‌گیرد، نه تنها به این دلیل كه هر دو در معرض سیاست محاصره واشنگتن قرار دارند. 

ایران از فروپاشی تقاضای جهانی نفت در پی بروز پاندمی و افت قیمت آن رنج می‌برد و انبارها سرشار هستند. نیازمندی‌های ونزوئلا در اينجا به موقع از راه می‌رسند، به ويژه ‌آن‌که مبلغی که از سوی کاراکاس برای محموله‌ها پرداخت می‌شود احتمالاً بالاتر از قیمت فعلی بازار جهانی است

ایران از فروپاشی تقاضای جهانی نفت در پی بروز پاندمی و افت قیمت آن رنج می‌برد و انبارها سرشار هستند. نیازمندی‌های ونزوئلا در اينجا به موقع از راه می‌رسند، به ويژه ‌آن‌که مبلغی که از سوی کاراکاس برای محموله‌ها پرداخت می‌شود احتمالاً بالاتر از قیمت فعلی بازار جهانی است.