رسانه ها

انگلیس: پول ما مال خودمان، پول فقرا مال ما!

به نوشته ایندیپندنت، بالغ بر ۱۰۰ میلیون پوند از بودجه اضطراری نواحی فقیرتر انگلیس بطور غیرقانونی صرف نواحی محافظه کار ثروتمندتری شده است که میزان پایین تری از ابتلا به کرونا داشته اند.


سوء استفاده از ۱۰۰ میلیون پوند از بودجه اضطراری نواحی فقیر انگلیس
روزنامه ایندیپندنت چاپ انگلیس در گزارشی اختصاصی نوشت: نتایج یک تجزیه و تحلیل جدید حاکی از آن است که بخش‌های فقیرتر انگلستان که بسیاری از آن‌ها کانون‌های شیوع کووید-۱۹ بوده اند، بیش از ۱۰۰ میلیون پوند از بودجه اضطراری شان را از دست داده اند، چون وزرای دولت آن بودجه را صرف نواحی ثروتمندتری کرده اند که اکثر شورا‌های محلی آن‌ها تحت کنترل محافظه کاران قرار دارند.
اقدام دولت انگلیس در کنار زدن موضوع محرومیت از محاسباتش در حالی صورت گرفت که گفته شده بود آن پول باید صرف مقابله به همه گیری کرونا شود. در نتیجه، شورا‌های تحت کنترل حزب کارگر مقادیر عظیمی از بودجه مقابله با کرونا را از دست دادند و همه آن‌ها واقع در ۱۰ ناحیه انگلیس هستند که طبق آمار رسمی، بالاترین میزان سرایت ویروس کرونا را داشته و از جمله فقیرترین نواحی کشورند.

اولویت مناطق ثروتمند نشین وابسته به حزب محافظه کار انگلیس
بودجه اختصاص یافته قرار بود صرف جمع آوری بی خانمان‌ها و قربانیان خشونت‌های خانوادگی و اسکان آن‌ها در اماکن امن و نیز کمک به دفن اجساد و تقویت خدمات اساسی شود که همه این اقدامات در نواحی محروم که موارد بیشتری از ابتلا به کرونا را دارند، جنبه ضروری تری دارند.
در مقابل، ۱۰ ناحیه که از ثروتمندترین نواحی انگلیس هستند، همگی از افزایش عظیم بودجه برخوردار بوده اند.
پیش از این تجزیه و تحلیل نیز نتایج مطالعه بنیاد سلامت نشان می‌داد که خطر مرگ بر اثر ویروس کرونا در فقیرترین نواحی انگلیس حداقل دو برابر بیشتر از نواحی است که کمترین محرومیت را دارند.

بی توجهی به وضعیت خطرناک مناطق فقیر نشین و شیوع کرونا
استیو رید وزیر دولت در سایه با اشاره به وعده‌های وزرای دولت مبنی بر کمک همه جانبه به جوامع محروم در مقابله با همه گیری کرونا این شیوه تخصیص منابع مالی را محکوم کرد. او به ایندیپندنت گفت: اکنون دولت بودجه اضطراری برای مناطقی را کاهش می‌دهد که بالاترین میزان سرایت و ابتلا به کووید-۱۹ را دارند و این بودجه را صرف نواحی می‌کند که زیان کمتری از این بیماری متحمل شده اند در حالیکه بودجه اضطراری باید صرف نواحی شود که بالاترین میزان ابتلا به این بیماری را دارند.

شهردار منطقه لیورپول :این شیوه حزبی تخصیص بودجه واقعا شرم آور است.
استیو روترام شهردار منطقه لیورپول نیز گفت به عقیده وی وزرای دولت پس از وعده‌هایی که درباره کنار گذاشتن نزاع‌های حزبی در دوره بحران ملی داده بودند، زیر پایشان را خالی کرده اند و این شیوه حزبی تخصیص بودجه واقعا شرم آور است.
طبق تجزیه و تحلیل حزب کارگر، در اواخر آوریل که تخصیص بودجه اضطراری یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون پوندی اعلام شد، در کل بیش از ۱۰۰ میلیون پوند آن از مسیر اصلی منحرف شد و به شورا‌هایی که در نیمه پایینی شاخص محرومیت قرار داشتند، تخصیص داده نشد.