گوناگون, سرتیتر

فعالیت های بنیاد گیتس در زمینه واکسن


نویسنده: اریک واگنر

ترجمه: ن. ع.


بیل گیتس، میلیاردر آمریکایی و رئیس سابق مایکروسافت، از شروع بحران کرونا به عنوان فعال در زمینه واکسیناسیون (مایه کوبی) وارد صحنه شده است. او اصرار دارد که راه حل بحران کرونا واکسیناسیون است و الان مساله این است که این واکسیناسیون چطور اجرا شود. او معتقد است که جی 20 باید «یک پروژه ایمن سازی جهانی» را برقرار کند. به نظر می آید که تمایلی برای بحث در مورد روش های دیگر وجود ندارد. زمان کم است و باید به گیتس اعتماد کرد. هر چه که باشد او کسی است که سال ها قبل خطر یک پاندمی را پیش بینی کرده و ادعا کرده بود که می داند چه باید کرد. اما آیا این اعتماد به جا است؟

بنیاد بیل گیتس، که نام کامل آن بنیاد بیل و ملیندا است توسط بیل گیتس، ملیندا همسرش و وارن بافت مدیر صندوق های سرمایه گذاری اداره می شود. این بنیاد بیش از 50 میلیارد دلار ثروت دارد که نصف آن را بافت تامین کرده است. این بنیاد از فعالیت های خیریه متعددی حمایت مالی می کند.

تا آوریل 2020 بنیاد گیتس بعد از آمریکا بزرگترین تامین مالی کننده سازمان بهداشت  بود و در سال 2018 بیش از 200 ملیون دلار (بیش از جمع پرداختی آلمان، فرانسه و سوئد در همین مدت) به این سازمان پرداخت کرده است. اما گیتس از راه های دیگر هم از سازمان بهداشت جهانی حمایت مالی می کند. اتحادیه جهانی برای واکسیناسیون و ایمن سازی (1) نیز در سال 2018 به سازمان بهداشت جهانی 150 میلیون دلار کمک کرد. بنیاد گیتس یکی از حامیان مالی این اتحادیه است و برای مثال در سال 2016 یک و نیم میلیارد دلار به آن کمک مالی کرده است.

 

می توان گفت که بنیاد گیتس و در نتیجه بیل، ملیندا و بافت به طور مستقیم و غیرمستقیم منبع اصلی درآمد سازمان بهداشت جهانی اند؛ بنابراین استقلال این سازمان از تامین کنندگان مالی اش زیر سوال است. علاوه بر همه اینها بنیاد گیتس از «ائتلاف برای نوآوری در جلوگیری از اپیدمی» (2) که با تحقیق و توسعه واکسن سر و کار دارد حمایت مالی کرده است. از آن گذشته این بنیاد دائما ازسازمان های غیر دولتی که با توسعه تکنولوژی های واکسیناسیون سر و کار دارند حمایت می کند. حتی بزرگترین کنسرن های دارویی جهان نظیر فایزر، نوارتیس، گلکسوسمیتکلاین و سانوفی آونتیس در لیست دریافتکنندگان کمک مالی از بنیاد گیتس قرار دارند. واضح است که این بنیاد تاثیر عمیقی بر بخش واکسیناسیون دارد
تامین مالی در زمان بحران

بنیاد گیتس حتی از موسسه هایی که در طول بحران کرونا نقش مهمی بازی می کنند حمایت می کند. مثلا دانشگاه آمریکایی جان هاپکینز که آمار کرونا را در سطح جهان تهیه می کند و در اختیار رسانه ها قرار می دهد دائما ا ز بنیاد گیتس کمک های مالی قابل توجهی دریافت می کند. تنها در ده سال گذشته بنیاد گیتس بیش از 200 میلیون دلار به این دانشگاه کمک کرده است. این پول در برنامه های مربوط به تنظیم خانواده استفاده شده است. 

در آلمان موسسه روبرت کخ ،اداره ملی اپیدمولوژی آلمان، نوامبر 2019 از بنیاد گیتس 250 هزار دلار دریافت کرد. چریته برلین (کارفرمای پروفسور دروستن یکی از مهمترین مشاوران دولت آلمان در دوران بحران) در 2019 و 2020 روی هم بیش از 300 هزار دلار دریافت کرد. درست مانند سازمان بهداشت جهانی خطر تضاد منافع در مواردی وجود دارد؛ مثلا وقتی که این موسسات یا کارمندان آن سیاست هایی را توصیه کنند که بر بنیاد گیتس یا دیگر موسسات مورد حمایت این بنیاد یا شرکت هایی که این بنیاد در آن ها سرمایه گذاری کرده است تاثیر بگذارند. در وبسایت آلمانی «از دولت بپرس» (3) سوالات زیادی در مورد ارتباط مالی بنیاد و وزارت فدرال بهداشت یا چریته دریافت کرده و به آن ها پاسخ داده است. پاسخ های داده شده بسیار جالبند: فعالیت های بنیاد در آلمان به مسائل مربوط به سلامتی محدود نمی شود. حتی رسانه های جریان اصلی هم از این بنیاد پول می گیرند. مثلا اشپیگل در دسامبر 2018 دو و نیم میلیون دلار و دی زایت در دسامبر2019 سیصد هزار دلار از بنیاد گیتس دریافت کرده اند. می توان حدس زد که این کمک ها بی چشمداشت نبوده اند. با وجود این کمک های مالی چطور ممکن است که این رسانه ها تحقیق های نقادانه در مورد فعالیت های بنیاد گیتس ترتیب دهند؟  

بنیاد گیتس همچنین یکی از سازمان هایی بود که در اکتبر 2019 نه چندان قبل از بحران کرونا یک مانور پاندمی به نام «ایونت 201» را برگزار کرد که دانشگاه جان هاپکینز و فروم جهانی اقتصاد نیز در آن شرکت کردند.

با توجه به وابستگی های مالی چند جانبه موسسات موثر در شاخه سلامت و همچنین رسانه های بزرگ با بنیاد گیتس باید این موسسات و رسانه ها را با دقت زیرنظر داشت. به خصوص باید به نقش های جدیدی که بنیاد گیتس در جریان مدیرت بحران بر عهده می گیرد توجه کرد.  

هدف ازفعالیت در زمینه واکسیناسیون

گیتس در تدتالک خود در 2020 در مورد مشکل دی اکسیدکربن و راه حل آن می گوید:«امروز  6.8 میلیارد انسان روی زمین زندگی می کنند. این رقم به زودی به 9 میلیون افزایش می یابد. با اجرای درست واکسیناسیون، خدمات بهداشتی و برنامه های تنظیم خانواده  می توان به خوبی این رقم را 10 تا 15 درصد کاهش داد». در واقع گیتس می گوید که واکسیناسیون و خدمات بهداشتی و تنظیم خانواده به کاهش جمعیت منجر می شود و این کاهش جمعیت به حل مشکلات آب و هوایی کمک می کند. هر برداشتی که از این حرف داشته باشیم، قطعا موافقیم که چنین سیاست هایی تنها با همکاری و موافقت صریح کسانی که تحت تاثیر آن ها قرار می گیرند قابل قبول است. این بدان معنی است که نتایج و خطرات چنین اقداماتی باید به طور کامل برای عموم شفاف شود. اما در ادامه می بینیم که پروژه های بنیاد گیتس به هیچ وجه شفاف نیستند. 

سوء استفاده از برنامه واکسیناسیون در کنیا

در اکتبر 2014 کمیسیون کاتولیک بهداشت کنیا علیه واکسیناسیون کزاز که سازمان بهداشت جهانی و یونیسف اجرا کرده بودند اتهاماتی وارد کرد. کارزارهای واکسیناسیون کزاز با کارزارهای واکسیناسیون قبلی فرق داشتند. اینبار بر خلاف قبل کلیسای کاتولیک به عنوان سازمان مسئول در زمینه بهداشت کنیا در جریان قرار نگرفت و آگاهی بخشی عمومی    بر خلاف واکسیناسیون قبلی که علیه فلج اطفال انجام شد، محدود بود. به علاوه واکسیناسیون ضد کزاز بدون اینکه توجیهی داشته باشد فقط روی زنان 14 تا 49 سال صورت گرفت. چیزی  که به این شک که این برنامه به منظور کنترل بارداری اجرا شده دامن زد.

در فوریه 2015 دکتر واهوم نگاره (4)،  پزشک زنان و  زایمان، از طرف اتحادیه کاتولیکی پزشکی کنیا مقاله ای در فصلنامه تخصصی انجمن کاتولیک پزشکی بریتانیا در این رابطه منتشر کرد. او در مقاله خود ادعا کرد که واکسن ها به طور مشکوکی وارد کشور شد و کدهای روی آن ها از آنچه معمول است متفاوت بود. این واکسن ها پنچ بار در فواصل شش ماهه تزریق می شد که با برنامه واکسیناسیون کزاز متفاوت است و بیشتر شبیه هورمون اچ سی چی است که برای جلوگیری از بارداری استفاده می شود. 

او همچنین به تشابه های این برنامه با برنامه عقیم سازی در مکزیک در سال 1993 و نیکاراگوئه و فیلیپین در سال 1994 که در آنها زنان و دختران بدون اینکه بدانند عقیم شدند اشاره می کند. کلیسای کاتولیک به محض اطلاع از این مسائل به وزارت بهداشت شکایت کرد و درخواست بررسی واکسن ها را ارائه کرد. این درخواست رد شد. اما نماینده کلیسای کاتولیک توانست به چند واکسن دسترسی پیدا کند و به مراجع بی طرف برای بررسی بسپارد. 

دکتر نگاره می گوید که همانطور که انتظار می رفت واکسن ها حاوی هورمون های جلوگیری از بارداری بود. به عقیده او سازمان بهداشت جهانی در این عقیم سازی دست جمعی مشارکت داشته است. قبل از اینکه محتوای این واکسن ها معلوم شود سازمان بهداشت جهانی اتهامات را بی اساس اعلام می کرد. اما بعد انتشار نتایج سازمان بهداشت جهانی داوطلب شد که واکسن ها را برای تحقیق به یک کمیسیون مشترک بسپارد.

تایید اتهامات

بررسی دانشگاههای  لوییزانای آمریکا و بریتیش کلمبیای کانادا در اکتبر 2017 حرف های دکتر نگاره را تایید کرد. برنامه این واکسن ها با برنامه واکسن ها کنترل جمعیت یکسان بود و انتخاب دختران و زنان در سن باروری به عنوان گروه هدف هیچ توجیهی نداشت. 

علاوه بر آن کارزار واکسیناسیون نه از یک نهاد بهداشتی بلکه از یک هتل هماهنگ می شد و پلیس در جریان تحویل گیری واکسن ها کشیک می داد. کار پرستاران را نیز سازمان بهداشت جهانی و پلیس تحت نظر داشت. در واکسن هایی که به طور پنهانی تست شدند، هورمون های بارداری پیدا شد، در حالی که این هورمون در واکسنهایی که سازمان بهداشت جهانی فرستاد وجود نداشت. به نظر می آید واکسن ها در میانه جا به جا شده بودند. بنابراین می توان گفت که سازمان بهداشت جهانی در کنترل جمعیت و عقیم سازی اجباری دست داشته است.

برنامه ریزی سازمان تجارت جهانی برای کنترل جمعیت از 1972

  فعالیت های کنترل جمعیت سازمان تجارت جهانی هم می تواند به روشن شدن موضوع کمک کند. برنامه تحقیقاتی توسعه واکسن های کنترل جمعیت در سازمان تجارت جهانی در سال 1972 شروع شد. «خدمات» سازمان بهداشت جهانی در زمینه عقیم سازی بدون رضایت از سال 1970 شناخته شده بود.

بنیاد گیتس نیز که سال 1994 تاسیس شد، تا به امروز برنامه های کنترل جمعیت را اجرا می کند. همانطور که اشاره شد دانشگاه جان هاپکینز در ده سال اخیر بیش از 200 میلیون دلار برای برنامه کنترل جمعیت از این بنیاد دریافت کرده است. علاوه بر آن بنیاد گیتس به سازمان پلند پرنتهود نیز کمک مالی می کند. این سازمان قبلا لیگ کنترل موالید آمریکا نامیده می شد. سازمان پلند پرنتهود در زمان جوانی بیل گیتس توسط پدرش اداره می شد. .به نظر می آید کمک مالی به سازمان بهداشت جهانی و فعالیت های واکسیناسیون در زمینه کنترل جمعیت در خانواده گیتس یک سنت است. 

موارد دیگر سوء استفاده از برنامه های واکسیناسیون

دخالت مستقیم بنیاد گیتس در سوء استفاده از برنامه های واکسیناسیون اثبات نشد. اما پرونده های دیگری هنوز باز مانده است، مثل مورد هند در سال 2009. در هند سازمان پث (5) که پولش را بنیاد گیتس می داد مطالعه ای را روی 16000 دختر بین 9 تا 15 سال اجرا کرد. بعد از اجرای این مطالعه که در آن واکسن های ضد سرطان دهانه رحم آزمایش می شد، بسیاری از این دختران مریض شدند و پنج نفر از آنها در گذشتند. پث و بنیاد متهم شدند که به پدران و مادران اغلب بی سواد این دختران در مورد واکسن، ریسک های آن و هدف آن آگاهی داده نشده بود. 

رابرت کندی وکیل و فعال منتقد برنامه های واکسیناسیون در مقاله ای تمام پروژه های بنیاد گیتس که به رسوایی کشیده را معرفی کرده است. سازمان متعلق به او (سازمان دفاع از کودکان) در مورد واکسن های گیتس در جریان بحران کرونا هشدار داده است. 

شناسه 2020، هویت دیجیتال

در بین پروژه های دیگری که گیتس تامین مالی می کند، پروژه دیگری هم هست که با سو ء استفاده گسترده از برنامه های واکسیناسیون پیش می رود.

«اتحاد هویت دیجیتال» یا آیدی 2020 ادعا می کند که می خواهد برای افراد هویتی دیجیتال تولید کند که در کشورهای مختلف قابل پذیرش باشد و در عین حال کنترل شخص بر داده های شخصی اش را آسان تر کند. در این پروژه مایکروسافت، شرکت متعلق به گیتس،اتحاد واکسیناسیون گاوی، شرکت مشاره مدریت اکسنچور و بنیاد راکفلر که یکی از قدیمی ترین بنیادها در ایالات متحده است شرکت دارند. 

از سپتامبر 2019 اتحاد هویت دیجیتال با حکومت بنگلادش برای تعریف یک هویت دیجیتال همکاری می کند. در این برنامه واکسیناسیون با گرفتن داده های بیومتریک مانند اثر انگشت ترکیب می شود تا  تشخیص هویت دیجیتالی امکانپذیر شود.

یکی از مقامات مسئول در مقاله ای برای فروم اقتصاد جهانی گزارش داد که تا فوریه 2020 صد میلیون هویت دیجیتالی تولید شد. این اقدام با عنوان ادغام دیجیتالی معرفی می شود تا این توهم را به وجود آورد که فعالیتی به نفع فقرا برای ارتباط با جهان است. 

آیا «ارائه شناسه دیجیتال ایمنی» برای سفر اجباری می شود؟

  در اروپا نیز اولین اقدامات برای استفاده از این تکنولوژی در دست اجرا است. نوربرت هریگ خبرنگار هندلسبلات در مورد فعالیت های مربوط به برنامه «مسافر شناسایی شده» فروم اقتصاد جهانی می گوید که قرار است کسانی که داوطلبانه اطلاعاتشان را ارائه دهند هنگام مسافرت های هوایی کارشان سریعتر انجام می شود. به نظر می آید که وقتی این سیستم کاملا جا افتاد ارائه این اطلاعات اجباری شود. در 24 مارس گیتس در مصاحبه ای با کریس اندرسون مجری تد گفت:»به هر حال ما به مدرکی نیاز داریم که نشان دهد چه کسی مداوا شده و چه کسی واکسن زده است چون مسافرت  مادام که کشورهایی وجود دارند که در آنها وضعیت هنوز تحت کنترل نیامده خطرناک است. اما در عین حال نمی توان به مردم  گفت حق ندارند به این کشورها مسافرت کنند یا از این کشورها بازگردند. بنابراین ما  به گونه ای مدرک ایمنی دیجیتالی نیاز داریم تا بتوانیم دوباره در سطح جهان تحرک داشته باشیم.»  

جمله بسیار حساسیت برانگیز آخر در نسخه اصلی تد سانسور شد. نوربرت هرینگ در این مورد می گوید: «داشتن مدرکی به شکل دیجیتال به نظر فکر خوبی است. هم سریع است و هم آسان.اما  وقتی یک مدرک دیجیتال برای سفر بین المللی استفاده شود باید جایی آن را ذخیره کرد.  جایی مطمئن و در دسترس. و باید استانداردی برای استفاده از این داده ها و سنجش اعتبارشان تعریف شود. برنامه مسافر شناسایی شده که توسط وزارت امنیت آمریکا و فروم اقتصاد جهانی اجرا می شود قرار است همه این ها را توسعه دهد و اجرا کند. بیل گیتس اگر نگوییم موثرترین اما  یکی از مهم ترین اعضای فروم اقتصاد جهانی است.

گوگل و اپل در آماده کردن اپلیکیشن کرونا برای تشخیص مبتلایان احتمالی به کویید19 با هم همکاری کردند. از دل این همکاری می توان جایی برای ذخیره این مدرک جهانی نیز ایجاد کرد. در واقع برنامه مسافر تشخیص هویت داده شده تا حد زیادی آماده اجرا است. هر کس می تواند خودش تصمیم بگیرد که می خواهد مسافرت کند و از این اپلیکیشن استفاده کند یا  ترجیح می دهد در خانه بماند. 

گوگل و اپل به خوبی با ادارات امنیتی و سری همکاری می کنند. اگر این برنامه قرار باشد کاربردهای دیگری هم پیدا کند این شرکت ها با این ادارات به خوبی همکاری می کنند. ابتدا ادارات امنیتی تعیین می کنند که شخص اجازه سفر دارد یا مثلا باید تحت نظر باشد. سپس می توانند این سیستم را آنطور که می خواهند توسعه دهند. به لطف کوید 19 دنیای قشنگ نو به سرعت به ما نزدیک می شود».

این جریان در بلندمدت می تواند به کنترل همه جانبه بیانجامد. کنترلی که هر کسی که می خواهد در زندگی اجتماعی مشارکت کند مجبور شود به آن تن دهد. وضعیت بحرانی فعلی به وضوح توجیهی فراهم می کند که به اجرای سریعتر این برنامه می انجامد. 

«ما واکسن را به هفت میلیارد نفر می رسانیم»

  در روز 12 آوریل برنامه خبری شبکه آ.آر.دی برای گیتس صحنه را آماده کرد تا بتواند برای مخاطبان آلمانی پروژه اش را بهتر توضیح دهد. مجری برنامه نقشش این بود که برنامه را به یک کنفرانس خبری برای بنیاد گیتس تبدیل کند. مجری برنامه حتی در آخر برنامه اعلام کرد که «با وجود تمام اقدامات تنها وقتی پاندمی را تحت کنترل می گیریم که واکسنش را تولید کرده باشیم».

گیتس تایید کرد که ما تنها وقتی به زندگی عادی برمی گردیم که «یا معجزه ای رخ دهد که 95 درصد موارد را درمان کند یا وقتی که واکسن بیماری را پیدا کنیم».

او اضافه کرد که «ما» واکسن بیماری را «در دسترس 7 میلیارد قرار خواهیم داد». سوالی که پیش می آید است که منظور گیتس از ما کیست. می توان حدس زد که منظورش موسسات مورد حمایت  بنیاد خودش است. 

به هر حال نگاهی انتقادی به بنیاد گیتس و فعالیت های آن به اضافه اطلاعاتی در مورد پروژه های در حال انجام در مورد واکسیناسیون، هویت دیجیتال و کنترل و نظارت واجب است. 

تست های اجباری، واکسیناسیون اجباری و درمان اجباری در دانمارک نشانه خوبی از اقداماتی است که ممکن است در کشورهای مختلف به اجرا در بیاید. اگر نتوانیم مردم را از  این اقدامات و ساختارهای در حال ایجاد آگاه کنیم ممکن است به راحتی وضعیت پلیسی ایجاد شود و مردم تازه وقتی از آن آگاه شوند که دستبندهای دیجیتال به دستهایشان بسته شده باشد. 


(1) (GAVI) „Global Alliance for Vaccines and Immunisation

(2) Koalition für Innovationen in der Epidemievorbeugung“ (CEPI)

(3) Frag den Staat

(4) Dr. Wahome Ngare

(5) PATH


لینک به متن آلمانی:

https://kenfm.de/der-impfaktivismus-der-gates-stiftung/

لینک به متن انگلیسی:

https://multipolar-magazin.de/artikel/the-gates-foundations-vaccination-activismمجله هفته لازم می داند این نکته را یادآوری کند که انتشار مقالات نشانه تایید آنها از سوی مجله هفته نمی باشد و تنها برای تشویق فرهنگ بحث و گفتگو و انعکاس نظرات مختلف صورت می گیرد.